UWAGA!

Trawnik u sąsiada jest zawsze bardziej zielony (opinia)

 Elbląg, Trawnik u sąsiada jest zawsze bardziej zielony (opinia)
(fot. Czytelnik)

W całym kraju trwa rozbudowa i modernizacja dróg krajowych, powiatowych i gminnych. Celem tego działania jest poprawa mobilności, komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa zmotoryzowanych jak i pieszych. W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 7005 wypadków z udziałem pieszych, z czego 793 nie przeżyło wypadku. Co możemy zrobić, a czego nie robimy? - na to pytanie odpowiemy sobie na przykładzie Gronowa Elbląskiego i Starego Pola, które są naszymi bliskimi sąsiadami. Proszę, aby ten artykuł był przykładem dla wielu gmin i miejscowości, bo problem jest powszechny.

Informacje o problemie dostałem od wieloletniego kierowcy ciężarówki, który - jak sam zaznaczył  - takie odcinki drogi to zmora kierowców, bo to końcówka terenu zabudowanego, a jadąc z transportem w kierunku Jasionnej po godzinie 22 piesi na poboczu potrafią zaskoczyć. Na ulicy Żuławskiej w Gronowie Elbląskim znak D-43, tj. koniec terenu zabudowanego, jest tam gdzie teren zabudowany się jeszcze nie kończy, bo za znakiem znajduje się jeszcze kilka domów. 

Na  wieści o remoncie drogi powiatowej N1120 Gronowo Elbląskie - Jasionno na pewno ucieszyło się wielu kierowców. Od starszych mieszkańców dowiedziałem się, że to już prawie pół wieku od ostatniego dużego remontu tej drogi. Niestety, sytuacja pieszych korzystających z tej ulicy pogorszy się z dniem ukończenia remontu, ponieważ nie przewiduje on budowy chodnika, ponadto droga jest słabo oświetlona (jedna z lamp oświetleniowych ulicę Żuławską została nie wiedzieć czemu przeniesiona na ulicę Polną). Po ukończeniu remontu prędkość pojazdów znacznie się zwiększy (bo obecny stan nawierzchni  nie pozwala na szybszą jazdę) i to kolejny powód do obaw, ponieważ trasę uczęszcza ciężki sprzęt rolniczy, pojazdy ciężarowe, a wielu kierowców rażąco przekracza prędkość na tym odcinku, mimo bardzo złego stanu technicznego drogi, to co będzie po oddaniu go do użytku już po remoncie? Brak funduszy na tego typu inwestycje, jak podaje Powiatowy Zarząd Dróg w Pasłęku, to nie nowość i takich „czarnych punktów” na mapie powiatowych dróg są setki. 

Za pełnym usprawiedliwieniem Powiatowego Zarządu Dróg w Pasłęku stoi świadomość problemu i robienie wszystkiego, co w ich mocy, aby poprawić bezpieczeństwo użytkowników tych zmotoryzowanych, jak i pieszych. Niestety, jak się dowiedziałem, takiej świadomości i zapału w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa swoich mieszkańców nie miał żaden z radnych czy sam wójt gminy Gronowo Elbląskie. Nikt nawet nie wyszedł z inicjatywą kontaktu z Zarządem w Pasłęku, żadnych nacisków i niezadowolenia, totalne lekceważenie problemu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Jak powinna wyglądać pomysłowość i zaangażowanie urzędnika, tego świetnym przykładem jest sąsiedzka gmina, u której trawnik jest faktycznie bardziej zielony. Stare Pole - kanalizacja, gaz ziemny, winda przy budynku urzędu gminy, to tylko nieliczne inwestycje w gminie.

Nawiązując do tematu bezpieczeństwa pieszo-rowerowego, wójt gminy Stare Pole ogłosił w tym roku przetarg na budowę nowego odcinka ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż niebezpiecznego odcinka drogi powiatowej nr 2936G. Inwestycja przewiduje budowę 400-metrowej infrastruktury pieszo-rowerowej, która zapewni bezpieczne połączenie Krzyżanowa ze Złotowem. Urzędnicy Starego Pola wykazali się na tyle sprytem, że do poprawy bezpieczeństwa poprzez budowę chodnika wykorzystali swój własny-gminny odcinek ziemi, który biegnie wzdłuż drogi powiatowej. Będzie bezpiecznie i komfortowo.

Jak zapewne mieszkańcy i włodarze innych zaniedbanych gmin rozumieją, że trawnik, aby był bardziej zielony niż ten sąsiada, potrzeba nakładu pracy, pomysłów i pieniędzy, które płyną z dofinansowań, a do tego trzeba zaangażowania i odpowiednich umiejętności. 

Tym krótkim listem nie chciałem nikogo zmieszać z błotem, a wyrazić swoje niezadowolenie i manifest w kierunku osób odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Niestety, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa sumienie nie pozwalało mi milczeć, bo ludzkie zdrowie i życie jest kruche, a ilu z tych 7005 ofiar wypadków drogowych z udziałem pieszych można było uniknąć budową czegoś tak trywialnego i oczywistego jak chodnik? 

Czytelnik (dane do wiadomości redakcji)

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Autor się przekonał, że Gronowem zarządzają od pokoleń ludzie bez kwalifikacji i pomysłu na życie? Szkoda, że nie było artykułu o projekcie kanalizacji jaki miał powstać w Gronowie Elbląskim. Dramat, co tam się dzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  2
  Jeggłoo(2020-09-08)
 • Drogi Urzędniku Gronowski, jeżeli kiedykolwiek zginę na tej drodze to wiedz, że bedziesz miał mnie na sumieniu i innych którzy polegną podczas przeprawy gwieździstą nocą przez drogę Gronowo Elbląskie-Jasionno. .I tak na poważnie, czy to jest takie trudne aby zagospodarować teraz i wybudować chodnik (ścieżkę rowerową)wzdłuż drogi? Takie rozwiązania powinny być standardem w nowoczesnym Państwie. Dla kierowcy, rowerzysta na jezdni to problem, a i dla rowerzysty to też nie jest sielanka jak czuje mocny powiew wiatru gdy wyprzedza go 40-tonowy zestaw
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  0
  El PGR(2020-09-08)
 • Ta przeniesiona latarnia na koszt podatnika z ulicy żuławskiej na polną to chyba oczywista sprawa na kogo „polecenie”. Wystarczy popatrzeć, który to działacz PiS się tam pobudował; )))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  6
  ZakazPisowania(2020-09-08)
 • Proszę budować ścieżki rowerowe, nie ma nic bardziej irytującego jak rowerzysta na jezdni, ehhh
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  3
  Pan Styrany mechanik smutnych(2020-09-08)
 • Tym wszystkim wpisującym komentarze nawet przez myśl nie przejdzie, że te ścieżki rowerowe i chodniki to nie jest kwestia "chcenia"lub "niechcenia"urzędników. Wskażcie skąd wziąć środki na sfinansowanie tych remontów i budów. Gronow Elb. to nie jest bogata gmina, sąsiednie Stare Pole ma o wiele większe wpływy do swojej kasy. Gdyby to było takie proste to uważacie, że wójt nie chciałby aby wszędzie były latarnie, chodniki, ścieżki, kanalizacja ? Przecież gdyby budował to miałby wygrane kolejne kadencje. Po pierwsze kasa, po drugie drogi powiatowe są zarządzane przez powiat i gmina ma tu niewiele do powiedzenia. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  7
  rozsądek i myślenie(2020-09-08)
 • @El PGR-wszyscy by chcieli chodnik i ścieżkę rowerową, a do tego nowoczesne oświetlenie, masz może pomysł skąd wziąć na to kasę? Jest jeden sposób -ogłosić gminę wolną od LGBT, a wtedy pan premier wręczy gminie w podziękowaniu za innowację duuży kartonowy bon z nadrukiem kasy przeznaczonej dla gminy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  pitupit(2020-09-08)
 • Nikt nie zauważa ze te drzewa to zagrożenie dla pieszych, pojazdów, niektóre drzewa to próchnica. Najlepiej ściąć i nowe drzewa posadzić z głową. A w tych miejscach przy drodze powinny być chodniki i ścieżki rowerowe.
 • Drodzy Państwo jak tak Państwu źle mieszkać w Gminie Gronowo Elblaskie zapraszam do Elbląga lub Trójmiasto. .. zapewniam Państwa że podatki będą zdrcydowanie większe niż w Tej Gminie. .. a po drugie jak Państwu nie odpowiada Nasza Gmina to wyprowadzcie się. .. Pozdrawiam
 • Trzeba ciężko karać pieszych bez odblasków i rowerzystów bez oświetlenia, a w wypadku gdy dojdzie do potrącenia lu tragedii na nieoświetlonej drodze kierowca nie powinien w żaden sposób odpowiadać. Czy tak trudno nosić odblask albo kupić najtańsze oświetlenie rowerowe? Ale odblaski to chyba wstyd dla niektórych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Kkkkk1(2020-09-08)
 • BRAWO!!!nareszcie ktoś poruszył temat dróg i chodników w Gminie Gronowo Elbląskie. To jedna wielka porażka. Drogi - to nie idzie nazwać drogami. Chodników brak a co dopiero dróg rowerowych. Wstyd!!!Niech ktoś się w końcu wezmie za ta gminę i ten klan tam. A najlepsza jest droga z Jegłownika do Wikrowa - rowerowa ha ha śmierć w oczach,
 • Po pierwsze urzędnicy odpowiadający za infrastrukturę powinni mieć skończone kierunkowe wykształcenie z dobrymi wynikami. A nie, że stanowiska dostaje kolesiostwo, wujkowie i stryjkowie. To jest rak i malaria polskiej biurokracji i polityki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Andrzej79(2020-09-08)
 • Do Andrzeja79. Panie Andrzeju chyba Pan nie jest zorientowany na rynku pracy. .. Personel wykształcony kierunkowo i z dobrymi wynikami nie pójdzie pracować na najniższą krajową plus wysługa lat i kilkuzłotowy motywacyjny do urzędu. .. U przedsiębiorcy prywatnego dostanie kilkukrotnie więcej. .. Tak więc kogo chce Pan powołać do urzędów???. .. Proszę o odpowiedź
Reklama