UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tutaj zwierząt nie zakopujemy

 
Elbląg, Zdjęcie zrobił jeden z naszych Czytelników
Zdjęcie zrobił jeden z naszych Czytelników

Padłe zwierzę, zakopane do połowy tuż przy nagrobku – na taki widok natknął się jeden z naszych Czytelników, który odwiedzał cmentarz Agrykola. I zapytał, czy taka praktyka jest zgodna z prawem oraz jakie są szanse na to, że w Elblągu powstanie cmentarz dla zwierząt.

Ten specyficzny "pochówek" sfotografował jeden z naszych Czytelników. Jak tłumaczy Andrzej Dratwa, kierownik administracji cmentarzy w Zarządzie Zieleni Miejskiej, sprawy oficjalnie nie zgłoszono. Dlatego trudno jednoznacznie wyjaśnić, jak doszło do tej sytuacji.
      
       Przy okazji Czytelnik poprosił o poszerzenie tematu i zadał kilka pytań. Publikujemy je poniżej, wraz z odpowiedziami Urzędu Miejskiego oraz Zarządu Zieleni Miejskiej, który zajmuje się administracją cmentarzy w Elblągu. 
      
       Czytelnik: Czy można dokonać pochówku zwierzęcia w obrębie kwatery, jakby to ująć delikatnie... zagospodarowanej i opłaconej?
       - Andrzej Dratwa:
Nie można dokonać pochówku padłych zwierząt domowych na cmentarzu przeznaczonym dla ludzi.
      
       Czytelnik: Wiem, że nielegalny (w świetle jakich przepisów?) pochówek zwierzęcia jest obwarowany karą grzywny. Jak zrobić to zgodnie z przepisami prawa i obyczajowymi?
       - Andrzej Dratwa:
Padłe zwierzęta domowe są utylizowane m.in. za pośrednictwem odpowiednich służb komunalnych i przychodni weterynaryjnych. Kwestie związane z utylizacją padłych zwierząt reguluje m.in. Ustawa z 13.09.1996 "O utrzymaniu czystości i porządku w gminach " Dz.U. z 1996 Nr 132 poz. 622z późn. zm.
      
       Czytelnik: Czy w Elblągu, relatywnie sporym mieście, właściciele zwierząt mogą liczyć na wydzielony teren, gdzie mogą pochować pupila? Gdzie? Jak to wygląda od strony formalnej? I czy temat ten był podejmowany przez samorząd?
       Temat ten, w czerwcu 2013 r., podjął Stanisław Sobieszczuk, mieszkaniec Elbląga. O utworzenie takiego cmentarza dla zwierząt zabiegał przez kilka miesięcy, a pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 500 osób. Sprawa nadal jest otwarta.
       - Andrzej Dratwa: Kilka lat temu odbyła się w Elblągu dyskusja o możliwości stworzenia grzebaliska zwierząt, ale z przyczyn formalnych i braku lokalizacji sprawa "upadła".
       - Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego: W tym roku budżetowym nie ujęto takiego zadania, nie ma go również w planie zagospodarowania przestrzennego. Nie wskazano również gruntu pod takie przedsięwzięcie, obecnie nie ma na to funduszy. Jeśli ktoś zauważy zwierzęta padłe na terenie miasta, może zgłosić to do Referatu Gospodarki Komunalnej, w godzinach pracy urzędu. Natomiast w weekendy tego typu sygnały przyjmuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama