UWAGA!

W aptekach maseczek brak

 Elbląg, Zdjęcie jest jedynie ilustracją tekstu
Zdjęcie jest jedynie ilustracją tekstu

- Hurtownie są puste, zainteresowanie jest ogromne. 20-30 osób dziennie pyta nas o maseczki ochronne lub środki do dezynfekcji – mówi pracownik jednej z elbląskich aptek. 

Nie ustają medialne doniesienia o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ostatnie dni przyniosły informacje o licznych przypadkach zakażenia wirusem we Włoszech. Do tej pory nie odnotowano przypadku zakażenia w Polsce, nie da się jednak ukryć, że temat wzbudza emocje. Nie inaczej jest w Elblągu, co potwierdzają pracownicy aptek, w których wykupiono wszystkie maseczki ochronne i środki do dezynfekcji.

- Zainteresowanie jest większe – mówi jedna z aptekarek - Doniesienia medialne z pewnością mają wpływ na wykupowanie określonego asortymentu.

Podobnie jest w innych miejscach. - Co do masek to nie ma szans, płynów jeszcze trochę mamy – dowiadujemy się w jednej z aptek w centrum miasta.

- Wcześniej zainteresowanie było prawie żadne, teraz wszystko zostało wykupione. Nie mamy na składzie żadnych maseczek – mówią farmaceutki.

- Po niecałych dwóch godzinach od otwarcia były już 10 telefonów z pytaniami o maski. Wczoraj odebraliśmy ok. 20 takich telefonów. W tej chwili na składzie nie mamy nic. Zamówiliśmy środki do dezynfekcji, dostaniemy je pewnie w ciągu tygodnia. Dostawcy nie są w stanie odpowiedzieć na obecne zapotrzebowanie – przyznaje jedna z aptekarek.

Na pięć odwiedzonych przez nas aptek w żadnej nie było maseczek higienicznych. W jednej z elbląskich drogerii pani pracująca przy kasie potwierdza, że ludzie szukają ich także w tego rodzaju sklepach. - Ludzie szukają, jednak my nie mamy takiego asortymentu. W ciągu dnia pytań o maski antybakteryjne jest tutaj bardzo wiele – przyznaje. - Słyszałam, że w aptekach już ich nie ma.

Skoro maseczek brak w sklepach i aptekach, wiele osób z pewnością podejmie próbę zamówienia takowych w sieci. Jeśli spojrzeć na oferty dostępne na Allegro, ceny masek różnego rodzaju potrafią zaskoczyć wygórowaniem. Wiele ofert odnosi się w nazwie wprost do koronawirusa, a maski, które normalnie sprzedawano w pakietach np. po 50 sztuk, teraz sprzedawane są pojedynczo. Najprostsze maski jednorazowego użytku przy uwzględnieniu kosztów dostawy to wydatek rzędu kilkunastu złotych, jeśli zechcemy kupić jedną. Za opakowanie zawierające 50 masek higienicznych trzeba zapłacić 400-800 zł, w zależności od oferty.

Co ciekawe, Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie zaleca się noszenia masek na twarz przez osoby zdrowe w celach profilaktycznych. W poradniku Co musisz wiedzieć o koronawirusie” czytamy:

„Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2. Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów”.

 

Przeczytaj wywiad na temat koronawirusa z Markiem Jaroszem, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. 

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Parodia! Sztuczne napędzanie paniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49
  1
  Tak tylko od siebie. (2020-02-28)
 • Chińczycy niedługo "wynajdą" znakomitą szczepionkę, którą już mają w magazynach i po rozprzestrzenieniu się wirusa na cały świat zaczną ją sprzedawać po kuriozalnych cenach. Ktoś tu chyba chce dostać dużo w łapę, kosztem prostych ludzi.
 • Mierzenie temperatury na granicach powinno być! Chociaż tyle albo aż..
 • Kupili maseczki które nie pomagają :D
 • Maseczka nikomu nie pomoze
 • Ludzie, jacy wy jesteście głupi i naiwni. Jak się boicie to do kościoła. Spalony plastik i węgiel zabija dziesiątki bądź setki tysięcy ludzi w Polsce. Kapcie lepiej maseczki antysmogowe .
 • Maski powinny nosić osoby zainfekowane. Maska nie chroni przed infekcją. Dokładne mycie rąk i przestrzeganie zasad higieny (w tym czasie nawet z przesadą). np. nie używanie gotówki tylko płatność kartą.
 • Drodzy panikowicze! informuję, że w każdym sklepie za rogiem można kupić najlepszy na świecie odkażalnik z gwarancją że jego cena nie podskoczy / chyba że kupujecie w małpkach /. Zwykła wódka odkazi wasze ręce lepiej niż cokolwiek i to nie jest reklama alkoholu! Jeśli nie wykorzystacie do odkażania rąk to reszta będzie zdatna do picia / w przeciwieństwie do odkażalników szpitalnych, których już brakuje w sklepach medycznych i aptekach a tam gdzie są to hieny zaczynają windować ceny pięciokrotnie /.
 • Niech kupują, gospodarka jeszcze bardziej przyspieszy, kasę trzeba wydawać.
 • Mierzenie temperatury też mija się z celem. Kiedyś poszedłem na nocną z gorączką 39.Po drodze się zgrzałem, spociłem, pot zimy a temperatura u lekarza 35.
 • Podobno szpital w Elblągu ukrywa 6 osób zarażonych, dlaczego nic nam nie mówią. Koniec jest bliski !! Trzeba kwarantanne Elbląga zrobić natychmiastowo !
 • smog *(czyli sąsiad który pali ruskim weglem albo innym syfem)zabija rocznie 45 tys Polaków. Na to zezwala, nasze państwo Prawe i Sprawiedliwe i czerpie z tego korzyści/ z importu wegla.
Reklama