UWAGA!

Trwa nabór do służby przygotowawczej

 Elbląg, Trwa nabór do służby przygotowawczej
(fot. nadesłane)

Już 25 października rusza kolejne i prawdopodobnie ostatnie w tym roku szkolenie w wybranych Ośrodkach Szkolenia w ramach Służby Przygotowawczej. Jednocześnie kończy się nabór do odbycia tegoż szkolenia na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Nabór realizowany był przez Wojskowe Komendy Uzupełnień podległe Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Olsztynie. Limit jaki otrzymało nasze województwo wynosił ok. 300 kandydatów, z czego 41 miejsc przypadło na Wojskową Komendę Uzupełnień w Elblągu.
      
       Służba przygotowawcza - co to takiego?

       Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób – mężczyzn i kobiet – które nigdy nie pełniły służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i zdobyć podstawowe umiejętności związane ze służbą zawodową. Tegoroczne szkolenie zostało uruchomione z myślą o młodych ludziach, chcących odbyć szkolenie wojskowe a następnie podpisać kontrakt na pełnienie
       służby wojskowej w ramach narodowych sił rezerwowych. Służba przygotowawcza ma charakter dobrowolny. Powołanie kandydata do służby przygotowawczej następuje wyłącznie na jego wniosek, gdy spełnia on określone w aktach prawnych wymagania.
       Szkolenia w ramach Służby Przygotowawczej daje możliwość automatycznego „wejścia” w skład Narodowych Sił Rezerwowych oraz
       możliwość odbywania Zawodowej Służby Wojskowej w wypadku wolnych etatów w Jednostkach Wojskowych na terenie całego kraju.
      
       Kto może przystąpić do szkoleń?
       Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A), wiek co najmniej osiemnastu lat i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór ochotników do tej służby dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
       Aby odbyć szkolenie wojskowe w ramach służby przygotowawczej wystarczy zgłosić się do WKU. Tam z zainteresowanym przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna oraz zostaną zweryfikowane jego kwalifikacje. Następnie kandydat wypełnia stosowny wniosek o powołanie do służby przygotowawczej. Do wniosku załącza się takie dokumenty jak : życiorys, odpis aktu urodzenia, informację z Krajowego Rejestru Karnego, inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje kandydata (certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia kursów itp.). Po wypełnieniu formalności i złożeniu wniosku zainteresowany otrzymuje kartę powołania do czynnej służby wojskowej, z określonymi: terminem i miejscem stawienia się do służby oraz czasem jej pełnienia.
      
       Ile trwa szkolenie?
       Szkolenie odbywać się będzie w terminie od 25 października do 25 lutego 2011 roku. W tym czasie przewidziano przerwę świąteczną w dniach 24 grudnia - 1 stycznia. W okresie szkolenia elew korzysta z bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania, opieki medycznej i stomatologicznej. Otrzymuje także miesięczne uposażenie w wysokości 30 % najniższego uposażenia żołnierza
       zawodowego, czyli 750 złotych brutto.
       Szkolenie realizowane będzie w Ośrodkach Szkolenia w Braniewie, Bartoszycach, Szczecinie, Zegrzu, Słupsku i Brzegu. Pozostała jeszcze bardzo mała ilość miejsc dla kandydatów, którzy posiadają prawo jazdy kategorii „C”. Dlatego wszystkich chętnych zapraszamy do macierzystych WKU, gdzie uzyskają niezbędne informacje oraz w wypadku wyrażenia akcesu – kartę powołania do odbycia służby przygotowawczej.
      
       Zainteresowanych zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu, ul. Królewiecka 167 A, pok. nr 18 (tel. 55 230-34-77).
      
mjr Zbigniew Tuszyński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Namiastka zasadniczej.
 • Za 6 stów na rękę chcecie kupić ludzi do roboty i mięso armatnie. Tylko frajer wstąpi do tej formacji za taką nędzne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mjr. Zbychu(2010-10-20)
 • Limit buhehehehehehehheheeeee
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Armia Krajowa(2010-10-20)
 • To jest żart???? Nawciskają głupot że jak będziesz grzeczny to zostaniesz w armi a na razie masz 600 zł i zasuwaj. Ludzie zrobią was w hu. .a. Znaleźli sobie za parę groszy frajerów potem następnych i następnych i tak to się kręci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tiki tak(2010-10-20)
 • BZDURY JAK ZWYKLE! To co jest na papierze to zupełnie co innego niż rzeczywistość! Do NSR w Elblągu nie przyjmują nikogo z "zewnątrz", nawet gdy ma odbytą służbę zasadniczą, wszystkie badania, dokumenty, wykształcenie itd. , Pani w WKU mówi, że chcą żołnierzy emerytowanych lub nadterminowych! W przypadku Elbląga to są koloejne bujdy tak samo jak było z pracą w armi zawodowej! Dają tylko ludziom nadzieję. Aż mi się ciśnienie podniosło!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ~natalia(2010-10-20)
 • Bzdury, jestem podoficerem rezerwy o specjalności saperskiej czyli tej według specjalistów z MON najbardziej poszukiwanej. Stawiłem się w WKU w lipcu po uprzednim otrzymaniu wezwania okazało się że jest 6 etatów NSR w mojej specjalnośći i co??? Pan chorąży z WKU dzwonił przy mnie do JW i okazało się że etaty nieaktulane albo skorygowane na etaty dla szeregowych. Bzdury, to całe NSR patykiem na wodzie pisane jak i wszystkie pomysły i rewelacje obecnego rządu, szkoda czasu na takie wojsko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elbing(2010-10-20)
 • he, he. .. a mi najbardziej się podoba stwierdzenie o wymaganym wykształceniu. .. GIMNAZJALNE!!!??? Kto odpowiedzialny daje broń człowiekowi, który ledwo skończych edukację wczesnoszkolną!!!??? he. .. własciwie to nawet sposób na niedrogą realizacje pasji strzeleckiej. .. :)). .. a skorą mają zamiar jeszcze do tego dołożyć. Dlaczego nie? Zabawne. . .. ulalala. .. to się będzie działo. I tak średnia IQ w elbląskim wojsku nie powala. .. ale ida zmiany :)) A może by tak podnieść poprzeczkę??? Zaproście ludzi kompetentnych, wykwalifikowanych. .. ale tu kolejny problem - tacy się nie zgłoszą za 600 zł :)) Więc kto nas będzie "reprezentował"???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lalka :))(2010-10-20)
 • Do przedmówców. Nie wściekajcie się na wojsko, nie miejcie pretensji do urzędników - oni wykonują tylko zapisy ustaw napisanych przez kogoś innego. Zobaczcie kto jest ministrem ON, doczytajcie z jakiego jest ugrupowania - będziecie wiedzieli kto jest tak naprawdę tego bałaganu wokół armii.
 • co masz do wykształcenia GIMNAZJALNEGO?? Ludzie z różnych powodów nie konczą szkoły, a Ty pewnie kat. D dostałeś buraku i się tu żalisz Hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  czytelnik(stały)(2010-10-20)
 • ta cala "Sluzba przygotowawcza" jest zrobiona tylko i wylacznie po to, zeby WKU mialy co robic i nie trzeba bylo zwalniac stamtad kolesiow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-10-20)
 • powiem tak. .. być żołnierzem to świetna sprawa. .. coś w tym jest. A żeby coś na ten temat powiedzieć to trzeba nim być, ale nie z umysłem żołnierza z zsw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wszystko się zmienia :)(2010-10-20)
 • za 600 zl to jakis zart to ja dziekuje wole isc na posredniak z zasilkiem siedziec w domu wyjdzie na to samo wogole ja pisza te artykuly o wojsku to smiech na sali zenada kto na to pozwala ze taki zeczy sie pisze
Reklama