UWAGA!

Wybierasz się do lasu? Warto o tym wiedzieć!

 Elbląg, Wybierasz się do lasu? Warto o tym wiedzieć!
(fot. Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg)

W tym tygodniu w lasach Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej pojawiły się czerwone naklejki z informacją, jak wezwać pomoc w nagłym wypadku lub gdy zgubimy się w lesie.

Co roku zdążają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomoc lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej latem, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Chcemy, aby osoby korzystające z lasu czuły się tu bezpiecznie. Prosimy zwrócić uwagę na czerwoną naklejkę, można na przykład zrobić jej zdjęcie. Później za pośrednictwem podanej poniżej strony internetowej lub aplikacji o takiej samej nazwie łatwiej wrócić do samochodu, gdy zgubimy się w lesie.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie przygotowali naklejki, które pojawiły się między innymi na: leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych, wieżach widokowych na całej Mierzei Wiślanej łącznie w 15 miejscach.

Na naklejkach znajdziemy następujące informacje:

1. Numer telefonu alarmowego 112 na który należy zadzwonić w nagłym wypadku

2. Pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.3.12.65.g, gdzie: 15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (w tym przypadku Gdańsk); 02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg), 3 – Obręb Leśny (w tym przypadku Stegna), 12 – Leśnictwo (w tym przypadku Jantar), 65 – Oddział, n – Pododdział.

3. Nazwę nadleśnictwa i leśnictwa oraz numer wydzielenia leśnego.

Jak to działa? Dzwonimy pod numer 112. Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej ( Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w jakim znajduje się poszkodowany, i jeśli jest taka potrzeba przyjeżdżają na miejsce.

Przedsięwzięcie realizowane przez policję z Nowego Dworu Gdańskiego i Nadleśnictwo Elbląg jest traktowane na razie jako pilotażowe. Chcemy sprawdzić, czy takie naklejki sprawdzą się w terenie i czy faktycznie okażą się pomocne w poszukiwaniu lub pomocy potrzebującym.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • bardzo dobry pomysł, dzięki niemu tysiące zaginionych w lesie ludzi ma szansę na powrót do społeczeńsrwa, trzeba tylko te naklejki ponaklejąć na wszystkich drzewach w lesie i ludzkość zostanie ocalona
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Producent naklejek(2020-09-07)
 • Do lasu to powinni wchodzić tylko ci, co go szanują, rozumieją i wiedzą, że są tam gościem. A niestety najczęściej wchodzą tam intruzi, którzy Las traktują jak miejsce rozrywki czy plac zabaw, ba nawet jak śmietnik. I to właśnie takie osoby oraz pseudo grzybiarze mają problem z poruszaniem się po lesie. Lepiej, gdyby leśnicy zorganizowali im szkolenie jak zachowywać się w lesie i jak w nim się nie zgubić. A najlepiej jakby te osoby omijały las w jak największej odległości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Kolololo(2020-09-07)
 • Już akurat uwierzę ze coś takiego sprawnie działa
 • A jeszcze niedawno jakiś wymyślił że w lesie panuje zaraza i nie można tam wchodzić ! Pamiętacie ? Za miesiąc, może dwa jak po cichutku rząd wycofa się z kolejnych nieracjonalnych obostrzeń typu szkodliwa i nic nie wnosząca do ochrony osłona twarzy wrócimy do tematu i z tego też będziemy mieli bekę. Epidemia trwa dopóki okazujemy swoją postawą że ma trwać poprzez usłużne spełnianie bezprawnych nakazów, nie mających pokrycia w ustawie i konstytucji. Ludzie opamiętajcie się w końcu bo im dłużej się temu poddajecie tym bardziej będą wam przykręcać śrubę. Test miedzynarodowego funduszu walutowego trwa, a wy jesteście statystami i wykonawcami bzdurnych i nielogicznych poleceń, nie wykazując żadnych objawów choroby ograniczacie, spłycacie swój oddech, hamujecie normalne procesy fizjologiczne. Maseczki lub te szmatki własnego wyrobu maja zaświadczać że zbrodniczy wirus istnieje, a wy firmujecie własnymi twarzami ten stan koronaparanoi.
 • .. .albo odczytajcie koordynaty GPS z mapy telefonu
 • Tylko że wchodząc do lasu za chwilę możemy być 10 km od tej tabliczki.
 • Super. .. ale nie mógł ktoś tego sprawdzić przed ¨drukiem¨?
 • Jeśli umiem liczyć to cyfr jest 10.Przypuszczam, że chodzi o 5 liczb przedzielonych kropkami. No ale trzeba umieć odróżnić cyfre od liczby.
 • A co ma epidemia, noszenie maseczek do bezpiecznego poruszania sie po lesie??
 • a nadleśnictwo elbląg wycieło już wszystkie drzewa w swoim regionie czy jeszcze jakieś zostały ?
 • to taki sam poroniony pomysł jak mapa zagrożeń którą każdy ma gdzieś
Reklama