UWAGA!

Radość z bycia razem. Jubileusz Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu

 Elbląg, Radość z bycia razem. Jubileusz Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu
Fot. Anna Dembińska

Dziś swój jubileusz 50-lecia obchodzi Koło Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu. PZN świętuje w tym roku już swoje 70-lecie. 15 października to jednocześnie Międzynarodowy Dzień Białej Laski, święto osób niewidomych i niedowidzących. Zobacz zdjęcia z dzisiejszych obchodów.

- Dziękuję, że tak licznie przybyliście państwo na naszą uroczystość - mówiła podczas otwarcia dzisiejszego spotkania prezes Koła PZN w Elblągu, Janina Maksymowicz. - Mam nadzieję, że serce, jakie do tej pory wkładaliście w naszą współpracę, z naszej strony było odwzajemnione – zwróciła się do zaproszonych gości.

A tych gości na uroczystości stawiło się wielu, m.in. samorządowców oraz ich przedstawicieli, a także członków instytucji współpracujących na co dzień z elbląskim Kołem PZN. Były oczywiście kwiaty, życzenia i podziękowania, a także okazja do uhonorowania zasłużonych działaczy związku i przyjaciół organizacji odznaczeniami. Przedstawiono również historię działalności PZN w Elblągu.

- Wiem, że jesteście Kołem, które zrzesza, którego członkowie się ze sobą bardzo integrują - mówiła Marta Łożyńska, prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZN. - Jesteście wspaniałą grupą, która nawzajem się wspiera i życzę wam dalszego rozwijania umiejętności, bycia za sobą i radości z tego bycia ze sobą.

List z okazji jubileuszu 70-lecia Polskiego Związku Niewidomych skierował do zarządu organizacji m. in. papież Franciszek.

- Polski Związek Niewidomych w ciągu 70 lat swojej samarytańskiej posługi odnotował zapewne tysiące ludzkich historii – podkreślił papież. - W miarę jak jest się przyjmowanym i kochanym, włączanym we wspólnotę i prowadzonym do patrzenia w przyszłość z ufnością, rozwija się prawdziwa droga życia i doświadcza się prawdziwego szczęścia – odniósł się do działalności organizacji.

Spotkanie jubileuszowe zamknął występ artystyczny zespołu "Uśmiech" i poczęstunek.

Jak czytamy na stronie PZN, "celem związku jest zrzeszanie osób niewidomych i słabowidzących (...) oraz podejmowanie działań w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony zdrowia, wyrównywania szans w dostępie do informacji, edukacji, zatrudnienia i szeroko pojętej aktywności społecznej i zawodowej, a także w celu ochrony ich praw obywatelskich oraz wspieranie rodzin osób niewidomych i słabowidzących".

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Teraz czas na remont elewacji budynku.
  • @Johnny Bimberro - Czas na zmianę elewacji budynku i zarządu Koła PZN.
  • Jeszcze pół roku temu do lokalu wpadła by policja z sanepidem i wszczęła postepowania w stosunku do zebranych, wiadomo z jakiego powodu. Przepisy pozostały ale świadomość społeczna nie pozostawia złudzeń co do rozumienia udawanej pandemii.
  • Tylko mały problem z tym. PZN jakoś nie potrafi przyciągnąć młodzierzy, tej niewidomej, niepełnosprawnej jak i zdrowych. W czym problem ? Do tej pory koło w Elblągu nie ma swojej strony internetowej, nuie ma Was w sieci, nie istniejecie. Taka jest rzeczywistość. Wydarzenia członkowie koła dowiadują się od znajomych, po czasie, gdy się już odbyły. Hashtagi: #ie...odznajomych, #poczasie
  • Trzeba się interesować tym co dzieje się w związku. Dzwonić, przychodzić. Jak dzwonimy z jakąś propozycją - warsztatów, wyjazdów, zajęć - czego kolwiek, nie ma chętnych, wszyscy zajęci. A jak to coś się już odbędzie i inni się pochwalą, że było fajnie, to wtedy płacz i pretensjami. Basen dwa razy w tygodniu, kijki z instruktorka, warcaby, krawiectwo, wyjazdy na warsztaty, wycieczki. Wyjazdy do teatru muzycznego w Gdyni, do opery w Bydgoszczy. Wyjścia do kina i teatru. Mało?
  • brawo dla Pani Maksymowicz! i podziękowania!
Reklama