UWAGA!

Sanepid o szczepieniach. Odra znowu groźna

 
Elbląg, Szczepienia są dobrowolne, ale sanepid je zaleca
Szczepienia są dobrowolne, ale sanepid je zaleca (fot. AD, arch. portEl)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje o szczepieniach dla osób dorosłych przeciwko odrze.

W okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, tj. przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym. Zatem osoby po 50. roku życia z dużym prawdopodobieństwem przechorowały odrę. Przechorowanie odry daje trwałą odporność na całe życie.
       Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony, to powinieneś:
       - zgłosić się do swojego lekarza,
       - zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
       - ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.
       Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki. Koszt szczepienia osoby powyżej 19. roku życia leży po stronie tej osoby
       Szczepienia przeciwko odrze przeprowadza się szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce dopuszczone są do stosowania także u osób dorosłych.
       Schemat podania szczepionki wskazuje Charakterystyka Produktu Leczniczego (CHPL), zgodnie z którą zaleca się podanie 1 dawki szczepionki, jako szczepienia podstawowego. Zaleca się podanie 2 dawki szczepionki, najlepiej w ciągu 3 miesięcy od podania 1 dawki (nie wcześniej, niż 4 tygodnie od podania 1 dawki).
       Nie zaleca się podawania szczepionki w okresie ciąży, a przez 1 miesiąc po szczepieniu nie należy zachodzić w ciążę.
      
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co znaczy "Odra znowu groźna"? Czy to że trzeba sprzedać wyprodukowane szczepionki? Bo o epidemii ani nawet o zwiększeniu zachorowalności nie słyszałem.
 • Bo jeszcze są szczepionki. Ale możesz cofnąć się do średniowiecza i nie szczepić.
 • Ja się chyba doszczepie... Podobno grozi nam prawdziwa epidemia - pierwszy raz od wielu, wielu lat... :( Nie powinniśmy bać się szczepionek, tylko chorób. Wszystkim osobom zainteresowanym tematem szczepień polecam stronę www.zaszczepsiewiedza.pl. Jest tam bardzo dużo fachowej wiedzy na ten temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Miłka(2019-01-30)
 • Kjw Juz dawno trabia o odrze. W tamtym roku informowali ze na warmii i mazurach kilka osob zarazilo sie odra. Podobno ukraincy przyniesli do nas tą chorobe ktora nam.kiedys wlasnie za pomoca szczepionek udalo sie wytepic. Nie byles szczepiony, nie chcesz sie zaszczepic twoj wybor ale zebys pozniej pretensji do wszystkich nie miał jak zachorujesz.
 • A dlaczego media przemilczały ostatnią aferę z nielegalnym testowaniem szczepionek na przypadkowych pacjentach? W Grudziądzkim szpitalu zaszczepiano wszystkich jak popadnie: chorych, pijanych, kobiety w ciąży i nawet nie informowali ich, że przeprowadzają badania kliniczne. Sąd ukarał lekarzy karą więzienia w zawieszeniu, zakazem wykonywania zawodu oraz wysokimi karami pieniężnymi.
 • Przepraszam z pomyłkę. Chodziło mi oczywiście o aferę z 2014 roku
 • Jaki jest koszt szczepienia?
 • 500+
 • Zawistne mendy. Nie skapnęło nic z 500+ to się nie podoba. Jakoś podatki płaciliście grzecznie od zawsze, ale do ludzi nie wracało nic i nikt nie pytał na co idą MOJE podatki. Teraz nagle jak dzieciaki mają lepiej to wielka afera, że niby z moich pieniędzy. Podatki to danina na rzecz państwa i nigdy nie były nasze! Drążcie lepiej temat gdzie miliardy z OFE, które gwizdnął Tusk! To były nasze pieniądze.
Reklama