UWAGA!

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

 Elbląg, Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania
Fot. archiwum portEl

Od 1 stycznia wydłużyły się godziny funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Elblągu. Wzrosły także opłaty za parkowanie. O szczegółach informuje Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

- Problem ograniczonego dostępu do miejsc postojowych dotyczy wielu miast na całym świecie. Wynika to z tego, że samochodów przybywa więcej niż dostępnych dla nich miejsc postojowych. Zwiększenie liczby parkingów najczęściej w wielu miejscach nie jest już fizycznie możliwe, dlatego miasta na całym świecie wprowadzają strefy. Wprowadzenie opłat za parkowanie nakłania kierowców do ograniczenia czasu parkowania i bardziej efektywne korzystanie z dostępnych parkingów - wyjaśnia Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu

Zgodnie z najnowszą uchwałą Rady Miejskiej w tym zakresie, od 1 stycznia 2022 r., kierowców korzystających z elbląskiej SPP czekają następujące zmiany:

·Zmiana stawek za czas postoju w Strefie Płatnego Parkowania oraz wysokości opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój

Nowe stawki przedstawiono w poniższej tabeli:

Lp.

Opłata

Wysokość opłaty w złotych

1.

za czas postoju do 14 minut

0,50

2.

za pierwszą godzinę postoju

2,20

3.

za drugą godzinę postoju

2,40

4.

za trzecią godzinę postoju

2,60

5.

za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju

2,20

6.

za abonament „S” - z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny tylko w jednym sektorze SPP

tygodniowy

20,00

miesięczny

60,00

kwartalny
       (3 miesięczny)

170,00

półroczny
       (6 miesięczny)

320,00

7.

za abonament „A” - z wpisem numeru rejestracyjnego pojazdu ważny we wszystkich sektorach SPP

tygodniowy

30,00

miesięczny

100,00*

kwartalny
       (3 miesięczny)

280,00*

półroczny
       (6 miesięczny)

540,00*

8.

za abonament „O” - na okaziciela, bez wpisu numeru rejestracyjnego pojazdu, ważny we wszystkich sektorach SPP.

miesięczny

120,00

kwartalny
       ( 3 miesięczny)

340,00

półroczny
       (6 miesięczny)

660,00

W związku ze zmiana stawek opłat za parkowanie na terenie elbląskiej SPP, minimalny czas na jaki można wnieść opłatę od początku 2022 r. będzie wynosił 14 minut.

·Zmiana godzin funkcjonowania SPP

Aktualnie Strefa funkcjonuje głównie w godz. od 9:00 do 17:00.

Od Nowego Roku SPP opłaty za postój będą obowiązywały w ujednoliconych dla całej Strefy godzinach, tj. od 9:00 do 18:00.

·Zmiana wysokości opłaty dodatkowej

Od 1 stycznia 2022 opłata dodatkowa za parkowanie w SPP bez uiszczenia należnej opłaty będzie wynosiła 70 zł. Jeżeli opłata zostanie uregulowana w ciągu 7 dniu od wystawienia zawiadomienia – będzie ona pomniejszona o 50 % (co stanowi 35 zł).

·Zmiany w zakresie abonamentów i identyfikatorów SPP:

- abonament „G” zostanie zastąpiony abonamentem „S” w nowej cenie, który nie będzie wymagał przedstawienia żadnych dodatkowych dokumentów; wprowadzony zostanie dodatkowo abonament tygodniowy;

- abonament „A” otrzyma nową cenę, dodatkowo wprowadzony zostanie abonament tygodniowy;

- wprowadzenie abonamentu ZASTĘPCZEGO, który będzie wydawany dla użytkowników identyfikatorów „M” w przypadku czasowej utraty możliwości użytkowania pojazdu na który ten identyfikator został wystawiony. Konieczne będzie w takim przypadku okazanie np. zaświadczenia z zakładu naprawczego oraz zdanie „stałego” abonamentu/identyfikatora

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a bilety zkm drożeją, co za draństwo, i kiedy autobusy linii 22 zaczną jeżdzić według rozkładu??? no non stop kursują jak chcą, kiedy kierowcy przestaną woźić ludzi jak worki z ziemniakami???
 • Dobra zmiana całą parą weszła do Polski, Dziękujemy nieudaczny pisie.
 • Emblong i wszystko jasne ….
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  12
  Dramat co się dzieje(2021-12-27)
 • Jak zwykle. Nie ma kogo dalej łupić to weźmy się za kierowców. Nie dość, że przez cale lata placili opłaty drogowe, paliwowe, które niby miały isć na infrastrukturę to muszą jeszcze płacić za parkingi będące częścia infrastruktury. Do tego OC, którego np. z nie do końca jasnych powodów rowerzyści nie msuzą płacić, planowane podwyższenie mandatów, jakby to tylko kierowcy popełniali wykroczenia drogowe itd. Byle tylko pognębić kierowcę, jako tego dorobkiewicza, co go stać na auto to stać go na wszystko, żey nie myślał sobie, że ma za dobrze. Mentalność prosto z PRL.
 • Grabienia ciag dalszy. Bilety komunikacji tez po zmianie na niekorzysc pasazerow. Na diety musi sie skads wziac.
 • Metropolia Elbląg, śmiech na sali! A parking przy sądzie okręgowym nieodśnieżony kompletnie, za co Wy bierzecie pieniądze od ludzi??
 • Na parkingi nie ma miejsca ale na nowe bloki owszem. Wiejska, Oboźna. ..
 • @Ucieśniony - może się troszkę "odcieśnij"od rowerzystów
 • Najgorsze są te urzędnicze tłumaczenia, że problem dotyczy całego świata, że dużo samochodów, nie ma ich gdzie stawiać, że to w imię ochrony środowiska, itp bla bla bla. A przecież wiadomo że kasa miasta świeci pustkami. Że trzeba ludziom więcej płacić. Do tego wszystko podrożało, prąd, gaz, benzyna, materiały budowlane itp. W tej sytuacji podwyżki są nieuniknione również w Elblągu, a nie są one najwyższe w porównaniu np z Gdańskiem i Trójmiastem, Warszawą lub Olsztynem. Tylko po co do tego budować ideologię?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  3
  BEZ ŚCIEM proszę(2021-12-27)
 • Cicho, najważniejsze, że dostałem podwyżkę prawie 80% dotychczasowej pensji!!!walczymy dalej z inflacja, to znaczy wy będziecie walczyć bo podwyżki są nieuniknione, w kasie miasta jest pusto, rozumiecie obywatele???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  5
  Wasz Witold(2021-12-27)
 • ttt @Ucieśniony - Płać frycowe, ja nie muszę bo mam rowery.
 • @Abnegat - Wystarczy, że policja się od nich "odciesnia"i popuszca im wszelkie przewinienia, którymi powodują niebezpieczne sytuacje drogowe oraz wśrod pieszych. Co? Moze wg ciebie rowerzysta, a nie pieszy, to najważniejszy uczestnik ruchu?.
Reklama