UWAGA!

Zieleń niezgody na Nowodworskiej

 Elbląg, Blok przy ul. Nowodworskiej 11, zgodnie z decyzją ZBK pani lokatorka będzie musiała usnąć zasadzoną zieleń,
Blok przy ul. Nowodworskiej 11, zgodnie z decyzją ZBK pani lokatorka będzie musiała usnąć zasadzoną zieleń, fot. Michał Skroboszewski

- Bezpośrednio pod oknami parkowali samochody, rozjeżdżony przed blokiem plac po deszczu zmieniał się w bajoro, do tego śmieci i butelki. Teren ten należy do Zarządu Budynku Komunalnych w Elblągu, który nie kwapi się do sprzątania go i zagospodarowania. Postanowiłam więc zrobić to sama i przed blokiem zasadziłam zieleń. Jednak ZBK kazał mi ją usunąć – mówi pani Dorota, lokatorka mieszkania w bloku przy ul. Nowodworskiej 11. Zdjęcia.

Pani Dorota jest właścicielką mieszkania na parterze w bloku przy ul Nowodworskiej 11, należy on do wspólnoty mieszkaniowej, ale terem przed blokiem do Zarządu Budynków Komunalnych. - Mieszkańcy parkując samochody pod oknami wjeżdżali już prawie na chodnik. Dzwoniłam w tej sprawie do ZBK, czy jakoś ten teren sensownie zagospodarują, bo przecież tak nie może być. Gdy okazało się, że nie zamierzają, postanowiłam zrobić to sama, wydałam pieniądze i poświęciłam na to czas. Na początku była "wrzawa", bo mieszkańcy mają jeden, a nawet dwa samochody, potem części osób nieprzekonanych się ta zieleń spodobała. Jednak jedna z sąsiadek zadzwoniła do ZBK w tej sprawie i w kwietniu dowiedziałam się od urzędniczki, że będę musiała zieleń "zdemontować"– opowiada pani Dorota.

  Elbląg, Zieleń niezgody na Nowodworskiej
fot. arch. Czytelniczki

Jak mówi kobieta, pracownicy ZBK przyjechali wówczas na ul. Nowodworską 11, by wykonać zdjęcia zasadzonej przez nią zieleni. - Kiedy ja do nich dzwoniłam i mówiłam, że teren jest zaniedbany, to pani z ZBK powiedziała, że sama mogę go posprzątać. Oni nie mają ludzi do tego, a poza tym my, lokatorzy, powinniśmy go wziąć w dzierżawę. Ostatecznie stanęło na tym, że mam zasadzoną zieleń usunąć. Byłam w ZBK, pokazałam zdjęcia zieleni, kierownik powiedział: "ładne". Obiecali, że przyjdą na rewizję. Jednak ostatecznie do mnie zadzwoniono z ZBK i powiedziano, że mam to usunąć i koniec – opowiada kobieta.

O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy Zarząd Budynków Komunalnych. W odpowiedzi czytamy między innymi, że nieruchomość przy ul. Nowodworskiej 11 "stanowi wspólnotę mieszkaniową" a rozwiązanie kwestii wymaga wydzierżawienia przez nią tego terenu. Poza tym, na nasadzenia zieleni przed blokiem mieli się skarżyć w ZBK inni lokatorzy tego budynku.

- Interwencja służb technicznych Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu w przedmiotowej sprawie odbyła się w skutek skarg telefonicznych mieszkańców budynku przy ul. Nowodworskiej 11, którzy poinformowali o wykonaniu nasadzeń bez uzyskania stosownych zgód. W piśmie z dnia 23 września 2021 r. skierowanym do mieszkańców, którzy wykonali nasadzenia Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu wezwał do usunięcia gazonów betonowych wraz z wykonanym nasadzeniem zieleni – czytamy w piśmie przesłanym do naszej redakcji.

Zarząd Budynków Komunalnych podkreśla również w odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji, że "teren gminny zlokalizowany wokół budynku, stanowiący część działki nr 86, obręb 14, winien być wykorzystywany przez mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej".

- Stąd też ZBK, jako pełnomocnik Gminy Miasto Elbląg, prowadzi działania zmierzające do wydzierżawienia (lub dokupienia) przez wspólnotę przedmiotowej nieruchomości gruntowej umożliwiając tym samym spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych w celu prawidłowego i racjonalnego korzystania z budynku i urządzeń z nim związanych. Nadmieniamy, że wielokrotnie propozycja ta była przedstawiana wspólnocie podczas corocznych zebrań. Do chwili obecnej nie została podjęta prawomocna uchwała. Przypominamy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 118/2021 Prezydenta Miasta Elbląg z dnia 31 marca 2021 r. czynsz za dzierżawę terenów na cele mieszkaniowe – przyległe do nieruchomości wspólnot mieszkaniowych celem spełnienia wymogów samodzielnej działki budowlanej ustalony został w formie ryczałtu za każdy rozpoczęty rok kalendarzowy i wynosi 1,23 zł brutto, bez względu na wielkość dzierżawionego terenu. Dodatkowo wspólnota zobowiązana będzie do zapłaty podatku od nieruchomości i ponoszenia kosztów utrzymania terenu według odrębnych przepisów. Po wydzierżawieniu (lub dokupieniu) części przyległej działki jej zagospodarowanie znajdzie się w gestii wspólnoty mieszkaniowej, która będzie mogła podejmować decyzje o kompleksowym zagospodarowaniu przyległego terenu w sposób mający na względzie dobro ogółu i interes wspólnoty. Przejęcie przez wspólnotę części działki przyległej do budynku rozwiąże więc problem jej uporządkowania i zagospodarowania – w tym również dokonania nasadzeń zieleni oraz zapewnienie bezpiecznego parkowania pojazdów w obrębie budynku – czytamy w odpowiedzi Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu.

- Nic mi o tym, nie wiadomo, aby były skargi mieszkańców na to, że zasadziłam zieleń pod oknami. Wiem tylko o jednej osobie, która dzwoniła w tej sprawie do ZBK. Może szkoda moich nerwów? Może po prostu usunę zieleń i niech będzie brud i bajoro – mówi pani Dorota.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To jest tak niewiarygodne, że czytałem tekst kilkukrotnie, żeby utwierdzić się, że mnie oczy nie mylą.
 • Polacy to dziwny naród i niedługo zasadnym staną się dyskusje nt. podzialu naszego kraju na zwolenników PiS i całą resztę. A wracając do ZBK, to instytucja ta wymaga prywatyzacji.
 • To są urzędnicy, nie można szukać logiki. Każdy urzędnik to zło konieczne, utrudniające życie normalnemu człowiekowi. Ludzie, którzy mieli jakąkolwiek godność już dawno poszli do prywatnych firm. Zostało tam najsłabsze ogniwo homo sapiens.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  3
  Jajko(2021-09-23)
 • Najkrótsza ocena Zarządu Budynków Komunalnych to Adres : Czerniakowska 27. Tam powinno się oprowadzać wycieczki szkolne, ciekawe czy Radni elbląscy i prezydent tam byli i znają ten adres ?
 • ZBK to chłam ktory powinien zostac ZLIKWIDOWANY
 • Jaki pan, taki kram. Hashtagi: #RybaPsujeSieOdGlowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  portelowa cenzura(2021-09-23)
 • ". .. Oni nie mają ludzi do tego. .. ", Ale jak to?? Kogo to obchodzi?? Ich teren, czyli ZBK, to bez żadnego ale, powinni posprzątaç i dbać o porządek. Zwykłego Kowalskiego zaraz ten pseudo eko-patrol ze SM kara upomnieniami i mandatem, a ZBK?? Proszę, nie mają ludzi?? Mają więcej ludzi niż zwykły Kowalski. Ten ZBK to jeden wielki syf. Ale co się dziwić jak na dyrektorów biorą ludzi pokroju pana Jacka. ZBK jest dla ludzi czy ludzie dla ZBK. Swoją drogą pokazuje ta sprawa, że ludziom w syfie żyje się dobrze, a ludzi z incjatywą w tym mieście są szybko doprowadzani do pionu. Niech Pani nie likwiduje tych roślin - w sądzie Pani wygra, bo to będzie sprawa śmieci vs roślny.
 • To ciekawe, że pismo zostało napisane dziś i od razu doręczone - "W piśmie z dnia 23 września 2021"To szybką mamy pocztę. Swoją drogą inicjatywa mieszkańca by poprawić wygląd wokół bloku została stłamszona przez ZBK. Lepiej niech się taplają w błocie. Brawo WY ZBK. Ręce opadają jak się słyszy o tej instytucji w jaki sposób zarządzą mieniem miejskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  5
  uwielbiam ZBK(2021-09-23)
 • puscic ich z torbami z tego zbk i zatrudnic kogos kompetentnego
 • Wirus w liczbach. Jaka jest skala fałszerstw statystycznych? |P. Klimczewski
 • Nie dziwny naród. .. tylko naród oszczędny, żeby nie powiedzieć skąpy do bólu a przy tym wyrobiony estetycznie jak efekt defekacji w betoniarce. .. Stać ich na samochody, ale mogą je parkować w błocie po kostki, bo tak jest tanio i oszczędnie. Ta zieleń nikomu nie jest potrzebna i takie zasadzenia powinny być usuwane zaraz po ich dokonaniu, bo są niebezpieczne dla samochodzików, które nie będą mogły parkować w błocku. .. a wynajęcie terenu za 1 zł i uporządkowanie przerasta możliwości finansowe wspólnoty, której większość członków ogląda każdą złotówkę z obydwu stron, bo rozrzutni nie są. ..
 • Ale dla czego wspólnota ma kupować czy dzierżawić teren o który powinno dbać miasto?? Bo co miasto szuka po 1 zarobku, po 2 jelenia który zapłaci i jeszcze posprząta??
Reklama