UWAGA!

Święto Niepodległości w Elblągu. "Pokazujemy ciągłość naszej historii"

 Elbląg, Święto Niepodległości w Elblągu. "Pokazujemy ciągłość naszej historii"
Fot. Anna Dembińska

Śpiew hymnu, apel pamięci, salwa honorowa i oczywiście odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości – to niektóre elementy dzisiejszych (11 listopada) obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się przy ul. Rycerskiej. Zobacz zdjęcia.

W centrum odsłoniętego dziś przy Rycerskiej pomnika znajduje się popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, a obok niego umieszczono cztery płyty poświęcone współtwórcom niepodległości: Ignacemu Daszyńskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu. Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, że pomnik jest uhonorowaniem ludzi o odmiennych poglądach politycznych, którym jednak przyświecał wspólny cel, jakim jest niepodległość właśnie. Autorem pomnika jest Stanisław Szachowicz.

- Święto Niepodległości jest jednym z naszych najważniejszych i najbardziej radosnych świąt narodowych – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. - W ten sposób upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległego państwa – wskazywał. - Zostało to okupione ogromnymi ofiarami, dlatego z szacunkiem i wdzięcznością pochylamy głowy wobec naszych przodków.

- Potrzebujemy symboli, one są nośnikiem naszej tożsamości, do nich odwołujemy się w chwilach chwały, a także w momencie próby – podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Odsłaniając dziś pomnik, jak i wiadukt, który upamiętnił okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości, pokazujemy ciągłość naszej historii – zaznaczył. Mówił też o osobach upamiętnionych poprzez pomnik i o dzielących ich różnicach. - Jednak w tamtym momencie, kiedy na chwilę otworzyło się okno historycznych przemian, wszyscy oni dobrze wyczuli, że potrzebna jest jedność w działaniu, że na arenie międzynarodowej, gdzie decydowały się losy Polski, mówić trzeba jednym głosem. Tej jedności potrzeba było nam wtedy, jak i dziś - mówił. - Pokazuje to dobitnie obecna sytuacja na naszej wschodniej granicy. Pamiętajmy, jak pamiętali wówczas Piłsudski, Daszyński, Witos, Dmowski, Paderewski: w najważniejszych sprawach dla Polski musimy stanąć w jedności - przekonywał. Apelował do odłożenia na bok obecnie trwających sporów politycznych i wspólnego działania "dla Polski i dla naszej małej ojczyzny, którą jest Elbląg". - Dziękował też darczyńcom, którzy wsparli finansowo budowę pomnika (pisaliśmy o tym tutaj).

  Elbląg, Święto Niepodległości w Elblągu. "Pokazujemy ciągłość naszej historii"
fot. Anna Dembińska

- 11 listopada to nie jest kolejny zwyczajny dzień, to wyjątkowe święto w życiu każdego Polaka – mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Droga Polski do wolności była drogą trudną, Polacy jednak, mimo licznych porażek, nie tracili wiary i ducha walki – podkreślał.

- Na szczególne uznanie zasługuje piękna inicjatywa odsłonięcia Pomnika Twórców Niepodległości - napisał m. in. w liście do władz miasta Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. - Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowy początek patriotycznej edukacji najmłodszych mieszkańców Elbląga.

Przypomnijmy, że główną inicjatorką powstania nowego pomnika jest była elbląska radna Maria Kosecka, należąca do Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

- Całe swoje życie poświęcił na to, by Polska stała się wolna - mówił o Józefie Piłsudskim Stanisław Władysław Śliwa, generał Związku Piłsudczyków RP. W swoim przemówieniu opowiadał m. in. o dokonaniach marszałka, nazywając go "największym z Polaków". - Niech żyje wolna i umiłowana ojczyzna – podsumował swoje wystąpienie.

Stowarzyszenie nadało Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP biskupowi elbląskiemu, marszałkowi województwa, prezydentowi Elbląga i przewodniczącemu Rady Miejskiej "za krzewienie idei i czynu pierwszego marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego".

Po części oficjalnej Narodowego Święta Niepodległości równolegle odbył się w Elblągu Bieg Niepodległości i rodzinny festyn na placu katedralnym, podczas którego miały miejsce występy artystyczne. Można też było spróbować wojskowej grochówki.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rozumiem, że pandemii w Elblągu nie ma. Pani Maria Kosecka ze Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, wygląda komicznie.
 • uwaga, ruscy mogą w ramach prowokacji antyukrainskiej wymalować pomnik na ukraińska flagę, w Krakowie tak zrobili z pomnikiem Legionistów, pamiętajcie nie e ma takie świństwa jakiego oni by mam nie zrobili
 • To elbląski Plac Defilad? Gigantomania lokalna. Hashtagi: #Beta17
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  21
  jank(2021-11-11)
 • Lewacko-liberalne środowiska robią sobie promocje na obchodach naszej niepodległości a na co dzień działają przeciwko naszej ojczyźnie wysługując się tej całej Unii Europejskiej. Polaków mdli już od tej waszej hipokryzji i nie mogą już patrzeć na to zakłamanie. To Prawo i Sprawiedliwość broni w tym ciężkim dniu próby naszej ojczyzny strzegąc jej granic. Szczególne podziękowania należą się Panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego wkład a także Straży granicznej, wojsku i policji.
 • RobertKoliński [- Święto Niepodległości jest jednym z naszych najważniejszych i najbardziej radosnych świąt narodowych – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. - W ten sposób upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległego państwa – wskazywał. ] Kolejny przykład na to, że okrągłe gadki polityków sobie, a tzw. rzeczywistość sobie. Chwilę oglądałem tę uroczystość utylizacji publicznych pieniędzy, akurat sam moment odsłonięcia, i powiem szczerze, że bywałem na stypach, na których była mniej grobowa atmosfera; ja rozumiem nawet, że celem zapewnienia tzw. frekwencji spędzono ludzi prosto po mszy, ale na Brodę Karola Marksa - taż tam było tak wesoło i radośnie, jak po śmierci organisty!; Smutna ta styropianowo-oligarchiczna, coraz bardziej brunatniejąca nam Polska, Wam powiem, to już zdecydowanie więcej mamy do świętowania 7 listopada!:)🚩 [#160tysięcyCrew - pamiętamy!] Hashtagi: #7listopada, #PPS, #SwietoNiepodleglosci
 • Polska de facto utraciła suwerenność na rzecz Unii Europejskiej za sprawą ratyfikacji traktatu lizbońskiego przez ówczesnego towarzysza, jego świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  61
  IlIlIlIlIlIlIlIlI(2021-11-11)
 • Pani Kosecka znowu gdzieś się przykleila, żeby istnieć. Wątpię jednak, by miała szansę wrócić do samorządu. Hashtagi: #Beta17
 • hipokryci obłudni!!!a kto to jest bo do piłsudskiego niepodobny a gdzie nogi i maciejówka na głowie
 • @TeofilSkorupa - Jarosław mydli oczy ciemnym bajkami o pindzi, chwale i rubieży, o ojcach dziadach i sztandarach, o bohaterach i ofiarach, a jego intencje to władza i publiczne pieniądze.
 • Przecież to tragikomedia, oni stawiaja pomnik Marszałkowi :D przeczytajcie sobie przedwojenne prawo, co groziło urzędnikowi za naduzycia, obecnie po urzędach rozsiane są całe klany polityczne: mezowie, zony, synki, córcie, wujki, ciotki itp Bereza pekalaby dzisiaj w szwach
 • @RobertKoliński - Towarzydzu Robercie, nie przeszkadzajcie w świętowaniu, my wam siódmego w święto waszej Rewolucji Październikowej nie przeszkadzalismy.
 • Zatrzymać Tęczowy Faszyzm - tacy jak oni witali wkraczający Wermacht do Polski i donosili na Gestapo na Polskich patriotów.