UWAGA!

Życie seniorów nie musi być szare i smutne

 Elbląg, Dbamy o to, by nasi słuchacze poszerzali swoje horyzonty i o to, by byli sprawni fizycznie - mówi Iwona Orężak
Dbamy o to, by nasi słuchacze poszerzali swoje horyzonty i o to, by byli sprawni fizycznie - mówi Iwona Orężak (fot. nadesłana)

3 października elbląscy seniorzy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych rozpoczną nowy rok akademicki 2015/2016. Uroczysta inauguracja, która odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, połączona będzie z uczczeniem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który przypada 1 października. O osobach starszych i ich problemach rozmawiamy z Iwoną Orężak, prezes UTWiON.

- To już ósma edycja Senioriady, która odbędzie się w tę sobotę w elbląskim teatrze z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Jak tym razem seniorzy uczczą swoje święto?
       - Imprezę zainicjowaliśmy osiem lat temu wspólnie z Fundacją Elbląg. Jej celem jest integracja środowiska seniorskiego w Elblągu. Łączymy ją jak co roku z inauguracją roku akademickiego na naszym Uniwersytecie, który obchodzi już swoje szesnastolecie. Na tegorocznej Senioriadzie seniorzy wysłuchają wykładu inauguracyjnego „Promocja zdrowia u starszych pacjentów”, który wygłosi pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr nauk medycznych Małgorzata Stompór. Przewidujemy też cześć artystyczną w postaci występów naszych pań z Uniwersytetu oraz aktorów z elbląskiego teatru. Akademię ubarwi kabaret „Ale babki” oraz zespół taneczny „Fantastic”. Na naszą uroczystość zaprosiliśmy także kluby seniorskie z Elbląga i okolic: Gronowa Elbląskiego i Malborka.
      
       - Inauguracja rozpocznie się przemarszem ulicami miasta…
       - Tak, wracamy do przemarszów. Pierwsze edycje Senioriad rozpoczynaliśmy zawsze przemarszem ulicami miasta. Przez ostatnie dwa lata, kiedy Elbląg był rozkopany, zawiesiliśmy je, a teraz znów do nich wracamy. Spotykamy się 3 października o godz. 9:30 przy Urzędzie Miejskim, skąd wyruszy pochód ulicami Łączności, Grota Roweckiego, 12 Lutego do Teatru im. Aleksandra Sewruka.
      
       - Co daje seniorom udział w zajęciach proponowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku?
       - Placówka służy wszechstronnej aktywizacji ludzi starszych nie tylko tej intelektualnej, lecz także fizycznej. Dbamy o to, by nasi słuchacze poszerzali swoje horyzonty i o to, by byli sprawni fizycznie.
      
       - Uniwersytet oferuje swoim słuchaczom bogaty wachlarz zajęć. Z których korzystają najczęściej?
       - Słuchaczom oferujemy przede wszystkim spotkania wykładowe z różnych dziedzin nauki - od historii, przez geografię, zdrowie, politykę po filozofię i nauki etyczne. Oprócz cotygodniowych wykładów, proponujemy także udział w różnych sekcjach zainteresowań. Jest ich kilkanaście. Są lektoraty języka angielskiego, francuskiego, włoskiego, są zajęcia informatyczne, zajęcia na basenie, gimnastyka rehabilitacyjna, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, są warsztaty malarskie, muzykoterapia, śmiechoterapia, tenis stołowy. Dla miłośników podróży organizujemy wycieczki po okolicach Elbląga, ale też te dalsze zagraniczne. W tym roku chcemy uruchomić sekcję terapeutyczną zaadresowaną do osób z problemami emocjonalnymi oraz taniec towarzyski. Mamy też zajęcia relaksacyjne, sekcję historyczną, sekcję piosenki biesiadnej i kabaretu, sekcję rękodzielniczo-krawiecką. Jak widać każdy senior znajdzie tu coś dla siebie.
      
       - Słuchaczami Uniwersytetu są głównie kobiety...
       - Nasze środowisko jest sfeminizowane i ubolewamy nad tym, że mężczyzn jest tak mało. Stanowią oni około 10 proc. naszej grupy, stąd chciałabym bardzo zachęcić panów do przychodzenia do nas. Próbujemy trochę mężczyzn aktywizować i przyciągać do nas poprzez tworzenie takich sekcji jak np. tenis stołowy, ale jesteśmy otwarci na nowe propozycje zajęć.
      
       - Ilu słuchaczy korzysta co roku z oferty UTWiON?
       - W ubiegłym roku mieliśmy 384 słuchaczy. Na ten rok zapisało się już 350 osób, a nabór wciąż trwa.
      
       - Jaka jest granica wiekowa?
       - Kiedyś przyjmowaliśmy osoby już od czterdziestego roku życia, dzisiaj dolna granica to ukończonych 55 lat.
      
       - Gdzie odbywają się zajęcia?
       - Spotkania wykładowe odbywają się od wielu lat w zaprzyjaźnionej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej, ale współpracujemy także z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, która też co jakiś czas zaprasza nas na swoje wykłady. Współpracujemy z Biblioteką Elbląską, z różnymi placówkami oświatowymi: z Zespołem Szkół nr 1, Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych, gdzie odbywają się bardzo ciekawe zajęcia informatyczne , wolontarystyczne z udziałem uczniów z tejże szkoły, prowadzimy także zajęcia w Centrum Rehabilitacji, współpracujemy z kawiarnią „U Aktorów”.
      
       - Z jakimi problemami borykają się dzisiaj seniorzy?
       - Fakt, że wysokość emerytur nie spełnia naszych marzeń to jest jedna oczywistość, drugim problemem jest ogromna ilość czasu wolnego. Najpierw czekamy na tę upragnioną emeryturę, rozkoszujemy się wolnością: miesiąc, pół roku, ale w końcu ten ogrom wolnego czasu zaczyna nas męczyć, a wręcz frustrować. Dobrze, jeśli mamy odskocznię w postaci działki czy chociaż małego ogródka, spotkań z przyjaciółmi czy jakiegoś wnusia pod ręką, ale co, gdy wnuków brak albo dzieci z wnukami są daleko, a koleżanek też już nie ma? I tym kłopotom naprzeciw wychodzą organizacje proponujące rozmaite zajęcia. W różnych organizacjach wygląda to trochę inaczej, ale wszystkim przyświeca jeden cel: przełamać izolację osób starszych, zaktywizować seniorów, proponując im bogatą ofertę rozmaitych możliwości zagospodarowania czasu wolnego. Nasz Uniwersytet chce także wypełnić tę lukę swoją propozycją zajęć i zaprosić seniorów do siebie.
       Przede wszystkim ludzie starsi nie są u nas zostawieni samym sobie, nie czują się osamotnieni, czują się ważni i potrzebni. Mają motywację do działania, do tego, by wyjść z domu. Okres późnej dorosłości to czas na nadrobienie tego, czego z różnych powodów nie udało się zrealizować wcześniej, czas na odkrywanie swoich talentów. UTWiON to dowód na to, że życie w wieku późnej dorosłości nie musi być szare i smutne. U nas wysłuchasz ciekawych wykładów, z nami wyruszysz w niezapomnianą podróż lub rozwiniesz swoje pasje. Tegoroczne hasło naszej Senioriady brzmi: „Żyj kolorowo!” czyli żyj aktywnie, rozwijaj swoje zainteresowania, spełniaj marzenia.
      
       Przepraszamy za utrudnienia w ruchu podczas przemarszu.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Senioriady

      
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Życie seniora musi być trudne!!! rachunek za prąd się zmienił i jest " nie do przejścia" dla osób starszych. Nie ma blankietu przelewowego za prąd jak to było wcześniej a wypełnienie jest bardzo skomplikowane dla osoby starszej. Mój Tato wczoraj biegał po całym mieście żeby zapłacić za prąd. W banku żądano 20 zł za wypełnienie przelewu. To jest chore żeby w taki sposób traktować ludzi starszych. Skandal
 • Panowie mają dość feministek i plucia na nich,jacy są źli!kobiety dbajcie o swoich i wszystkich panów! Nie wspierajcie gender tylko Świat jaki Bóg stworzył!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  babula(2015-09-29)
 • Kolorowe baloniki nie uczynią życia seniorów kolorowym. .. Czyli, jak mówił klasyk, ,przerost Formy nad treścią ". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  ofelia(2015-09-29)
 • z tym rachunkiem to sie zgadzam ale to jest skandal zeby zadac 20 zl za wypisanie blankietu. .. co za bzdziągwa tam siedziala ?
 • A Ty co? Nie mogłeś/aś tatusiowi blankietu wypełnić? I teraz wielkie żale, że w banku zażądali za to pieniędzy? Taki cennik niestety.
 • Cos chyba sciemniasz. Ja dostaje rachunek za prąd i nie wypełniam żadnego blankietu. Z tym co wystawia i przysyła do domu ENERGA ide na pocztę i bez żadnych problemów i wypełniania czegokolwiek płace za energię. Prowizja na poczcie wynosi bodajże 2,90 zł
 • A czemu nie napiszecie ile. kosztują te zajęcia? Może to jest przyczyna dla której jest tak mało osób zainteresowanych UTW?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  pimpom(2015-09-30)
 • nie lubię tej kobiety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Alojzyptyś(2015-09-30)
Reklama