UWAGA!

Żołnierze i terytorialsi wysyłani na granicę z Białorusią

 Elbląg, Zdjęcie z dzisiaj wykonane przez żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zdjęcie z dzisiaj wykonane przez żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej

Żołnierze obrony terytorialnej z województwa warmińsko-mazurskiego mają być gotowi na wezwanie do pomocy Straży Granicznej w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Od dwóch miesięcy rotacyjnie służą tam już żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej. Dzisiaj rano setki uchodźców pod naciskiem służb białoruskich podeszły pod granicę, próbując ją sforsować.

Polskie służby udaremniły próby sforsowania granicy na południe od Kuźnicy, używając m.in. gazu łzawiącego.

- W dalszym ciągu duże grupy znajdują się przy granicy. Podejmujemy wszelkie działania, żeby nie sforsowali granicy. Grupy te przemieszczaj się nie tylko w okolicy przejścia w Kuźnicy, ale i okolicy naszej placówki w Połowcach. Wśród nich są głównie młodzi mężczyźni, ale też kobiety i dzieci – informowała ok. godz. 13 rzeczniczka Straży Granicznej.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział po południu, że na granicy jest w tej chwili ok. 12 tys. żołnierzy, strażników granicznych i policjantów. Jak napisał Onet.pl, większość migrantów to Kurdowie z północnego Iraku, którzy w ciągu ostatniej doby zostali przewiezieni z Mińska. - W tej chwili u polskich granic jest od 3 do 4 tys. osób, które są w bezpośredniej bliskości naszej granicy. Na terenie całej Białorusi jest kilkanaście tysięcy osób, które są gotowe przekroczyć polską granicę - powiedział rzeczni rządu. Jak podkreślił, "służby informują, że wciąż na teren Białorusi organizowane są transporty z krajów arabskich".

 

 

W związku z wydarzeniami na granicy, do pomocy Straży Granicznej są szykowani m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Na granicy polsko-białoruskiej są już aktualnie nasi żołnierze z grupy rozpoznania obrazowego, którzy z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych monitorują sytuację w rejonie przygranicznym – informuje Paulina Kucińska, rzecznik prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Ponado kilka godzin temu dla żołnierzy obrony terytorialnej z województwa warmińsko-mazurskiego został podwyższony alert gotowości do wsparcia Straży Granicznej, Oznacza to, że żołnierze 4W-MBOT po otrzymaniu rozkazu od dowódcy w ciągu 6 godzin będą musieli stawić się w jednostce wojskowej. Żołnierze zostali uprzedzeni, by móc wcześniej poinformować swoich bliskich i pracodawców, którzy według ustawy o powszechnym obowiązku obrony są obligowani do umożliwienia stawiennictwa żołnierzy – dodaje rzeczniczka 4 W-MBOT.

Na miejscu są też żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo stacjonuje w Olsztynie.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych. Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy.

- Od ponad dwóch miesięcy żołnierze wszystkich pododdziałów 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi i Elbląga realizują niełatwe zadania na wschodniej granicy Polski, polegające na wsparciu funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie nienaruszalności granicy RP. Żołnierze 15.pplot wkładają bardzo duży wysiłek oraz wykazują ogromne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, co jest doceniane przez przełożonych i dowódców wszystkich szczebli z Dowódcą Pułku na czele. Poprawa systemu rotacji poprzez jej skrócenie i dostosowanie do warunków pory roku realizowana w porozumieniu z żołnierzami uwzględnia oczekiwania także ich najbliższych, którzy nie muszą martwić się o bezpieczeństwo żołnierzy. Nasze wsparcie Straży Granicznej jest jednoznacznym wyrazem Służby Ojczyźnie - informowała 16 Dywizja Zmechanizowana we wpisie na Facebooku pod koniec października.

Zadaliśmy pytania o przygotowania do wsparcia Straży Granicznej żołnierzy 16 Pułku Logistycznego, który stacjonuje w Elblągu i jest częścią 16 DZ. Czekamy na odpowiedzi.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo dobrze! Powodzenia na granicy!
 • Oni się nadają - zabawa w wojsko, a po sieci krąży gdzieś zdjęcie jak Pani z Wotu oddaje honor lewą ręką na przysiędze hahaha, no ale mimo wszystko powodzenia
 • BRAWO !!! Dziękuję za służbę !!
 • A Jolanta K i Maria K Też jadą na granicę ?
 • RobertKoliński Rząd nie radzi sobie z narastającym kryzysem na granicy. Zamiast rozwiązać go u źródła, organizuje brutalny, nieludzki i nieskuteczny teatr. W tym samym czasie białoruskie samoloty nadal zwożą oszukiwanych ludzi z wielu krajów na świecie. Wiemy, że te samoloty należą do firm z krajów UE. To od nich leasingują je Białorusini. To można zatrzymać. Ale do tego potrzebna jest polityka współpracy, a nie skłócanie się z resztą Europy. Mówimy o życiu ludzi. Sytuacja jest bardzo poważna, ludzkie życie jest zagrożone. Nie ma czasu na fochy tego czy innego polityka. Musimy przyjąć odpowiedzialne, ale też humanitarne rozwiązania. Rząd twierdził, że gdy wprowadzi stan wyjątkowy, odepchnie media od granicy, zastosuje brutalne, niezgodne z prawem międzynarodowym push-backi - to w ten sposób opanuje sytuację. Dla wszystkich jest już chyba jasne, że to, co słyszeliśmy dwa miesiące temu, po prostu się nie sprawdziło. Sytuacja nie została opanowana, kryzys humanitarny narasta. Ta polityka nie działa. Trzeba ją zmienić. [#RefugeesWelcome 🚩] #patoprawica, #dehumanizacja, #nieudolność, #bezprawie, #zbrodnia, #rak, #PiSPOjednoZło! Hashtagi: #patoprawica, #dehumanizacja, #WinterIsComing...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44
  200
  RobertKoliński(2021-11-08)
 • Szkolenie było więc hurrrrra
 • @RobertKoliński - To weź sobie ich do domu. .w telefonach tych biednych przybyszy są materiały dowodzące o ich powiązaniach z ISIS. Co jak któreś zacznie na ulicy dźgać ludzi? Wina straży granicznej będzie że wpuściła ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  161
  39
  Szacunekdlażołnierzy(2021-11-08)
 • Ilu nagle zachorowało ?
 • Ktoś jeszcze chce przyjąć milytkuch uchodźców pod swój dach? Nagle z dzieic banda zdrowych byczków się zrobiła
 • RobertKoliński @Szacunekdlażołnierzy - S*anie-w-banie, w ich telefonach jest wszystko, co durnowaty, nieudolny, dający się manipulować ruskim i białoruskim służbom jak chcą reżim "znajduje", żeby potem straszyć w telewizorze różnych ciemniaków kopulacją z rogacizną, na przykład; [Polska jest tak komicznie słabym krajem, że do walki ze zziębniętymi, nieuzbrojonymi uchodźcami rzuca wojsko, policję i jednostki paramilitarne, a faszystów nie gromi, tylko zaprasza do bliskiej współpracy. Co poszło nie tak przez ostatnie 32 lata bezwzględnego, nieludzkiego styropianizmu nad Wisłą?] 🚩 #ByłemPrzybyszemAprzegoniliścieMję. .. Hashtagi: #egoizm, #patoprawica, #dehumanizacja, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36
  130
  RobertKoliński(2021-11-08)
 • terytorialsi w rurkach stawią się celem obrony granic
 • Trudno, latwa kase brali, chcieli sie bawić to teraz prosze. Mozna sie wykazac, zabawa w żołnierza na zywo juz niebawem. Niech tylko te mamuty babochlopy nie placza ze nie tak to mialo wygladac
Reklama