UWAGA!

Spór o przedszkole z polityką w tle

 Elbląg, Spór o przedszkole z polityką w tle
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

- Od kiedy jestem prezydentem, nie było, nie ma i nie mam takiego zamiaru, żeby likwidować jakiekolwiek placówki oświatowe w Elblągu – mówi prezydent Witold Wróblewski, który zwołał w czwartek konferencję prasową po wypowiedziach Andrzeja Śliwki, wiceministra aktywów państwowych, na temat przyszłości przedszkola nr 8 przy ul. Bema.

Między prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim a Andrzejem Śliwką, wiceministrem aktywów państwowych coraz bardziej politycznie iskrzy. Polityk PiS od kilku tygodni zaprasza do Elbląga przedstawicieli rządu i partii, dyskutując z elblążanami na różne tematy. Zarówno na tych spotkaniach jak i w mediach społecznościowych systematycznie krytykuje działania prezydenta Wróblewskiego i urzędników ratusza.

 

Wiceminister mówi o skandalu

- Kilka dni temu rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola Nr 8 w Elblągu zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję ws. likwidacji przedszkola. Wraz z posłem Krasulskim oraz radną Jolantą Lisewską i radnym Pawłem Kowszyńskm spotkaliśmy się z nimi, chcąc wspólnie pomóc najmłodszym mieszkańcom naszego miasta i ich rodzicom – pisze wiceminister Andrzej Śliwka w swoich mediach społecznościowych. - Zachowanie władz Elbląga jest skandaliczne. Rodzice w zeszłym roku zostali wprowadzeni w błąd przez Panią Dyrektor Departamentu Edukacji Małgorzatę Sowicką, (btw. kandydatka do Sejmu w wyborach 2019 roku z ramienia partii Prezydenta Wróblewskiego czyli PSL), która poinformowała Ich, że placówka, do której uczęszczają ich dzieci, będzie modernizowana, stąd rekrutacja jest wstrzymana. Zapowiadanej modernizacji nie przeprowadzono, a był to wstęp do wygaszenia placówki. Następnie wstrzymano kolejny nabór i tuż przed terminem rozpoczęcia nowej rekrutacji postanowiono poinformować rodziców o planach zamknięcia przedszkola Podstawą zamknięcia ma być zły stan budynku, który został stwierdzony w 2016 roku... Tak, w 2016 roku i do tego czasu przez 7 lat Prezydent Wróblewski nic nie zrobił, pomimo kolejnych kontroli i upomnień – pisze wiceminister, dodając że zwróci się do ministra edukacji i nauki oraz wojewody warmińsko-mazurskiego i kuratora oświaty „o kontrolę zaistniałej sytuacji oraz bezpośredni nadzór nad sprawą”.

- Działania władz Elbląga są jaskrawym przykładem jak nie powinno się rozmawiać z mieszkańcami. Jak mamy mówić o rozwoju Elbląga, jak mamy przekonać młodych ludzi, żeby ze swoimi rodzinami zostali w naszym mieście, skoro tak istotna kwestia dla każdego rodzica jak edukacja przedszkolna została rozłożona przez Prezydenta Wróblewskiego i jego koalicjantów z PO i Lewicy. Prezydent Wróblewski wraz z Panią Dyrektor Sowicką nie posiada wizji w zakresie edukacji całkowicie marginalizuje głos rodziców, wychowawców i urzędników, którzy alarmują o problemach – dodał Andrzej Śliwka.

 

Prezydent: pan wiceminister manipuluje

Po tych i wielu innych wypowiedziach prezydent Witold Wróblewski zwołał w czwartek konferencję prasową, w której zarzucił wiceministrowi, że manipuluje on faktami.

- W wypowiedziach medialnych pan wiceminister Andrzej Śliwka, i muszę to stwierdzić z ubolewaniem, manipuluje faktami, a wręcz kłamie. Przez ostatnie osiem lat, kiedy jestem prezydentem nie było, nie ma i nie mam takiego zamiaru, żeby likwidować placówki oświatowe. Dziwi mnie to, że pan minister Śliwka, który z wykształcenia jest radcą prawnym i który lepiej ode mnie powinien obracać w przepisach prawa, nie wie, że jeśli się mówi o likwidacji, to zgodnie z obowiązującym prawem musi być uchwała Rady Miejskiej, a jej nie ma. Musi być wystąpienie do kuratora i pozyskanie opinii, a takiego wystąpienia z mojej strony nie ma. Nie ma zamiaru likwidacji przedszkola nr 8 – mówił Witold Wróblewski, dodając, że o likwidacji placówki była mowa, ale w 1994 roku, gdy miastem rządził prezydent Józef Gburzyński z Porozumienia Centrum (poprzedniczka PiS – red.), a przewodniczącym Rady był Wiktor Daszkiewicz.

- Czyli to za rządów prawicy była podjęta uchwała o likwidacji tego przedszkola, a nie w tym okresie, gdy ja jestem prezydentem. Żaden z obecnych prezydentów nie był w tym czasie członkiem Rady Miejskiej, ani członkiem Zarządu Miasta – mówił prezydent Wróblewski. – Szkoda, że pan minister nie walczy o pieniądze dla Elbląga. Minister edukacji nie przekazuje Elblągowi właściwych środków na edukację. Przez ostatnie trzy lata Ministerstwo Edukacji zalega nam jako samorządowi 58 mln zł. Gdybyśmy je mieli, to nie dyskutowalibyśmy o problemach związanych z remontami, bo z własnych pieniędzy byśmy wyremontowali wszystkie nasze przedszkola, a mamy tych potrzeb remontowych sporo – stwierdził Witold Wróblewski. I na koniec dodał: - Tu nie chodzi o dobro dzieci, ale o fakt, że pan minister Śliwka rozpoczął kampanię wyborczą, posuwając się do manipulacji i kłamstw i próbuje wypromować swoją osobę.

- Nie tylko nie zlikwidowaliśmy żadnego przedszkola, ale udało nam się wybudować przedszkole wraz ze żłobkiem przy ul. Mielczarskiego na około 230 miejsc. Dostosowaliśmy budynek przy ul. Bażyńskiego, tworząc dodatkowe 100 miejsc dla przedszkolaków i otworzyliśmy tak zwane oddziały przedszkolne na 125 miejsc w Szkole Podstawowej nr 23. Rozbudowujemy więc bazę przedszkolną, a nie ją likwidujemy. Rodzice nie płacą ani za żłobki, ani za przedszkola – dodał wiceprezydent Janusz Nowak, który na co dzień reprezentuje Lewicę.

- Przez ostatnie osiem lat, to modne stwierdzenie i będę go używał, na modernizację, doposażenie oraz zajęcia dodatkowe dla dzieci uzyskano ponad 41 mln złotych z funduszy zewnętrznych. W krótkiej kadencji, kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, praktycznie żadnych projektów oświatowych nie przygotowano, a na oświatę ze środków zewnętrznych pozyskano zaledwie 800 tys. zł. Jak można mówić, że rzekomo nic się nie robi w elbląskiej oświacie i robić na tym kampanią wyborczą, bo tak czytam postępowanie pana wiceministra – stwierdził wiceprezydent Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej.

 

Spór o przedszkole trwa, co z dziećmi

Co w takim razie dalej z przedszkolem nr 8 przy ul. Bema? Gdzie trafią dzieci, które dotychczas do tej placówki?

- Zaproponowaliśmy rodzicom przeniesienie dzieci do innych pobliskich przedszkoli, np. przy ul. Bałuckiego, bez naboru. Miały być potraktowane priorytetowo. Z tego co wiem, kilkunastu rodziców się na to zdecydowało, pozostali złożyli deklaracje do przedszkola nr 8. W związku z tym staną do naboru, ale będą mieli przyznane miejsca w innych przedszkolach – odpowiedział na pytania dziennikarzy Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. – Mamy wystarczającą liczbę miejsc, by wszystkie dzieci z przedszkola nr 8 przyjąć do innych placówek. Będą też wolne miejsca dla dzieci, które przystąpią do naboru po raz pierwszy.

Przedszkole nr 8 przy ul. Bema ma funkcjonować w obecnej formie do 31 sierpnia. Władze miasta poinformowały, że złożą wnioski o dofinansowanie do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków remontu nie tylko przedszkola przy Bema, ale także przedszkola na Zawodziu. – Mamy nadzieję, że dofinansowanie otrzymamy, przedszkole będzie wyremontowane i dzieci do niego wrócą – dodał Janusz Nowak.

RG

 

Od redakcji: Po publikacji artykułu otrzymaliśmy stanowisko w tej sprawie od wiceministra Andrzeja Śliwki.

- Zainteresowałem się tematem przedszkola, ponieważ zwrócili się do mnie kochający swoje dzieci rodzice. Przykład przedszkola kolejny raz pokazuje, ze Pan Prezydent stracił wrażliwość społeczną i jest daleko od problemów mieszkańców Elbląga. To, jak włodarze miasta traktują rodziców i ich dzieci jest nieakceptowalne. Tu nie chodzi o politykę, ale o zwykłą przyzwoitość, której Panu Prezydentowi i Pani dyrektor departamentu edukacji brakuje - napisał w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji. - Obecne władze miasta nie maja żadnego pomysłu na zorganizowanie systemu edukacji w mieście. Likwidacja nie jest wyjściem! A o niej mówił sam Wiceprezydent Nowak, jako konsekwencji trwającego wygaszania Przedszkola. Co więcej, podkreślił on, że „jeśli w budynku nie będzie można realizować funkcji społecznej, z pewnością zostanie sprzedany”! Mam złą wiadomość dla Pana Wróblewskiego i Pani Sowickiej - zawsze będę interweniował, gdy poproszą mnie o to mieszkańcy Elbląga i regionu. Być może dla Pana Prezydenta trudne jest zrozumienie, że dobro Elblążan jest dla mnie ważniejsze niż jego prywatne samopoczucie, z którym to też bywa różnie... - napisał wiceminister.


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • mleko się rozlało, to teraz klasyczna postawa. to nie ja, ja dobry gospodarz i inne podobne farmazony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  20
  Jacyna(2023-03-02)
 • Przenieść to przedszkole do budynku obok - siłowni straży pożarnej przy Bema 21.Nowszy budynek tylko nieco wyremontować i dostosować a koszty utrzymania zdecydowanie niższe niż ten pałacyk. Może nawet więcej miejsca uda się wygospodarować i kolejną grupę przedszkolaków utworzyć przy Bema 21.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  11
  Bema 21(2023-03-02)
 • Mam nadzieję że Pan minister Śliwka weźmie i posprząta całą tą elbląską stajnie Augiasza. Inteligentni Elblążanie czekają na to z ogromną nadzieją i wierzą że da się Pan namówić by wziąć na swoje barki ten trud i odpowiedzialność.
 • Panie harley kończ pan i wstydu oszczędź. Ludzie widzą że nie macie koncepcji rozwoju miasta a jedynie machacie razem z motorówką szabelką na złość PIS. Mamy tego dość. Gdyby rodzice nie nagłośnili tej sprawy to byście to zamknęli a z budynkiem cholera wie co by się stało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  21
  Odjazd(2023-03-02)
 • @TeofilSkorupa - Mam nadzieję że wezmą sie za Ciebie. Siejesz ferment, oczerniasz władze w Elblągu a jeszcze nic mądrego nie napisałeś. Dzieki Tobie zagłosuję na Pana Witolda raz jeszcze a juz z całą pewnością nie na PiS!!!!!
 • Dlaczego z polityką w tle? Przeciez tu wszystko upolitycznione! Praca zawodowa, szkoly, dyrektorzy, kierownicy, urzędnicy ! Ten ma dobrze kto akurat udaje ze kocha obecną władzę czy to krajową czy lokalną! Mozesz być mega dobry ale jak niepoprawny pllitycznie i tak zastąpią cię byle kim byle trzymal palca w d... lizał tylek i przyklaskiwał glupotom!
 • Brawo Pan Minister Śliwka, poszlo szybko, gładko i z sukcesem! Rodzice wiedzą komu to zawdzieczają i wiedzą kto i w jaki sposób ich potraktował i nie zapomną
 • Ale kicha i wstyd, jezdzili, spotykali się, wciskali kity, grali pewniaków mając gdzies rodziców i ich dzieciaki ! Wielkie panstwo z um! A teraz co kupa wstydu i tyle ! Żenada a Ministrowi Brawo i podziękowania!
 • @ Teofilu- uważam się za osobę inteligentną i wcale nie oczekuję naobjęcie prezydenckiego stanowiska, przez p. Vice - ministra. To młody człowiek, bez doświadczenia urzędniczego . Obecną funkcję piastuje z nadania politycznego. W resorcie, w którym pracuje, jest kilku vice i rękawów od pracy nie wyrywają sobie. A tak na marginesie, po gospodarsku: 25 przedszkolaków w takim budynku? Gdzie tu jest racjonalne gospodarowanie naszymi podatkami?
 • Kochani rodzice i po co ta panika, przedszkole nie będzie zlikwidowane! Śmiało możecie tak jak się obawialiście wysyłać dzieci do innych przedszkoli. Nic się nie stało, Rodzice nic się nie stało!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  WiernyPO(2023-03-02)
 • Co do przedszkola przy Mielcarskiego, od znienawidzonego rządu pisowskiego, samorząd otrzymał: "Koszt inwestycji to w sumie prawie 11,5 miliona złotych - prawie 6 milionów udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Resortowy Program Rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2021 dołożył ponad 1,6 miliona, a środki własne Gminy Miasto Elbląg to suma wynosząca niemal 4 miliony złotych. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  WiernyPO(2023-03-02)
 • Czemu PiS nie daje na tworzenie przedszkoli samorządom?? Tylko swoim. , ,Dumni z Elbląga'' Kamil Nowak i jego fundacja założona całkiem niedawno dostała kupę kasy, a na dzieci nie ma. Co się dziwic Kaczka swoich nie ma to inne ma gdzieś. Temu niech Śliwka się przyjarzy a nie afery kręci. Ludzie zastanówcie się. Ten budynek to ruina, teraz buduje się modułowo, szybko, lepiej wybudować niż remontować coś takiego. Trzeba spojrzeć realnie na to. Niech Pis da kasę to Wróblewski wybuduje. Lekką ręką nasze pieniądze rozdaje swoim. Żeby taka fundacja która nic dla Elbląga nie robiła dostała tyle kasy. Pomyslcie ile można by było zrobić za to dla dzieci. Tu Śliwka siedzi cicho. Tu nie rozlicza... hipokryta!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  jowanka(2023-03-02)
Reklama