UWAGA!

W tym tygodniu portEl poleca

2014-07-14
Aktualizowany 2014-07-14 12:00
 
Elbląg, W tym tygodniu portEl poleca

Od kultury przez duże K po popkulturę: konferencje i festiwale, wernisaże i wystawy, koncerty i spektakle, imprezy oraz festyny - w poniedziałki specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe nadchodzącego tygodnia w Elblągu i okolicy.

Dziś, 14 lipca polecić możemy Wam jedynie wystawy: Prace Remka, Urszuli Śluz, holenderską abstrakcję geometryczną i prace młodzieży z pracowni MDK-u - oczywiście ekspozycje te dostępne będą również w kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia.
      
       We wtorek 15 lipca, o godz. 18 w Krużganku Galerii El otwarta zostanie wystawa archiwalnych okładek Jazz Forum „Jazz on the cover” autorstwa Rafała Olbińskiego.
      
       W środę, 16 lipca o godz. 18 sugerujemy spacer po Starym Mieście z "niePrzewodnikiem miejskim" - interaktywną mapą dźwiękową, pierwszą tego typu w Polsce. Oprowadzać i opowiadać o projekcie będą sami jego autorzy czyli Marcin Barski i Marcin Dymiter.
      
       W czwartek, 17 lipca w 65. rocznicę sprawy elbląskiej władze miasta zapraszają mieszkańców do uczczenia pamięci ofiar stalinowskich prześladowań. O godz. 12 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy.
      
       Skromną ofertę kulturalną pierwszych dni tygodnia zrekompensują nam dwa (a nawet trzy) festiwale muzyczne. Jeden zbierze nas w muzyczną podróż po Żuławach, drugi to prawdziwa uczta dla wielbicieli jazzu, na trzeci z kolei musicie wyruszyć do Młynar.
       W czwartek, 17 lipca rusza I edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Festiwal to 6 koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestro Marka Mosia, z udziałem genialnego skrzypka Janusza Wawrowskiego w kościołach na terenie Żuław. Początek zawsze o godz. 19. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncert jest bezpłatny! Harmonogram i miejsca koncertów w artykule.
       Przed każdym z koncertów Festiwalu odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży. W programie: Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Gaik z cyklu Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego oraz Hajduk z Suity staropolskiej Andrzeja Panufnika. To piękne, polskie tańce ludowe, w większości skoczne i radosne. Na dzieci czeka zatem doskonała zabawa przy muzyce oraz moc niespodzianek i atrakcji. Na wszystkie próby generalne wstęp bezpłatny!
       W Galerii EL od 17 do 20 lipca na scenie Festiwalu Jazzbląg zagoszczą jedne z najciekawszych głosów polskiej sceny nie tylko jazzowej:
       pierwszego dnia na pewno nie zabraknie emocji podczas koncertów Marka Dyjaka i Wojciecha Karolaka, otwierających 17 lipca tegoroczny Jazzbląg;
       drugi dzień stoi pod znakiem jazzu z najwyższej światowej półki - 18 lipca zagra dla nas trio Piotra Wyleżoła z towarzyszeniem doskonałego amerykańskiego saksofonisty Stephena Rileya oraz największa diwa polskiej sceny jazzowej - Urszula Dudziak, będąca niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu;
       trzeci dzień
to mieszanka jazzu elbląskiego, doskonałego wokalu i tradycji - 19 lipca na scenie zobaczymy kwintet Marcina Gawdzisa, elbląskiego trębacza, nominowanego w tym roku do nagrody Fryderyka, Beatę Przybytek – jeden z najciekawszych głosów młodego pokolenia oraz Janusz Muniak – żywą legendę polskiego jazzu.
       Bilet na dzień koncertowy: 50 zł, w przedsprzedaży 40 zł. Karnety na całość Festiwalu: 130 zł, w przedsprzedaży 100 zł. Szczegółowy program i imprezy towarzyszące znajdziecie w tym artykule.
       W sobotę, 19 lipca Ośrodek Kultury w Młynarach przygotował propozycję dla miłośników muzyki bluesowej na kolejną 5. edycję imprezy Młynary Blues Festiwal. Od godz. 19 w Amfiteatrze wystąpią: Sunny Money, Willie Mae Unit, Szulerzy oraz Nocna Zmiana Bluesa. Wstęp wolny.
      
       W sobotę, podczas meczu Olimpii na stadionie przy ul. Agrykoli do puszek będą zbierane pieniądze na rzecz Agatki Karaś. Zachęcamy serdecznie do wsparcia leczenia dziewczynki.
      
       W niedzielę, 20 lipca o godz. 14.15 proponujemy kolejny koncert 47. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2014. Bilety do nabycia w kasie katedralnej w cenie: 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).
       Już po raz siedemnasty Elbląskie Towarzystwo Kulturalne w Bażantarni organizuje niedzielne koncerty w ramach Letniego Salonu Muzycznego. Podczas koncertu 20 lipca o godz. 17 hiszpańska śpiewaczka Laura Cubi Villena zabierze słuchaczy w świat tanga. Trochę wcześniej (o godz. 13) ETK w ramach imprez towarzyszących Festiwalowi Jazzbląg zaprasza młodsza publiczność na Małą Akademię Jazzu. Na obie imprezy wstęp wolny.
       Natomiast o godz. 19 w katedrze pw. Św. Mikołaja odbędzie się koncert zespołu Pro Musica Antiqua. W Elblągu zespół gości już po raz kolejny dzięki Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wstęp wolny.
      
       Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował sporo zajęć w ramach Wakacji z MOSiR-em. Wszystkie odbywają się bezpłatnie.
      
       Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY. Możecie też liczyć na relacje i fotoreportaże z imprez przygotowane przez naszych dziennikarzy.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama