UWAGA!

Wydarzenia 25-lecia w opinii Czytelników

 Elbląg, zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca,
zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca, fot. Damnavi

Nasi Czytelnicy przysłali nam własne propozycje najważniejszych wydarzeń 25-lecia wolności w Elblągu. Pan Krzysztof do naszej listy dodał utworzenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, a pani Anna Szyszka wypisała najważniejsze wydarzenia związane z pomocą społeczną. Jej list prezentujemy poniżej. Przypominamy, że pełną listę wydarzeń 25-lecia wolności w Elblągu zaprezentujemy w poniedziałek, 2 czerwca. Wtedy też ruszy głosowanie na portEl.pl

W nawiązaniu do artykułu z 28 maja  uważam, że ważnymi wydarzeniami ostatnich 25 lat w Elblągu, były inicjatywy i działania związane z zreformowanym systemem pomocy społecznej po roku 1989. I tak:
      
       1. Utworzenie 14 września 1989 r. Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu przy ul. Saperów, w ramach której później utworzono pierwsze w Elblągu warsztaty terapii zajęciowej w 1993 r. oraz w 1996 r. gabinet stomatologiczny dla dzieci niepełnosprawnych jedyny w województwie bez barier architektonicznych.
      
       2. Utworzenie w kwietniu 1990 r. Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu koordynującego działalność 42 terenowych ośrodków pomocy społecznej, tworzenie i nadzorowanie domów pomocy społecznej o różnym profilu oraz inicjowanie nowatorskich rozwiązań w zakresie pomocy społecznej.
      
       3. Utworzenie 1 marca 1993 r. Hospicjum św. Jerzego w Elblągu wraz z Przychodnią Opieki Paliatywnej i Walki z Bólem. Hospicjum zostało utworzone z inicjatywy proboszcza parafii św. Jerzego w Elblągu przy współudziale wielu ludzi i zakładów pracy oraz Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, który w roku 1993 finansował jego działalność.
      
       4. Utworzenie w 1996 r. (przez Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej) Środowiskowego Domu Samopomocy – Hostelu w Elblągu dla 36 ludzi młodych, upośledzonych umysłowo i z zaburzeniami psychicznymi wymagających wsparcia specjalistycznego. Koncepcja zakładała pobyt stały, rotacyjny i pobyt dzienny. Podejmowane przez specjalistyczną kadrę działania leczniczo-terapeutyczne pozwoliły na usamodzielnienie wielu młodych uczestników tej placówki. ŚDS przy ul. Puławskiego był pierwszą tego typu placówką w województwie i jedną z nielicznych w Polsce. Stworzył zalążki późniejszych, obecnie działających Środowiskowych Domów Samopomocy.
      
       5. Podjęcie w 1995 r. przez Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej we współpracy z Królestwem Danii działań w celu utworzenia Ośrodka dla Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera w Elblągu przy ul. Wspólnej (tam gdzie znajduje się dziś akademik PWSZ). W założeniach miał być to nowoczesny ośrodek dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera z pobytem dziennym, stacjonarnym i tzw. krótkim pobytem oraz Ośrodek Szkoleniowo-Terapeutyczny dla opiekunów i członków rodzin osób chorych. Niestety reforma administracyjna i powstanie województwa warmińsko-mazurskiego uniemożliwiła dalszą realizację tej inwestycji. Ośrodek dla osób dotkniętych Alzheimerem (stan surowy budynku) został przekazany przez ówczesne władze Elbląga, uchwałą Rady Miasta dla potrzeb PWSZ przekreślając tym samym nadzieję i oczekiwania osób dotkniętych chorobą Alzheimera i ich rodzin na nowoczesny o wysokim standardzie ośrodek wsparcia.
      
       6. Uruchomienie w 1997 na bazie Domu Pomocy Społecznej w Elblągu przy ul. Toruńskiej pierwszego w Polsce – dziennego pobytu dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera i rozszerzenie tej oferty o pobyt stacjonarny w 1998 r.
      
       7. Wydanie w 2008 r. przez Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej obszernej publikacji pt. „Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981-98 w wycinkach prasowych”. Była to pierwsza próba pokazania istotnych elementów historii pomocy społecznej w Elblągu i województwie elbląskim. Książka prezentuje również zmieniające się podejście do rozwiązywania problemów społecznych i socjalnych do roku 1990 i po tej dacie, w okresie transformacji ustrojowej.
      
       Są to tylko niektóre wybrane przeze mnie działania na rzecz różnorodnych grup wsparcia w mieście Elblągu, że nie wspomnę o utworzeniu filii Komitetu Ochrony Praw Dziecka czy powstaniu w 1998 r. Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej tworzącego różnorodne formy wsparcia dla osób i rodzin potrzebujących.
       Piszę o tym, bo te działania były i są bardzo istotne zarówno dla mieszkańców Elbląga jak i województwa a szczególnie dla osób chorych, niezaradnych życiowo, ubogich oraz ich rodzin, jak również dla tych, którzy tą nową jakość w pomocy społecznej tworzyli.
      
      
      
      
Anna Szyszka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Niewątpliwym wydarzeniem 25-lecia w Elblagu na pewno było samospalenie w 1993r bezrobotnego Elblążanina przed pomnikiem Ofiar Grudnia 70.Na pewno zrobił to z radości jaką rebotnikom przyniosła transformacja III RP, a zwłaszcza barbarzyńskie reformy gospodarcze rządu Mazowieckiego
 • Najbardziej zmienil sie Elblag gdy ABB kupilo Zamech w 1991 roku
 • A jeszcze bardziej sie zmieniło. Jak wpasowali Elblag buzek i inni w objęcia olsztyna.
 • 25 lat wolności?. .. co to za wolność? - Polska staje się Państwem policyjnym, w którym obywatel jest zaszczuty przez aparat administracyjno - urzędniczy, który - w imię " patriotyzmu" mówi mu co jest dla niego dobre a co złe i okrada go z owoców jego pracy. Wszędzie fotoradary, kamery, płatne parkingi, milion podatków i innych danin na rzecz bandy urzędników, mundurowych, itp. Cały przemysł, banki w łapskach obcego kapitału, który nie płaci w Polsce żadnych podatków. Media kłamią bardziej niż za PRL-u. I to jest wolność? To POZORNA WOLNOŚĆ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Gagatek(2014-06-01)
 • przepracowałem z żona całe nasze najlepsze lata do emerytury a teraz jestesmy biedakami inie mamy za co zyć. zona -pierwsza gr in wal z winy szpitala ja ledwo chodzę -uszkodzony kręgosłup -pomoc ZERO NA OSOBĘ--- PRZEKRACZAMY LIMIT. nikogo z opieki nie interesują wydatki na opiekę, leki, opatrunki specjalistyczne odlezyniowe.
Reklama