UWAGA!

Ratusz skontroluje schronisko

 
Elbląg, Ratusz skontroluje schronisko
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców o sytuację finansową elbląskiego schroniska dla zwierząt, doniesieniami medialnymi oraz publikowanymi informacjami przez OTOZ Animals Schronisko w Elblągu dotyczącymi między innymi problemów z zapewnieniem karmy dla zwierząt Urząd Miejski przeprowadzi kontrolę finansową w schronisku.

Jak czytamy w mailu od rzecznika prezydenta Elblaga, "kontrola ma na celu wykazanie, czy zadanie publiczne, jakim jest opieka nad zwierzętami, jest realizowane efektywnie i rzetelnie, a także, czy prawidłowo i racjonalnie wykorzystywane są środki publiczne, które OTOZ Animals otrzymuje od miasta na realizację zadania. Czytając dramatyczne prośby o karmę, czy datki finansowe nasuwa się pytanie – na co wydatkowane są środki przekazywane z budżetu miasta? Pragnę bowiem zaznaczyć, że w przeważającej części schronisko utrzymywane jest ze środków budżetu miasta. Samorząd ma podpisaną trzyletnią umowę z OTOZ Animals na prowadzenie schroniska, która obowiązuje do 2020 roku. Miasto wywiązuje się ze swoich zobowiązań na bieżąco i to z nawiązką. Zgodnie z umową samorząd zobligowany jest do przekazania dotacji w wysokości 850 tys. złotych rocznie. Rozumiejąc jednak potrzeby zwierząt Prezydent zwiększył na rok 2019 dotację o 50 tys. złotych i wynosi ona obecnie 900 tys. OTOZ Animals natomiast z własnych środków zobowiązał się w umowie dokładać do utrzymania schroniska ok. 40 % tej kwoty. W kwietniu, na wniosek schroniska, miasto dokonano wypłaty podwójnej transzy miesięcznej dotacji tj. 2x 75 tys. złotych. Tym bardziej więc dziwią dramatyczne apele o wsparcie, które pojawiły się pod koniec kwietnia. Sukcesywnie również samorząd wspiera Stowarzyszenie poprzez inne działania. Pod koniec 2018 roku dokonano dodatkowo - poza dotacją zakupu oleju opałowego dla schroniska na kwotę ponad 13 tys. złotych. Podczas Świątecznych Spotkań Elblążan odbyła się druga już zbiórka zorganizowana przez Biuro Prezydenta Miasta na zakup klatki weterynaryjnej. Kwotę ponad 5,5 tys. zł przekazano schronisku. Oprócz tego mieszkańcy obdarowali zwierzęta dużymi ilościami przedmiotów typu: koce, kołdry, czy legowiska. Rokrocznie z budżetu miasta realizowane są także na terenie schroniska zadania inwestycyjne. W 2019 roku miasto ze środków własnych zobowiązało się wykonać remont boksów dla zwierząt na kwotę ok. 400 tys. złotych (podobnej wielkości remont boksów miał miejsce w 2018 roku)".
       Czekamy na komentarz elbląskiego schroniska w tej sprawie.
      
      
red. na post. informacji z Urzędu Miejskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wychodzi na to, że dzienny koszt utrzymania schroniska to prawie 3400 zł. Nie licząc oczywiście karm od ludzi czy innej pomocy materialnej na której schronisko oszczędza. A z tego co się ostatnio chwalili obcięli pensję lekarza. Dziwne to trochę, że jeszcze na jedzenie dla psów nie mają
 • A kiedy prezydent był w schronisku, by zobaczyć z czym mierzą się pracownicy i wolontariusze? Jasne, że należy kontrolować, ale w takim tonie?
 • @oburzona! - Co mają do tego pracownicy i wolontariusze? Chodzi o to jak są dysponowane środki, czy zgodnie z ich przeznaczeniem, więc transparentność stowarzyszenia nikomu nie zaszkodzi. Natomiast, jeśli jest pani oburzona warunkami pracy to należy to zgłosić przełożonym, bądź organom, którym to stowarzyszenie podlega.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  6
  oburzony_komentarzem_oburzonej(2019-05-22)
 • Kontrola musi być nie zapowiedziana. Nie uda się schować nieuzasadnionych rachunków. Oj się będzie działo. Dyrekcja schroniska żyje ponad stan, dla siebie na cele prywatne środki wykorzystuje.
 • Jest tu jakiś chętny do pracy w schronisku? Czy tylko krytykować i mądrzyć się umiecie?
 • Jest jestem bezdomnym lubię zwierzęba mogę się nimi zajmować. A w nocy nawet z nimi spać, skoro Prezydent kupił olej opałowy do ogrzewania.
 • @JózioOliwa - A ja z Toba!! Masz racje przynajmiej zwierzeta by mialy towarzystwo i czlowieka w czlowieku do dyspozycji
 • a co z tego, że se samochód kupiła? Teraz to nawet bezrobotny komunikacja miejską nie jeździ.
 • Pensje i zusy pochłaniają pewnie lwią część… i usługo lekarskie.
 • Pewnie chcą ponieść kierownictwo i wrzucic swojego Asa jak wszędzie
 • Ciekawe kto by chcial pracowac tam i patrzec na tragedię zwierząt nie rozniącą sie od domu dziecka! Jak kazda kontrola ma 1 cel, pozbyć się dotychczasowej władzy i obsadzić swoimi ! Ze tez ludzie nabierają się na cel kontroli
 • Oczywiście, wystarczy wejść na prywatny profil kierowniczki na Facebooku i zobaczyć jak żyje. Wstawia ciekawe filmy, na których widać zwierzęta, które ratuje, ale i napuchnietą podłogę od szczyn tychże zwierząt. Opływa w luksusie a na wymianę podłogi jej nie stać? Pewnie i to jest chwytem marketingowym, co? Nowe auto jakim jeździ też każdy widzi. Zardzewiały woldzwagen do którego niedługo będzie można wejść przez bagażnik nieuzywajac klucza, a który służy też na Schronisku jak ich się rozkraczy. Ja dziękuję za te luksusy.
Reklama