UWAGA!

Szkoda Gęsiej Góry...

 Elbląg, Szkoda Gęsiej Góry...
Fot. Anna Dembińska

- Byłem ostatnio na Gęsiej Górze, miejsce jest zaśmiecone, walają się tam butelki, papiery itp. – poinformował nas Czytelnik. - Nie jest to zbyt ładna wizytówka miasta – komentuje elblążanin. - Szkoda, że tak jest, bo to przecież miejsce atrakcyjne dla elblążan i dla przyjezdnych. Zobacz zdjęcia

Temat stanu Gęsiej Góry – również na naszych łamach – co jakiś czas powraca. Przypomnijmy, że w 2013 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego zabezpieczono środki na inwestycje w tym miejscu.

"Na zakres prac objętych zamówieniem składa się wykonanie robót rozbiórkowych oraz wykonanie alejek spacerowych. Będzie też mała architektura: zadaszenia siedzisk wokół miejsc na ognisko lub grilla (ostateczny wygląd zadaszenia do uzgodnienia z zamawiającym na etapie realizacji zamówienia), ławki, śmietniki, miejsca na ognisko, grilla. Będzie też zieleń" – informował o inwestycji portEl.

Całość zrealizowano w grudniu 2013 roku, inwestycja kosztowała 130 tys. zł. Nie trzeba było wiele czasu, by taras widokowy zaczęli niszczyć wandale. W czerwcu 2014 portEl pisał o sprawie tak:

-  Na Gęsiej Górze są lekko podniszczone stoły, nieznacznie ławki, doszło do podpalenia poliwęglanu, a przy palenisku nie ma już 5-6 kostek kamiennych - wylicza Elżbieta Gieda z Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Zniknęły też krzewy, co było do przewidzenia. Teren jest oddalony od najbliższych zabudowań o ok. 300 metrów. Zanim ktoś zdąży zainterweniować, sprawcy uciekają. Terenem zarządza Zarząd Zieleni Miejskiej, który monitoruje sytuację. Przed każdym weekendem teren jest sprzątany – czytamy w artykule.

- Monitoringu na górze nie będzie, bo to zbyt droga inwestycja, pozostają więc patrole policji i Straży Miejskiej – informowaliśmy wówczas.

- Jedni mieszkańcy głosowali za tym, by Gęsia Góra stała się wizytówką miasta, a drudzy, niestety, systematycznie ją niszczą. Nie ma tygodnia, by na najpiękniejszym punkcie widokowym w Elblągu nie walały się sterty śmieci – można było przeczytać w portElu w listopadzie 2014. Zniszczono wtedy śmietniki, fragmenty wiat, wypalono jeden z drewnianych stołów. Z roku na rok sytuacja się pogarszała...

- Wydane pieniądze w błoto – pisał z kolei jeden z naszych Czytelników nieco ponad rok temu. - Po tarasie widokowym, który miał cieszyć oko elblążan i być miejscem do rekreacji, został już tylko szkielet wiat...

Niestety, choć teren jest sprzątany, to jest też nieustannie zaśmiecany, a obecny taras widokowy stanowi tylko cień tego z 2013 r.

- Prace porządkowe, czyli oczyszczenie terenu z śmieci odbywają się raz w tygodniu, zazwyczaj w poniedziałki, w sezonie letnim dwa razy w tygodniu: w poniedziałek i w piątek – informuje Irena Czarniejewska, kierownik Wydziału Budowy i Konserwacji Terenów Zieleni ZZM. - Dwa razy w sezonie wegetacyjnym odbywa się koszenie – dodaje.

Na przestrzeni lat na obecny stan Gęsiej Góry wpłynął zapewne brak monitoringu w tym miejscu. Jak wskazywali wczęśniej urzędnicy, koszt zainstalowania go przekroczyłby jednak koszt inwestycji z 2013 r. Póki co nie zanosi się na zmiany w tej kwestii, tak samo jak na odnowienie zniszczonego tarasu.

- Aktualnie nie jest planowana inwestycja wykonania monitoringu na Gęsiej Górze - podkreśla Katarzyna Dratwa, kierownik Wydziału Planowania, Kontroli i Nadzoru ZZM. - Przywrócenie wiat zlokalizowanych na  Gęsiej Górze do pierwotnego stanu wiąże się z kosztami. Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu nie posiada w bieżącym roku środków na ten cel. Z uwagi na notoryczne akty wandalizmu i kradzieży elementów małej architektury znajdującej się na terenach administrowanych przez ZZM i brak możliwości zabezpieczenia jej przed kolejnymi dewastacjami, na bieżąco naprawiane są najczęściej odwiedzane przez elblążan lokalizacje, w tym wiaty w Bażantarni oraz place zabaw w parkach miejskich.

Przypomnijmy, że na Gęsiej Górze, dawnym wzgórzu Ludendorffa, znajdują się pozostałości po pomniku niemieckich żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Szkoda, że to miejsce, które kilka lat temu zyskało nowy blask, padło ofiarą wandali i jest regularnie zaśmiecane. Tym bardziej, że odnowiono je z inicjatywy mieszkańców miasta...

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zamontujcie lustra i napiszcie 'a czy ty jestes zlodziejem?'moze ktos sie opamieta. wstyd mi za tych ludzi, w tym kraju nigdy nie bedzie dobrze bo nie mamy wiezi spolecznych, komuna nas dobila
 • @arachid - To nic nie da. Foto pułapki i opublikować ich mordy we wszystkich lokalnych mediach.
 • ale o co chodzi? Gęsia Góra miała być wizytówką miasta i nią jest, ten teren pokazuje w mikroskali czym jest Elbląg, czyli dziura
 • Gęsia Góra idealnie wpisuje się w obraz miasta pod rządami Witolda. To wizytowka witka.
 • @arachid - co do tego ma komuna? ci co to robią nie żyli w tej tzw. "komunie", to wychowanie, a skąd, z domu
 • @werrwe - Dobrze powiedziane. Komu przeszkadza że ktoś tam sobie pójdzie i wypije wódeczki? Człowiek nie wielbłąd wypić musi. A że coś się zepsuje na cyku to chyba normalne i nikomu nie trzeba tłumaczyć tego.
 • Przesada z tą Gęsią Górą. Marny punkt widokowy i placyk a kilka osób otoczony kamieniami. Żadna atrakcja dla Elblążan i przyjezdnych. Pieniądze na ten placyk to wyrzucone pieniądze. Zlikwidować i obsiać trawą.
 • Za niskie kary i mandaty. Kamery zamontować wysoko a koszt montażu szybko się zwróci. Karać, karać
 • Gęsia Góra powinna być każdorazowo pokazywana przez włodarzy miasta przy wizytach gości z zagranicy, w tym miast partnerskich, a także władz wojewódzkich czy też nawet wizyt oficjeli z warszawy, Witold każdorazowo powinien tam, wykorzystując stoliki i ławeczki, po gospodarsku ugościć przybyłych, to byłaby taka nowa świecka tradycja Elbląga, a póki co proponuje aby tam organizować plenerowe sesje Rady Miasta, oczywiście przy wykorzystaniu megafonów i w odległościach bezpiecznych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  13
  eerre(2021-04-13)
 • @ursus-Gęsia Góra idealnie wpisuje się w obraz miasta pod rządami- patologi, której ty chyba też jesteś przedstawicielem skoro nie potrafisz ocenić zaistniałej sytuacji. Włodarze miasta faktycznie są bez wyobraźni, tam na górze powinno powstać 12 stacji drogi krzyżowej z pomnikiem Papierza, ze ścieżka rowerową którą trudno jest połamać, wtedy narodowcy by tego przypilnowali a wandale skończyliby na stosie. Generalnie miasto zbyt wiele inwestuje w miejsca rekreacji i odpoczynku, skoro mieszkańcy nie potrafią tego docenić. Wam patolom żadna władza nie dogodzi.
 • @werrwe- 100% to wizytówka lokalnego patriotyzmu mieszkańców Elbląga, uczcie się od pasłęczan.
 • Kupić od miasta i pobudować tam chatę z knajpką. To byłby biznes.
Reklama