UWAGA!

Protestujący ratownicy: Nie ma odpowiedzi na nasze postulaty (aktualizacja)

 
Elbląg, Protestujący ratownicy: Nie ma odpowiedzi na nasze postulaty (aktualizacja)
fot. Anna Dembińska

Ponad 70 procent ratowników z Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu w ramach protestu przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz warunkom pracy złożyło wypowiedzenia umów. - Mija tydzień odkąd przedstawiliśmy oficjalnie nasze postulaty dyrekcji szpitala wraz z propozycją negocjacji. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – mówi jeden z ratowników Jakub Omalecki.

Przypomnijmy. Od 1 września trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych przeciwko warunkom pracy i niskim wynagrodzeniom. Przyłączyło się do niego również 38 elbląskich ratowników, którzy złożyli wypowiedzenia umów cywilnoprawnych. - Stawki mamy bardzo niskie, i aby móc żyć godnie pracujemy 300, a nawet 400 godzin w miesiącu – mówił w rozmowie z nami 9 września Jakub Omalecki, jeden z ratowników z Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, który również wypowiedział swoją umowę.

Jak podkreśla pan Jakub od oficjalnego przedstawienia postulatów dyrekcji WSzZ w Elblągu minął tydzień i brak jest jakiejkolwiek reakcji z jej strony. - Dyrektor szpitala pani Elżbieta Gelert otrzymała od nas tydzień temu oficjalne pismo z propozycją rozpoczęcia negocjacji. Niestety, nie ma dotychczas żadnej reakcji. Natomiast na spotkanie z dyrekcją zostali zaproszeni ratownicy, pielęgniarki i pielęgniarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Czujemy się jakbyśmy byli pracownikami "drugiej kategorii". Nas na żadne spotkanie nie zaproszono – mówi Jakub Omalecki.

Jednym z postulatów ratowników jest etatyzacja formy zatrudnienia. Obecnie zatrudnieni są oni na umowach cywilnoprawnych

- Nie chodzi nam o obligatoryjne przechodzenie na etat, ale o danie nam takiej możliwości - podkreśla Jakub Omalecki.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszego spotkania ratowników medycznych zatrudnionych w SOR WSzZ w Elblągu z dyrekcją placówki. Dzisiaj (13.09 - red.) odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego wspólnie zadecydowano, iż strony wstrzymają się z podejmowaniem dalszych kroków do czasu rozstrzygnięcia rozmów Ministerstwa Zdrowia z osobami protestującymi – czytamy w przesłanej do naszej redakcji informacji z WSzZ w Elblągu.

- Z tego co mi wiadomo na tym spotkaniu nie doszło do żadnych ustaleń. Do 10 dnia każdego miesiąca ustalany jest zawsze grafik pracy ratowników, obecnie takiego grafiku nie ma. Nie wycofujemy naszych wypowiedzeń umów. Czekamy na ruch ze strony dyrekcji szpitala – dodaje Jakub Omalecki.

W sobotę 11 września w Warszawie odbywała się manifestacja przedstawicieli zawodów medycznych organizowana przez Porozumienie Rezydentów. Uczestniczyli w niej również ratownicy z Elbląga.

 

Aktualizacja godz. 13

Po publikacji naszego artykułu otrzymaliśmy informację od ratowników, że "jutro zostali oni zaproszeni do rozmów z dyrekcją"

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W tym narodzie ważniejsze jest kropidło czarnej mafii i paplanina niż Wasza praca. Dzięki Wam jeszcze żyję. Mogę podziwiać rozum i doskonałość Twórcy całości.
 • To do łopaty mogę się z tobą zamienić niewspomne jacy z was fachowcy? nie wszyscy ale większość z was to się nawet do łopaty nadajecie jeden z przykładów pacjent niemoze odychać diagnoza ratownika to weś se w torebkę papierową podmuchaj. , mygłbym setki diagnos rzykładów dać ale poco większość z nich wie że nie powinni tam pracować a co z salowy i sprzątaczkami w szpitalach?
 • No to się zamień. Ciekawe czy nawet RKO byś potrafił poprawnie zrobić.
 • To nie wzywaj ratowników. Jesteś taki mądry niech cię googel uleczy. Ewentualnie można jakąś ofiarę ze zwierzaka spalić.
 • Nie ma odpowiedzi, bo nie ma pieniędzy dla Was, rząd wydaje pieniądze na darmozjadów i leni, czyli swoich wyborców.
 • Prowadzę działalność gospodarczą i mam dosyć. jak wielu innych sponsorować Wasze kaprysy Wziąć się do roboty Cała służba zdrowia się rizbestwila przez ten rok pseudooandrmi!!!!!
 • Jak im tak źle to kasy w marketach czekają i oczyszczanie rowów melioracyjnych na Żuławach- wszystkie inne zawody (prócz nauczycieli i medycznych )jak mają źle to każecie im zmienić pracę a sami tego nie robicie
 • Podwójne pensje za covid się skończyły to strajkuja. Do luksusu łatwo przywyknąć.
 • Przedstawiłeś prawidłowy sposób postępowania przy napadzie histerii czyli fachowo hiperwentylacji ukazując, że osba udzielająca pomocy fachowo rozpoznała stan pacjenta i wdrażała adekwatne postępowanie. A co do łopaty to do tego potrzebni są inni fachowcy w swoich dziedzinach. Hashtagi: #RM
 • Jeszcze się na plandemii nie nachapali ?
 • 2,5 miliarda na odbudowę pałacu Saskiego? ✅ Jest! Podwyżki dla ratowników? ❌ Nie ma! PiS woli przepalić te 2,5 miliarda na pomnik swojej zamordystycznej władzy, chociaż te pieniądze sfinansowałyby podwyżki (ok. 1900 zł)dla ratowników przez najbliższe. .. 10 lat. PiS jednak woli mieć frazesy o „ochronie życia” na gębach, a to ma zerowe przełożenie na rzeczywistość. Razem popiera strajk ratowników, ratowniczek i innych zawodów medycznych! Hashtagi: #zdrowie, #nauka, #socjalizm, #postep, #RiGCz
 • Też bym miał wywalone w jakiś ratowników, gdybym jako dyro szpitala zarobił w 2020 r. 306000 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  gylyrt(2021-09-14)
Reklama