UWAGA!

Przemoc w rodzinie a mediacja

Elbląg, Przemoc w rodzinie a mediacja

W okresie 13-16 października w siedzibie Sądu Rejonowego w Elblągu przy ul. Płk Dąbka w godzinach pracy sądu będą pełnić dyżury elbląscy mediatorzy. W trakcie tych dyżurów będzie się można zapoznać z zagadnieniem mediacji.

Rozwiązanie konfliktu rodzinnego, może polegać w drodze mediacji na wypracowaniu i podjęciu wspólnej decyzji, umożliwiającej realizację interesów na akceptowanym przez wszystkie strony poziomie.
       Rozwiązując konflikt w mediacji członkowie rodziny przyczyniają się do jego wygaśnięcia, tym samym zapobiegając jego eskalacji w przyszłości. Mediacja daje członkom rodziny poczucie „autorstwa” wypracowanego porozumienia, zwiększając tym samym ich zaangażowanie w realizację poszczególnych ustaleń.
       Z uwagi na złożoność oraz indywidualność problemów rodzinnych, ogromne znaczenie odgrywa współpraca między specjalistami z poszczególnych dziedzin życia, którzy pomagając danej rodzinie działali do tej pory niezależnie. Możliwość konsultacji i wglądu w całość pomocy, z jakiej dana rodzina korzysta, umożliwiłoby przyspieszenie rozwiązania problemu przemocy w rodzinie i uaktywniania jej członków w samodzielnym radzeniu sobie z problemami. Dlatego też wskazane byłoby stworzenie zespołów interdyscyplinarnych, składających się z przedstawicieli takich profesji, jak: psycholog, mediator, pracownik socjalny, terapeuta, pedagog, policjant, sędzia rodzinny i inni specjaliści, niezbędni w pracy nad problemem przemocy w konkretnej rodzinie.
       Cel, jakim jest aktywowanie rodziny w samodzielnym podejściu do własnego problemu, będzie możliwy do osiągnięcia, gdy poszczególni specjaliści jednakowo dostrzegą różnicę między samodzielnym rozwiązywaniem problemu przez rodzinę, a jego odgórnym rozstrzyganiem. Takie rozwiązywanie problemu przemocy w rodzinie wymaga poświęcenia czasu i energii, ale daje trwałe i wartościowe społecznie efekty.
       Procedury rozstrzygające spór cechują się władczymi kompetencjami osób trzecich i instytucji (sędzia, arbiter). Decyzję za członków konkretnej rodziny podejmują osoby, których konflikt w ogóle nie dotyczy. Jednocześnie, rodzina dotknięta kryzysem, delegując odpowiedzialność za rozstrzygnięcie, jak i jego efekty na osobę trzecią czy instytucję, czuje się zwolniona z własnej odpowiedzialności za podejmowanie decyzji oraz z obowiązku ponoszenia konsekwencji rozstrzygnięcia. W efekcie konflikt rodzinny nie tylko nie wygasa lecz dochodzi do jego dalszej eskalacji.
       Rozsądne korzystanie z procedury mediacyjnej daje zatem szansę rodzinie na dokonanie zmian w sposobie myślenia o konflikcie i przemocy oraz umożliwia samodzielne podjęcie działań zapobiegających przemocy lub ułatwiających wyjście z już istniejącego kryzysu.
      
       Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu, Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej, Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem we współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Miasto Elbląg zorganizowali w siedzibie Sądu Okręgowego w Elblągu spotkanie służb oraz instytucji pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, by omówić możliwości wykorzystania mediacji, jako skutecznego narzędzia w rozwiązywaniu konfliktów w bieżącej ich pracy. Spotkanie to odbędzie się 15 października w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji.
       W okresie 13-16 października 2014 r. w siedzibie Sądu Rejonowego w Elblągu przy ul. Płk Dąbka w godzinach pracy sądu elbląscy mediatorzy pełnić będą również dyżury. W trakcie tych dyżurów będzie się można zapoznać z zagadnieniem mediacji.
      
       ECMiAS na podstawie artykułu Doroty Fedorowskiej pt "Przemoc i uzależnienia w rodzinie, a mediacja".
      
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama