UWAGA!

Więcej władzy dla mieszkańców

 Elbląg, Radni powiatowi będą rozpatrywać projekty mieszkańców
Radni powiatowi będą rozpatrywać projekty mieszkańców (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Chcesz drogę? Powiat ma dofinansowywać posiłki w „swoich” szkołach? Teraz mieszkańcy powiatu elbląskiego będą mogli bezpośrednio złożyć własną inicjatywę uchwałodawczą w Radzie Powiatu. Na najbliższej sesji radni powiatowi zajmą się projektem uchwały dającej mieszkańcom taką możliwość.

Mieszkańcy powiatu elbląskiego będą mogli zgłaszać własne projekty uchwał, które będą musieli rozpatrzyć radni powiatowi. Taką możliwość da im uchwała, którą Rada Powiatu chce przyjąć na najbliższej sesji.
       Pięciu mieszkańców mających czynne prawo wyborcze do Rady Powiatu w Elblągu utworzy komitet inicjatywy uchwałodawczej, opracuje projekt uchwały, zbierze poparcie 300 mieszkańców (też mających czynne prawo wyborcze do Rady Powiatu) i... już.
       Jeżeli tylko projekt uchwały spełni wymagania formalne, to inicjatywą mieszkańców będą musieli zająć się radni powiatowi. Obywatelski projekt uchwały będzie musiał być rozpatrywany na najbliższej sesji Rady Powiatu, jednak nie później niż trzy miesiące od wniesienia projektu wraz z listą poparcia.
       Mieszkańcy będą mogli zgłosić dowolny projekt, który leży w zakresie kompetencji Rady Powiatu. Wyjątki dotyczą m.in. projektu budżetu, powołania i odwołania sekretarza i skarbnika gminy, odwołania przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy. Poprzeć obywatelski projekt uchwał będzie mógł każdy mieszkaniec (mający czynne prawo wyborcze do Rady Powiatu), bez względu na miejsce zamieszkania. Można więc sobie wyobrazić projekt podpisany np. tylko przez mieszkańców Pasłęka.
       Wprowadzenie możliwości uchwałodawczej inicjatywy obywatelskiej mieszkańców „wymusiła” zmiana ustawy o samorządzie powiatowym. Wniesienie projektu uchwały nie oznacza „z automatu” jej uchwalenia – nad projektem pracować będą radni powiatowi i to od ich decyzji zależą losy inicjatywy.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie i panowie radni nie lewitować zejść na ziemię co by wam woda sodowa do głowy nie uderzyła. I zapamiętajcie raz na zawsze WŁADZĘ mają wyborcy, a wy zostaliście wybrani aby im służyć.
 • Przy okazji tak szumnie zapowiadanej możliwości partycypacji zwładzą. .. CO Z KOLEJĄ NADZALEWOWA?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Kat_Na_Idiotów(2019-03-25)
 • Pytamy kto rządzi w Polsce PIS czy jakieś inne cudaki. Rządamy by PIS zajął sie koleją nadzalewową. Będzie przekop a kolej tzn tory są potrzeba remontu.
 • Potrzeba bardzo pilna, to remonty albo całkowicie budowanie dróg przykładem niech będzie droga nr. 1103N od skrzyżowania Helenowo w kierunku Jegłownika. Na tą drogę mieszkańcy czekają dziesiątki lat. Niektórzy niestety się tego nie doczekali, może w końcu ktoś powie kiedy ta droga zostanie na nowo wybudowana? Tyle się słyszy o miliardach, które będą wydawane na drogi, a gdzie one są, czy urzędnicy robią wszystko, aby te pieniądze w końcu na tą drogę się znalazły?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  naprawdę.wkurzony(2019-03-25)
 • W czerwonym Elblągu to NIEMOŻlIWE ! Komuch na urzędzie. Komusze powiązania skrzętnie wykasowane z Wikipedii ( podobnie jak dziadek Słonina:. Towarzysze prędzej zdechną w vsposób naturalny niż by ładze oddali ludowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  PRL-bis(2019-03-25)
 • Wladza ludowa chce wiecej wladzy ludowej
 • Pozdrowienia od Przemusia bajzmesmenna z malediwôw !!!! Lubię kiedy muzyka w lambo gra kiedy Monia na fotelu obok na flecie w rytm muzyki gra banana banana banana elo mordy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  discopolowiec przemuś(2019-03-25)
 • fajna sprawa, ale ci co mogą przeprowadzić tego typu procedury są na tyle inteligentni, że uciekają z tego grajdoła, no kto zdrowy na umyśle chciałby walczyć z betonowym układem postkomunistycznym zatęchłym tu od ponad 60 lat?
 • Dziekowac solidaruchom, ze nas wpuscili w taki kanal- a sami a jak ze pensyjki, emeryturki -dla wlasnej wygody sprzedali by ojca ,matke -co to za wladza ktora nie moze sobie z nimi poradzic- czy moze kolaboruja razem
 • @Real poliyg - - święta prawda !!! Nic dodać i nic ująć !!!
 • Cała władza w ręce Rad. .. parafialnych. .. .
 • Bardzo śmieszne, długo nad tym myślałeś?
Reklama