UWAGA!

Walczymy o milion dla Elbląga

 Elbląg, Do walki o milion dla Elblaga zachęca m.in. rysownik Jan Solka
Do walki o milion dla Elblaga zachęca m.in. rysownik Jan Solka (fot. AD)

W ubiegłym roku elblążanie, oddając 1 procent swojego podatku, przekazali blisko 2 mln zł na organizacje pożytku publicznego. Kwota może i byłaby imponująca, gdyby została w naszym mieście. Tymczasem elbląskie organizacje zobaczyły z niej niecałe 600 tys. zł. Miasto podgrzewa atmosferę i uruchamia kampanię spoleczną "Walczymy o milion dla Elbląga".

Dlaczego walczymy o 1 %? Bo z Elbląga wycieka zbyt dużo pieniędzy z tego tytułu.
       - W ubiegłym roku tylko co drugi elblążanin przekazał procent podatku na OPP – informuje Arkadiusz Jachimowicz, dyrektor Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. - Z tego niecałe 600 tys. zł wpłynęło do organizacji w Elblągu, a niemal 1,4 mln zł przekazano na rzecz organizacji spoza naszego miasta. Dzięki kampanii społecznej chcemy zatrzymać większą część tych pieniędzy w naszym mieście.
       Cel jest ambitny: organizatorzy kampanii chcą, aby z tytułu 1 % w mieście zostało aż o milion złotych więcej niż w porównaniu do lat ubiegłych.
       - W Elblągu jest wiele wspaniałych inicjatyw, które realizują nasze stowarzyszenia – mówi Marek Pruszak, wiceprezydent miasta. – Dlatego warto zawalczyć o ten dodatkowy mln złotych.
       W Elblągu działa około 40 OPP. Kampania jest skierowana na wsparcie ich wszystkich, ponadto każda organizacja będzie indywidualnie promować swoją działalność.
       - Poprzez tę akcję chcemy nie tylko zwiększyć ilość pieniędzy, które trafiają do Elbląga, ale także budować zaufanie elblążan do organizacji pożytku publicznego oraz wskazać im korzyści płynące z przekazywania 1 % dla rozwoju miasta.
       Dodatkowy milion, który wpłynąłby do elbląskich organizacji, pozwoliłby m.in. na ufundowanie 300 dodatkowych stypendiów naukowych, artystycznych i sportowych dla elbląskiej młodzieży, objęcie opieką 150 dzieci ulicy w świetlicach socjoterapeutycznych oraz przeprowadzenie kilkudziesięciu inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i potrzebujących.
       Jak widać warto, aby te pieniądze zostały w Elblągu. Organizatorzy planują zachęcać elblążan do wpłat poprzez ulotki informacyjne, plakaty, informacje w mediach, czy happeningi. Uruchomiono także specjalny funpage na Fb (Milion dla Elbląga).
       Organizacje pożytku będą przybliżały swoją działalność elblążanom podczas Świątecznych Spotkań Elblążan, w sobotę 14. grudnia. Członkowie opp będą śpiewali kolędy dla elblążan, będą też informowali zainteresowanych mieszkańców o swojej działalności w Ratuszu Staromiejskim.
       - Na jesieni, kiedy będą znane wyniki finansowe, planujemy zorganizowanie koncertu dla elblążan, którzy wpłacili swój 1 % na elbląskie organizacje pożytku publicznego – dodaje Arkadiusz Jachimowicz.

  Elbląg, Elbląskie organizacje pozarządowe będą zachęcały do oddawania 1 proc. właśnie im
Elbląskie organizacje pozarządowe będą zachęcały do oddawania 1 proc. właśnie im (fot. AD)


       W logo kampanii znajduje się piekarczyk – jako symbol troski o nasze miasto, symbol odwagi i aktywności.
       - Już raz uratowałem Elbląg, teraz będzie walczył o dodatkowy milion dla miasta – wyjaśniają organizatorzy.
       Akcję wspierają także ambasadorzy. Pierwsi z nich to piosenkarka Barbara Książkiewicz oraz bokserka Sandra Kruk, a także Jan Solka, elbląski rysownik. W trakcie akcji będą pozyskiwane kolejne osoby.
      
       Dotychczas najwięcej pieniędzy z tytułu 1 % otrzymały:
       Hospicjum elbląskie – 272 tys. zł, opieka nad osobami terminalnie chorymi;
       OTOZ Animals – 198 tys. zł, schronisko dla zwierząt;
       Fundacja Elbląg – 125 tys. zł, stypendia, pomoc chorym dzieciom;
       Fundacja im. Św. Brata Alberta - 58.460 zł, wsparcie dzieci z rodzin niezamożnych;
       Caritas – 21.400 zł, wsparcie ubogich;
       Klub Piłkarski Olimpia – 16.300 zł, rozwój sportu;
       ZHP – 12 tys. zł, działania na rzecz młodzieży.
      

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszystko pięknie, ale ludzie chcieliby wiedzieć jaki % kasy z tego jednego procenta idzie na pensje dla urzędasów z organizacji pozarządowych, a jaki % jest przeznaczany z tego na realne działanie.
 • MariuszLewandowski-Fc Właśnie rozesłałem do mediów organizacji i polityków propozycję reformy akcji 1 % i rozdziału zebranych środków w formie budżetu obywatelskiego oraz finansowania organizacji wyłącznie przez stały przelicznik zwiększający wpływy z 1 % Projekt prosty jak drut i jasny jak szklanka z wodą. Dzięki takiej organizacji finansowania przetrwałyby tylko organizacja faktycznie społecznie użyteczne. Ale pewnie Prezesi organizacji podniosą rwetes bo zawsze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę oczywiście na koszty administracyjne,,,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  MariuszLewandowski-Fc(2013-12-06)
 • Z tego co wiem, np. Amazonki pracują całkowicie za darmo, czyli charytatywnie. Z pewnością lokalne organizacje zabierają mniej niż ogólnopolskie, których reklamy (bardzo kosztowne) oglądamy w telewizji. Na pewno już mniej niż partie polityczne. .. .jak Nowa Prawica :)
 • Jeśli Elblążanie przekazali dla Elbląskich organizacji 2 mln złoty to napiszcie kto po prostu ukradł nam te pieniądze. Czy to takie trudne.
 • przekazali 600 000 zł. .. reszta 1% elblążan została przekazana na ogólnopolskie organizacje. Ktoś tu nie umie czytać ze zrozumieniem.
 • Czytanie ze zrozumieniem bywa trudne.
 • Walka, walczymy- a tyle jest pięknych słów w słowniku.
 • Nie jest to tak jak próbuje się przedstawić w tym artykule/ oceniam go negatywnie/. Wielu mieszkańców Elbląga jest podopiecznymi fundacji mających siedzibę w innych miastach. Przekazane pieniądze wracają do Elbląga np. poprzez refundację zabiegów lub sprzętu ortopedycznego. Jest pytanie - dlaczego nie przez fundacje elbląskie? Proste, w Elblągu nie ma tego typu fundacji lub. .. .. za wiele potrącają sobie % od zebranych środków. Takie sponsorowane artykuły bez dogłębnej znajomości rzeczy są delikatnie mówiąc "nie na miejscu".
 • Wystarczy zapytać, organizacja ma obowiązek udzielić takiej informacji.
 • MariuszLewandowski-Fc Pani Agnieszko to co Pani pisze to założenie a prawda jest taka że na przykład ESWPI podaje dane w takiej formie ze nic z nich nie wynika a danych konkretnych nie chcą przekazać - zapraszam na yutube Twierdza Elbląg. Pytania poszły publicznie mijają trzy miesiące i jedyną odpowiedzią jest publiczne nawoływanie do wykluczenia mojej osoby z życia społecznego. Zarząd ESWIP zachowuje się jak KC PZPR nawołujący do wykluczenia Jacka Kuronia czy Premiera Mazowieckiego. Pełna komuna w organizacji która ma wspierać obywateli a wspiera tylko "miernych biernych ale wiernych" prezesowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  MariuszLewandowski-Fc(2013-12-06)
 • Pytanie jest jeszcze takie czy Ci podatnicy którzy przekazali 2 mln zł to wszyscy pracujący w Elblągu, czy nawet żyjący w innym mieście ale dalej przynależący do US w Elblągu. Takie osoby nie koniecznie muszą się utożsamiać z organizacjami lokalnymi lecz bardziej z ogólnopolskimi. POzdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Lolelb(2013-12-06)
Reklama