UWAGA!

Przepłynął kajakiem Atlantyk. Dziś spotkasz go w Elblągu

2016-01-08
Aktualizowany 2016-01-15 09:15
 
Elbląg, Przepłynął kajakiem Atlantyk. Dziś spotkasz go w Elblągu
fot. materiały A. Doby

PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Aleksandrem Dobą - pierwszym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, wykorzystując tylko siłę własnych mięśni. Aleksander Doba to jedyny Polak, który został laureatem międzynarodowej nagrody National Geographic „Podróżnik Roku 2015”. Spotkanie odbędzie się 15 stycznia o godz. 17 w Bibliotece Elbląskiej (Sala „U św. Ducha”). Wstęp wolny.

Aleksander Doba przyjeżdża do Elbląga na zaproszenie Klubu Turystyki Kajakowej PTTK “Druzno” i sekcji kajakarskiej ZKS Olimpia Elbląg. Opowie o swoich podróżach w tym o tej największej, czyli wyprawie po Atlantyku. 5 października 2013 r. Aleksander Doba wyruszył ze stolicy Portugalii w kierunku Florydy. Podczas wyprawy podróżnik ośmiokrotnie zmagał się ze sztormami, z których jeden zakończył się wyrwanym sterem. Po ponad 40-dniowej przerwie na Bermudach w celu naprawienia uszkodzeń, podróżnik wpłynął do Port Canaveral na Florydzie 17 kwietnia 2014 r. Następnie dopłynął jeszcze do pierwotnego celu podróży – plaży New Smyrna Beach, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie. Dokonanie to, zostało docenione przez National Geographic. Aleksander Doba znalazł się w gronie 10 najlepszych podróżników z całego świata.
       Jego przygoda z kajakami rozpoczęła się w 1980 roku. Wcześniej zajmował się turystyką górską, rowerową, szybownictwem czy żeglarstwem. Aleksander Doba wielokrotnie pływał po akwenach w okolicy Elbląga. Jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. W 1991 roku, jako trzecia polska jednostka pływająca po II Wojnie Światowej przepłynął przez Cieśninę Pilawską koło Bałtijska i dopłynął do Elbląga (a potem do Gdyni).
       Ponadto Aleksander Doba zdobył wszelkie odznaki kajakowe wszystkich stopni krajowych organizacji oraz najwyższe międzynarodowe organizacji ICF (złota ICF – jedna z kilku w Polsce). Przodownik Turystyki Kajakowej PTTK I stopnia, Instruktor Turystyki Kajakowej PZK Stopnia Związkowego, Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności Kajakarstwo.
      
       Termin: 15 stycznia, godz. 17.
       Miejsce: Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, ul. św. Ducha 3-7, Elbląg
      
       Organizatorem wydarzenia jest PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej przy wsparciu Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida.

      
      
Kamil Zimnicki, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama