UWAGA!

Serce od serca dla elbląskich amazonek

 
Elbląg, Serce od serca dla elbląskich amazonek
fot. Mieczysław Jaworski

Elblążanie mają wielkie serca. Mogliśmy się o tym przekonać podczas akcji szycia poduszek dla kobiet walczących z rakiem piersi, która odbyła się w Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med. W szyciu uczestniczyli także panowie. Poduszki wkrótce trafią do elbląskich amazonek.

Pomysł narodził się w 2001 roku, gdy u Janet Kramer-Mai, pielęgniarki z USA zajmującej się onkologią, zdiagnozowano raka piersi. Wtedy jej ciotki uszyły dla niej poduszkę w kształcie serca, do użytku po operacji. Poduszka, która wygodnie mieści się pod pachą, miała łagodzić ból nacięcia chirurgicznego i pomagać w łagodzeniu obrzęku.
       Dziś z takich poduszek korzystają amazonki na całym świecie. Akcja szycia poduszek znana pod nazwą "Serce od serca" staje się coraz bardziej popularna także w Polsce. Blisko 10 województw ma już swoich koordynatorów, którzy razem z wolontariuszami szyją i przekazują poduszki w kształcie serc pacjentkom po mastektomii. W akcję włączają się instytucje, szkoły, przedszkola, lokalne grupy, pracownie krawieckie i osoby indywidualne. 
       W naszym mieście akcją, która odbywa się pod hasłem "Opowiem Ci o raku", zawiaduje Barbara Kosiacka, elbląska amazonka. - Gdy okazało się, że w naszym regionie brakuje koordynatorek akcji szycia i rozdawania poduszek, postanowiłam się w to zaangażować – mówi. - Po rozmowie z Anną Kleiną, rzecznikiem prasowym Centrum Radioterapii Nu-Med ustaliłyśmy, że zorganizujemy akcję tutaj, w Nu-Medzie – mówi Barbara Kosiacka. - Puściłyśmy informację w eter, odzew był natychmiastowy. Nie wiem, ile jest w Elblągu amazonek, ale bardzo byśmy chciały, żeby wszystkie amazonki otrzymały te poduszki. Będziemy starały się dotrzeć do wszystkich i myślę, że ta akcja na pewno nie skończy się na jednym razie – dodaje.

  Elbląg, Serce od serca dla elbląskich amazonek
fot. Mieczysław Jaworski


       Na pytanie, czy spodziewała się, że będzie tak duży odzew, odpowiada: - Tak, bo w Elblągu jest mnóstwo fajnych ludzi. Przekonałam się o tym podczas mojej choroby, gdy byłam zmuszona poprosić ludzi o pomoc. Odzew był taki, że ludzie właściwie sfinansowali mi całą rehabilitację.
       Od przyszłego tygodnia elblążanka będzie prowadzić warsztaty dla pacjentek Nu-Medu, podczas których będzie uczyła panie, jak korzystać z takiej poduszki.
       Udział w akcji szycia poduszek wzięły także dzieci, które ważyły silikonowy puch, krawcowe a także panowie. Jednym z nich był Marcin Dudzik, pełnomocnik zarządu ds operacyjnych Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med. - Wszystko zaczęło się od książeczki o raku, która powstała na bazie wycieczek do naszej placówki dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych – mówi. - Powstała ona przy współudziale naszych lekarzy radioterapeutów i psychoonkologa, którzy zajęli się kwestią merytoryczną. Jej autorem i pomysłodawcą jest Ania Kleina. Książka w sposób przystępny przedstawia dzieciom, czym jest rak, jak z nim walczyć, jak zapobiegać chorobie. Na bazie tego pomysłu powstało przedsięwzięcie szycia poduszek. Mam nadzieję, że przed nami jeszcze wiele akcji, które będą wsparciem dla pacjentek naszego centrum, a może i nie tylko.
      
       Podczas wczorajszej akcji uszyto 82 poduszki w kształcie serca, które w przyszłym tygodniu powędrują do pacjentek onkologicznych z elbląskiego szpitala. Aby wesprzeć wszystkie potrzebujące, niezbędna jest nasza pomoc - 65 już uszytych serduszek leży w szafce, bo zabrakło funduszy na silikon do ich wypychania. Każdy kto zechce, wesprzeć tę akcję charytatywną, może przelać pieniądze na konto Fundacji Nu-Med. Liczy się każda złotówka.
       nr konta 35 1020 3916 0000 0102 0261 6035
       W tytule przelewu należy wpisać "Poduszki-Elbląg".
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama