UWAGA!

Żuławy smaczną kuchnią stoją

 Elbląg, O tradycji w kuchni żuławskiej opowiadał dzisiaj Artur Wasielewski
O tradycji w kuchni żuławskiej opowiadał dzisiaj Artur Wasielewski (fot. Anna Dembińska)

Krew zamiast mleka? Tak przyrządzano naleśniki na Żuławach. A jak powstawała kostka rosołowa z gęsi? Między innymi o tym opowiadał dziś Artur Wasielewski podczas kolejnego spotkania z cyklu „Ziołowe lato w Bibliotece” .

Żuławy jak niemal każda kraina ma swoją regionalną kuchnię. Lokalne dania przetrwały do dzisiaj, jednym z nich są naleśniki... z krwią. - Krew dodawano zamiast mleka – zdradza Artur Wasielewski, pasjonat Żuław, który dziś w Bibliotece Elbląskiej przedstawiał ciekawostki związane z kuchnią żuławską.
       Mieszkańcy dawnych Żuław jedli dużo mięsa i bardzo tłustego. Niekwestionowaną królową stołu była gęś przygotowywana na kilkadziesiąt sposobów. W pamiętniku jednego z mieszkańców można przeczytać, że jednego dnia ubił 48 sztuk tych ptaków.
       Jednym z dań była upieczona gęś wraz ze śliwkami, jabłkami i niemal powszechnie rosnącą na Żuławach bylicą zwyczajną. Ptak ten był też wykorzystywany także jako ówczesna „kostka rosołowa”. - Gęsinę wraz z kośćmi siekało się bardzo drobno. Następnie solono, wkładano do garnka, zalewano gęsim tłuszczem. Danie w piwnicy dość długo dojrzewało, a następnie było wykorzystywane jako kostka rosołowa - mówił Artur Wasielewski.
       Co ciekawe, siekano tak drobno, że kości były niewyczuwalne w smaku. Kolejną ciekawostką jest sok... z dzikich tulipanów. Do końca nie wiadomo, skąd dzikie tulipany się wzięły, faktem jest, że w Polsce występują tylko na Żuławach. Trudno je znaleźć, kwitną tylko w kwietniu. Mają żółte kwiaty i cebulki, z których żuławiacy nauczyli się wyrabiać sok. - Sok był robiony z dużą ilością miodu, cebulki tulipanów się moczyły w miodzie 36 godzin – zdradził pasjonat Żuław.
       Cały godzinny wykład w Bibliotece Elbląskiej pełen był takich, szerzej nieznanych ciekawostek na temat kuchni żuławskiej. W porównaniu z innymi terenami Polski żuławiacy zajadali się np. brukwią, która nie była postrzegana jako „danie dla ubogich”.
       Żuławy jako kraina wyróżniała się bogactwem na tle reszty kraju. Wynikało to m.in. z kultury mennonitów zamieszkujących te ziemie, którzy wykorzystywali niemal wszystko co się do jedzenia nadawało. Przykładem takiej potrawy jest kiełbasa płuckowa (jak sama nazwa wskazuje wykonana z płuc) zjadana właśnie jako dodatek do brukwi. Inną potrawą z resztek jest np. galaretka robiona ze skóry jabłek. 

  Elbląg, Żuławy smaczną kuchnią stoją
(fot. Anna Dembińska)


       Bardzo dużo ciekawostek związanych jest ze spożywaniem alkoholu. Ówczesne piwo za alkohol nie było uznawane. - W wilkierzach [przepisach prawa – przyp. red.] zachowały się przepisy regulujące sposób rozwiązywania sporów sąsiedzkich. Gdy krowa jednego gospodarza weszła w szkodę drugiemu, właściciel zwierzęcia musiał postawić poszkodowanemu beczkę piwa i razem musieli tę beczkę opróżnić – mówił Artur Wasielewski.
       Z mocniejszych alkoholi preferowano wódki Machandel (robiona z dodatkiem jałowca i tataraku) oraz Goldwasser. Na uwagę zwraca jeden ze sposobów wspólnego spożywania wódki. - Butelkę wódki przelewano do kufla i puszczano w obieg pomiędzy biesiadników. Następną butelkę fundował ten z biesiadników, który wypił przedostatni łyk – zdradził pasjonat kuchni żuławskiej.
       Do naszych czasów przetrwały sady pełne starych odmian drzew owocowych. Ówczesne sady planowano w taki sposób, aby gospodarze mogli mieć przez cały rok świeże owoce.
       Kolejne spotkanie z cyklu „Ziołowe lato w Bibliotece” odbędzie się w czwartek, 26 lipca. Tematem będą mydła glicerynowe z ziołami i krem kosmetyczny. Początek spotkania w Bibliotece Elbląskiej o godz. 11.
      

Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama