UWAGA!

Zmarł Józef Zając

 Elbląg, Józef Zając przez 50 lat był prezesem Ludowego Klubu Sportowego Mlexer Elbląg
Józef Zając przez 50 lat był prezesem Ludowego Klubu Sportowego Mlexer Elbląg fot. arch. rodzinne

W wieku 87 lat zmarł Józef Zając, wieloletni prezes Ludowego Klubu Sportowego Mlexer Elbląg, a także Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Elblągu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 2 października.

Józef Zając urodził się 14 czerwca 1933 r. w Żardelach w powiecie Podbrodzie na Wileńszczyźnie. Tam też spędził dzieciństwo. Po wojnie w 1946 r. razem z siostrą i rodzicami został ewakuowany do Łodzi, a następnie w ramach relokacji osiadł z rodziną w Dobrym Mieście, gdzie kontynuował naukę na poziomie podstawowym i średnim. W 1953 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie na wydziale mleczarskim. W czasie studiów przeprowadził się na stałe do Elbląga. Studia ukończył w 1957 r., uzyskując stopień inżyniera przetwórstwa mleczarskiego. Już w trakcie studiów odbywał studenckie praktyki w Zakładzie Mleczarskim w Elblągu, które zapoczątkowały wieloletni związek z branżą mleczarską. Po zakończonych studiach na stałe został zatrudniony w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu. W międzyczasie ukończył Studium Ekonomiki i Organizacji Spółdzielni Mleczarskich dla kadry kierowniczej.

Po pięciu latach aktywnej pracy w 1962 r. został wybrany na stanowisko prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu, które pełnił do 1975 r. W 1975 r. powstało województwo elbląskie, a na jego terenie został utworzony Wojewódzki Związek Spółdzielni Mleczarskich w Elblągu, którego prezesem został wybrany Józef Zając. Sprawował to stanowisko do 1990 r.

Drugą pasją Józefa Zająca był sport. Od najmłodszych lat trenował siatkówkę i lekką atletykę jako zawodnik AZS Olsztyn. Po latach czynnego uprawiania sportu został działaczem sportowym. Był między innymi sędzią piłkarskim oraz kierownikiem Wydziału Sędziowskiego Olsztyńskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W 1962 r. Józef Zając wraz ze współpracownikami założył przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu Ludowy Klub Sportowy Mlexer i został jego prezesem. Tę funkcję pełnił przez pół wieku, do 2012 r. W klubie działalność prowadziły sekcje: kolarstwa szosowego, tenisa stołowego, piłki nożnej, brydża sportowego i szachów. W okresie sprawowania funkcji prezesa największe sukcesy odnosiła sekcja kolarstwa szosowego i tenisa stołowego. Wychowankiem sekcji kolarstwa szosowego są Adam i Piotr Wadeccy, byli czołowi polscy kolarze.

Sekcja tenisa stołowego największe sukcesy odnosiła w rozgrywkach drużynowych kobiet i mężczyzn. W latach 1997-2001 zarówno drużyna kobiet jak i mężczyzn występowała w pierwszej lidze państwowej, dostarczając sympatykom tej dyscypliny sportowej w Elblągu wielu wspaniałych emocji i przeżyć podczas zmagań ligowych.

Działalność klubu pod Jego przewodnictwem ukierunkowana była głównie na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Żył sportem i poświęcał cały swój wolny czas klubowej młodzieży. Wielokrotnie odznaczany złotą odznaką między innymi dla Działacza Kultury Fizycznej, Ludowych Zespołów Sportowych, Zasłużonego Pracownika Rolnictwa, Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego i Spółdzielczości Mleczarskiej, Pracownika Przemysłu Spożywczego i Skupu, za zasługi dla Ligi Obrony Kraju i wiele innych.

Ojciec dwojga dzieci, Marty i Kazimierza Zając, dziadek dla jednej już pełnoletniej wnuczki Aleksandry. Zmarł 25 września 2020 r. w wieku 87 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 2 października. Msza żałobna w kościele św. Rodziny przy al. Odrodzenia 3 rozpocznie się o godz. 13.30. Po mszy odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Agrykola około godz. 14.30 (pierwsza brama od kościoła Wszystkich Świętych, naprzeciwko stadionu ZKS Olimpia Elbląg). O czym zawiadamiają pogrążona w smutku rodzina oraz Elbląski Sportowy Klub Nestora.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajne kiedyś czasy były. Zrobiłeś studia mleczarskie i pracowałeś w zakładzie mleczarskim. Wtedy wszystko było prostsze. No i nie było takiego parcia na pieniądze. Wtedy ludzie po prostu normalnie ŻYLI. A teraz jak nie gonisz jak szczur za pieniędzmi to wypadasz na margines.
 • @Kkkkk1 - Poniekąd masz rację. Jeśli nauczysz się przydatnych rzeczy i masz znajomych, z którymi sobie pomagacie, to możesz sobie poradzić nawet nie będąc szczurem. Dla szczurów nadal będziesz nieudacznikiem bo ubierasz się normalnie i nie kupujesz co 2 lata samochodu za > 120k, ale możesz być dość wolnym człowiekiem by żyć jak chcesz.
 • @Kkkkk1 - no wiadomo że fajne czasy były, a były jeszcze lepsze jak miałeś legitymację KC, parcia na pieniądz nie było bo nic nie było po za tym po co komu pieniądze w socjalistycznej postępowej ojczyźnie? skoro towarzysze dzielili się z narodem po bratersku, a czy ludzie żyli normalnie? no żyli ci co mieli pieniądze heh a jednak :D Polska najweselszy barak w obozie, dziś zresztą nie jest lepiej bo podobnie
 • ??? Ciekawe czy zbawiony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  18
  ARESIAK1(2020-09-28)
 • Zmarły, dołączył do grona świetnych elbląskich mleczarzy, którzy już wcześniej przeszli na "drugą stronę życia": E. Biernata, B. Patalasa, L. Złotowskiej, E. Krawczyka, R. Margulewicza, p. Kaszubowskiego, p. Wierzyńskiego, p. Sudoła, p. Ochmańskiego, p. Wyki i wielu, wielu innych -skromnych i pracowitych. Ś. p. Panu Józefowi Zającowi należą się ogromne podziękowania za dbanie o emerytowanych mleczarzy, ale przede wszystkim za pasje sportowe, ich materialne wspieranie. Rodzinie i Przyjaciołom wyrazy współczucia. Cześć Jego Pamięci!
 • młodo wyglądał
 • Bardzo dobry człowiek!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  0
  znałem(2020-09-28)
 • Odszedł dobry człowiek. .. wyrazy współczucia dla rodziny. .. ..
 • @Kkkkk1 - za komuny tak było, wszyscy zostawali dyrektorami, zasadniczo każdy mógł dyrektorem zostać, jak nie było fabryki to budowali nowe aby był etat, a jak już nie było możliwości zbudowania fabryki to zostawało się sekretarzem partii, generałem lub w najgorszym wypadku pułkownikiem milicji, to były piękne czasy jak PZPR rządziła narodem, teraz tak już nie ma
 • Należy jeszcze wspomnieć o chyba najbardziej znanym elbląskim mleczarzu- p. Tadeusz Fiszbach(na szczęście żyjący i niech tak długo jeszcze będzie).
 • @Scat - Ale masz fantazje. Ile ty masz lat 18 -20? A marzysz się tak jakbyś żył w tamtych czasach. Hashtagi: #Bibe
 • To prawda kto był w kc to miał dobrze, mieszkania z przydziału, wczasy w Bułgari, oczywiście nie wszyscy byli źli, niestety niektórzy dalej jadą na kolesiostwie. .. ..
Reklama