UWAGA!

Stulatek (po)czeka na remont

 Elbląg, Stulatek (po)czeka na remont
Fot. Michał Skroboszewski

- Zniszczone klatki, elewacje, pękające ściany – to problemy, które wymienia jedna z mieszkanek ul. Górnośląskiej 7. Elblążanka wskazuje na bardzo zły stan budynku i zastanawia się, czy ona i jej sąsiedzi doczekają się remontu. Co na to Zarząd Budynków Komunalnych? Zobacz zdjęcia.

- Budynek jest zniszczony, a gdy wychodzę z klatki, nie da się normalnie przejść czy przejechać wózkiem po nierównościach i błocie - wskazuje elblążanka, która interweniowała w tej sprawie w naszej redakcji. Podobnie uważają jej sąsiedzi. Mieszkańcy pokazują domagające się remontu elementy we wspólnych przestrzeniach, wskazują na pęknięcia ścian w swoich mieszkaniach, co można zobaczyć w naszym fotoreportażu.

Budynek przy ul. Górnośląskiej 7, który odwiedziliśmy, ma już niemal 100 lat, wiekowe są także sąsiadujące z nim kamienice przy tej ulicy. W sprawie stanu budynków – i ewentualnego remontu – zwróciliśmy się z pytaniami do Zarządu Budynków Komunalnych, odpowiedź prezentujemy poniżej:

- Budynki przy ul. Górnośląskiej 1-6 stanowią wspólnoty mieszkaniowe zarządzane przez Firmę MK - Nieruchomości o/Elbląg z siedzibą przy ul. Kościuszki 48 (dot. ul. Górnośląskiej 1,2,3-4 i 5-5A) oraz Zarządcę Wspólnot Mieszkaniowych ,,INA’’ przy   ul. Łączności 3 (dot. ul. Górnośląskiej 6). Mieszkańcy lokali gminnych w budynkach wspólnot nie zgłaszali do administracji żadnych usterek w sprawie pogarszającego stanu  ww. obiektów. Odnośnie budynku gminnego przy ul. Górnośląskiej 7 informujemy, iż przedmiotowy budynek wybudowany został w 1912 roku i wymaga znacznych nakładów finansowych na przeprowadzenie remontu polegającego m.in. na : remoncie dachu, dociepleniu elewacji, wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej oraz remoncie klatki schodowej. Powyższe prace zostały ujęte w rejestrze potrzeb remontowych na lata przyszłe po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel – czytamy w odpowiedzi ZBK.

Mieszkańcom na remont przyjdzie więc jeszcze poczekać.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No marnie to wygląda. Nie remontują żeby po jakimś czasie stwierdzić że się nie nadaje, potem rozebrać i ziemia dla. .. ..
 • @prorok44 - W rzeczy samej
 • Dramat. .. taka klatka, jakbym miała codziennie tam chodzić, to chyba bym sama olejną wzięła i przemalowała te zielenie i stopnie schodów. Klatkę powinno miasto odnowić, odświeżyć. Brak chodników to już w XXI wieku żenada, takie koszty to już gmina mogła przez te lata ponieść, żadna łaska. Wieloletnie zaniedbania teraz wychodzą. ..
 • No niestety przedmówcy mają rację, wyburzenie da więcej korzyści i mniej kosztów, ale w części gminnej o ile stanowi ona odrębną część, na wspólnocie to się nie uda, kupili to mają problem.
 • Nikt nie zgłaszał żadnych usterek. .. .Rozumiem, że nie obowiązuje żadna procedura sprawdzenia stanu budynku ?. Jak się zawali lub stanie się inna tragedia to też powiecie, że nikt nic nie zgłaszał ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  0
  NadszyszkownikKilkujadek(2021-03-25)
 • Firma MK to firma pomyłka, mają wszystko w nosie tylko patrzą jak kasę brać od ludzi za zarządzanie, a leniwy administrator został tam dyrektorem
 • @prorok44 - masz rację, się wyburzy i będzie intratna działka w centrum miasta, a swoją drogą może redakcja zajęła by się firmą MK i jej działalnością
 • Toż to skandal. Zamiast już teraz zająć się problemem nasi "nie rządzący"wolą stać bezczynnie i zostawić ten problem? Moje pytanie: Na co czekać skoro za kilka dobrych lat kamienicę czeka kompletna dewastacja?, Czy nasze miasto chce doprowadzić do ruiny i kompletnej zapaści tego zabytku? Mam osobiste wrażenie: Miasto czyni takie działania jakby chciało za wszelką cenę znaleźć działkę, aby potem ją sprzedać za bezcen i wybudować coś pokroju: biedronki, lidla, albo kolejnej apteki dla wynędzniałych emerytek biernie czekających na śmierć i następnie pogrzebanie w mogile. Z naszym miastem jest tak samo jak z tymi emerytkami, działania UM to celowa eutanazja Elbląga.
 • "po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel. .. "zamiast pomnika Piłsudskiego, nie mającego nic wspólnego z pruskim Elblągiem, jegomość prezydent wyremontowałby co nieco. Jeden z króli zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, co pozostawi po sobie prezytent Elbląga Wróblewski ?
 • Prędzej zburzą i sprzedadza działkę niż zrobią remont. Typowe działania nierobów z ZBK, niszczyć stara zabudowę miejską.
 • @Gość 45 - Masz rację, po zakończeniu budowy nieopodal, okaże się że te budynki nie nadają się do zamieszkania a działki w mieście to ciepłe bułeczki.
 • Przedmiotowy budynek zostal wybudowany ponad 100 lat i juz dawno sie splacil, jesli o przedmiotowy budynek nikt nie dba i zaraz sie sam rozleci to lokatorzy juz dawno powinni zaniechac placenia jakiego kolwiek czynszu, bo i za co. .? za ten walacy sie dach ktory zagraza lokatorom, na miejscu lokatorow poprosil bym o fachowy raport budowlanego rzeczoznawce i raport ten zaniosl bym dla zarzadcow tym budynkiem z powiadomienim o wstrzymaniu platnosci czynszu do czasu doprowadzenia budynku do jego pelnego uzytku. Miasto powinno doplacac takim ludziom, ze godzą sie 76 lat po wojnie mieszkac w czyms takim. Ciekawe tez jest ile miasto wybudowalo w ostatnich 10 latach mieszkan tzw socjalnych np. na wypadek jakiegos wybuchu gazu, zalania czy powodzi, zawalenie sie budynku (takiego jak ten), lub innych zdarzen losowych. Ale o co ja pytam, z ciplem nie mogą sobie poradzic od 10 lat. , a tu jakies bezprzedmiotowe pytania o przedmiotowe budynki za ktore widac nikt nie chce odpowiadac,
Reklama