UWAGA!

Radni pochylili się nad drzewem

 Elbląg, Radni pochylili się nad drzewem
Fot. z petycji

Na forum komisji Rady Miejskiej wróciła sprawa ustanowienia dębu szypułkowego przy ul. Szańcowej pomnikiem przyrody. W nowym otwarciu samorządu nad petycją mieszkańca dotyczącą tej kwestii obradował nowy skład komisji skarg, wniosków i petycji.

Najpierw przypomnijmy. Petycja dotycząca uznania drzewa przy Szańcowej jako pomnik przyrody wpłynęła do ratusza w marcu. Czytamy w niej, że dąb szypułkowy, o którym mowa, ma obwód w pierśnicy ok. 525 cm, wysokość 23,5 m, jest w dobrym stanie zdrowotnym. Proponowana nazwa dla drzewa to "Dąb Polski", bo taka wg wnioskodawcy ma funkcjonować obecnie w świadomości mieszkańców.

"Dąb szypułkowy rosnący na Wyspie Spichrzów przy ul. Szańcowej będący przedmiotem niniejszego wniosku jest obiektem niezwykle cennym nie tylko ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale także historyczne" – czytamy we wniosku. Dąb został posadzony prawdopodobnie w 1772 r. i jest jednym z największym drzew w mieście. "Zachowanie tego drzewa dla przyszłych pokoleń leży w głębokim interesie społeczności Elbląga, w czym niewątpliwie pomoże nadanie mu statusu pomnika przyrody".

Jak wskazano podczas dzisiejszych obrad komisji, pozytywną opinię w sprawie wydał poprzedni prezydent Elbląga.

- Drzewo, którego dotyczy petycja mieszkańców, posiada cechy, które posiada pomnik przyrody. W przyszłości może stanowić atrakcję przyrodniczą i turystyczną Wyspy Spichrzów – napisał Witold Wróblewski. Jednocześnie przypomniał, że ustanowienie nowego pomnika przyrody wymaga podjęcia odpowiedniej uchwały przez radę.

Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta i Ochrony Środowiska, wskazywał, że warto zasięgnąć wcześniej opinii dendrologa, by sprawdzić stan ogólny drzewa, upewnić się, co należy przy nim w najbliższym czasie wykonać. Zaznaczył też, że zabiegi na pomnikach przyrody wiążą się z kosztami. Dyrektor podkreślał jednocześnie, że warto pewne zabiegi przeprowadzić przed podjęciem uchwały.

- Później, gdy już uznamy je za pomnik przyrody, to każde obcięcie gałęzi czy czegokolwiek wymaga uchwały Rady Miejskiej – wyjaśniał Dariusz Ostrowski. Wyjątkiem są sytuacje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców czy związane z możliwą szkody na mieniu.

Petycja będzie jeszcze procedowana na kolejnym spotkaniu komisji. Dodajmy na koniec, że nowy skład komisji skarg, wniosków i petycji jest następujący: przewodnicząca Jolanta Lisewska (PiS), Elżbieta Banasiewicz (PiS), Paweł Gołębiewski (KO), Jolanta Pękała (KO), Irena Sokołowska (KO).

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Idzie nowy uśmiechnięty Elblag hahahahahahahah no to teraz stawiać nowe stojaki na rowery, ławki w parkach i ponazywać tramwaje bo ogórki już nie jeżdżą :D
 • Bareja wiecznie żywy.
 • A kiedy będzie działać pogotowie stomatologiczne całodobowe na NFZ?.. Czas spełniać obietnice Panie Prezydencie !..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  6
  Vuccccc(2024-05-14)
 • A ja sie pytam kiedy ZZM wytnie uschniete drzewa bo gałezie sie sypią. Dlaczego gałezie drzew nad chodnikami nie są podcinane. Oczy można uszkodzić.
 • "Pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą oraz reformy na swój „celownik” wziął także kościół, przyłączając się do „Targowicy”. Swoją "cegiełkę" do rozbiorów Polski dołożył Papież oraz biskupi polscy, którzy dopuszczając się zdrady gorąco popierali najazd Rosji na Polskę i namawiali do wkroczenia Katarzynę II. " 1772 to rok pierwszego rozbioru Polski. Warto pamiętać o tym wybierając nazwę dla tego dębu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  Cele kleru bez zmian(2024-05-14)
 • @Cele kleru bez zmian - Czy to Wy tow. Kocopoliński swoją cegiełkę tu wrzuciliście ???
 • Na miarę mozliwosci-:))))
 • "Zachowanie tego drzewa dla przyszłych pokoleń leży w głębokim interesie społeczności Elbląga, w czym niewątpliwie pomoże nadanie mu statusu pomnika przyrody". Ciekawe ? ! A zachowanie którego drzewa nie leży w interesie społecznym ? Niestety w Elblągu zwarta grupa drwali-wandali dewastuje drzewa bezkarnie otrzymując za swoje działania wynagrodzenie płacone przez uczciwych podatników. Posuszu nikt w Elblągu nie usuwa, obumarłe drzewa, często na skutek działań drwali-wandali, też nikogo nie interesują, bo przecież stanowią pomniki jedynie słusznych działań ludzi, którzy mieli chronić środowisko naturalne w mieście, bo biorą za to pieniądze.
 • @GłębokaMyśl - Wyciąć i będzie po kłopocie
 • "- Później, gdy już uznamy je za pomnik przyrody, to każde obcięcie gałęzi czy czegokolwiek wymaga uchwały Rady Miejskiej - wyjaśniał Dariusz Ostrowski. " GM bardzo współczuje panu Ostrowskiemu... A tak, to można schlastać drzewo do pały i nikt nikomu nic nie zrobi ! Można masowo zdewastować drzewa na Pionierskiej, na Grottgera, na Fromborskiej, wybiórczo w parkach Kajki, Traugutta, na miejskich skwerkach i placach... i NIKT, ABSOLUTNIE NIKT NIE PONIESIE ZA TE DWASTACJE ŻANYCH KONSEKWENCJI ! ! !
 • Dziś ostatecznie został przyjęty pakt migracyjny
 • Świadku Pisowy, ale to PIS wpuścił do Polski najwięcej uchodźców w historii. wiesz
Reklama