UWAGA!

Uroczyste obchody X Dni Papieskich

 Elbląg, Biskup elbląski Jan Styrna i nominowani do nagrody TUUS
Biskup elbląski Jan Styrna i nominowani do nagrody TUUS (fot. AD)

Wczoraj (15 października) w Centrum Sportowo-Biznesowym odbyła się uroczysta gala koncertowa z okazji X Dni Papieskich. Tę doniosłą uroczystość uświetnił występ Chóru TGD. Odbyło się również wręczenie IV Elbląskiej Nagrody TUUS. Zobacz fotoreportaż.

Minęły już 32 lata, odkąd Jan Paweł II został wybrany głową Kościoła Katolickiego. Był bez wątpienia wyjątkowym człowiekiem. Stanowił i nadal stanowi niezaprzeczalny autorytet zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych wielkich religii, a także ateistów. Był dobry, ciepły, pełen troski o drugiego człowieka. Posiadał charyzmę, dzięki której przyciągał do siebie także tych, którzy z nim polemizowali. Jan Paweł II będąc papieżem pozostał człowiekiem i właśnie na tym polegała jego wyjątkowość. Turysta, sportowiec, aktor, żartowniś. Takiego pamiętają go wszyscy. I taki pozostanie już dla nas na zawsze.
       Wczoraj (15 października) z okazji X Dni Papieskich w Centrum Sportowo-Biznesowym odbyła się uroczysta gala koncertowa, podczas której można było usłyszeć pieśni religijne w wykonaniu Chóru TGD (skrót od nazwy Trzecia Godzina Dnia). Hasłem tegorocznych Dni Papieskich jest „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Koncert papieski, który w naszym mieście miał miejsce już po raz czwarty, swoją obecnością zaszczycił biskup elbląski dr Jan Styrna. Koncert przyciągnął w tym roku ogromną rzeszę mieszkańców Elbląga i okolic. Chór TGD wyśpiewując radosne pieśni bardzo szybko rozgrzał rozbawioną publiczność, która śpiewała, klaskała i tańczyła w takt muzyki. Nie zabrakło również pieśni lirycznych skłaniających do zadumy i zastanowienia. Wśród członków Chóru TGD są zawodowcy, na co dzień śpiewający w zespołach i teatrach muzycznych oraz laureaci „Szansy na Sukces” czy „Drogi do Gwiazd”. Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce i za granicą. W 2001 r. grupa wystąpiła z koncertem wielkanocnym w telewizji TVP2, a w 2003 z koncertem kolędowym pt. „Raduj się świecie”.
       - Jan Paweł II wiąże się dla nas wszystkich nierozerwalnie z darem odwagi, odwagi życia w prawdzie, odwagi bycia sobą, odwagi szalonej, w której nie zważając na nic potrafił ofiarować się Bogu, a także każdemu człowiekowi – powiedział prowadzący galę ks. Piotr Towarek - Ta odwaga świętości Jana Pawła II polegała nie tylko na nieustannym zanurzaniu się w kontemplacji i modlitwie, ale także na trudach pielgrzymowania po świecie, w spotkaniach, rozmowach, decyzjach, które musiał podejmować – dodał - Jan Paweł II będąc papieżem pozostał nadal człowiekiem.
       Tradycją organizowanych Dni Papieskich stały się nagrody TUUS. Jest to zaczerpnięta z zawołania Jana Pawła II nazwa, która oznacza „Twój”.

 

W ramach obchodów Dni Papieskich zostaje corocznie przyznawana statuetka organizacjom, które w szczególny sposób zaangażowane są w niesienie pomocy osobom potrzebującym. Specjalnie powołana kapituła nagrody wybiera spośród kilku nominowanych jednego zwycięzcę. W tym roku do tej zaszczytnej nagrody nominowano pięciu kandydatów: Zakon Sióstr Klauzurowych w Elblągu, dr Wiesławę Pokropską, dyrektor hospicjum św. Jerzego im. dr Aleksandry Gabrysiak, Helenę Pilejczyk, dr Halinę Grabarek ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej pod wezwaniem św. Józefa w Kwidzynie, Stowarzyszenie Koło Pionierów w Elblągu. Laureatem i zdobywcą pierwszego miejsca została dr Wiesława Pokropska, dyrektor hospicjum św. Jerzego (fot. obok). Wyróżnieni zostali: Helena Pilejczyk oraz Stowarzyszenie Koło Pionierów. Statuetkę wręczył biskup elbląski dr Jan Styrna.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Fantastyczny koncert! Na chwałę Pana i tylko Pana. To imię Jezusa było wywyższone! :)
 • Super Koncert!!! Niesamowity udzial młodych ludzi. Po prostu eksplozja i wulkan :))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mańka(2010-10-17)
 • Fantastyczny koncert było super atmosfera organizacja-wszystko dzięki dla WK UM
 • Takiej ilości ludzi nie widziałem na koncercie jeszcze raz dzięki organizatorom WK UM
 • Jan Paweł II był większym patriotą Polski czy Watykanu. Konkordat wskazuje, że nad interes polski przedkładał interts Watykanu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ???????(2010-10-17)
 • Róbcie sobie imprezki z wielką pompą a KOŚCIOŁY i tak PUSTKAMI świecą. Państwo powinno zerwać umowę konkordatową a cały kler wraz z swoim przywódcą w rzymie niech żyje z datków wymierających nielicznych wiernych a resztę kasy na swoje potrzeby niech zdobędą uczciwą pracą.
 • duchowieństwo ha ha przypomniałem sobie jak w tvn pokazywali jak zakonnica okładała łapami jednego dzieciaka a jej przełożona twierdziła z uporem że na nagraniu nic takiego nie widzi ZAKŁAMANIE !!!
 • jak to jest Jezus był biedakiem a ci co ułożyli sobie o nim historyjkę opływają w luksusy
 • Dlaczego impreza finansowana byla z pieniedzy podatnikow, a nie kurii biskupiej? czy wk um nie widzi w miescie innych potrzeb??? skandal!
Reklama