UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Amerykański śmigłowiec na elbląskim niebie

 
Elbląg, Amerykański śmigłowiec na elbląskim niebie
(fot. kpt. Paulina Montewka)

W poniedziałek, 29 kwietnia na terenie elbląskiego Aeroclubu wylądował amerykański śmigłowiec SH-60 Seahawk z kontradmirałem Edwardem Cashmanem na pokładzie. Dowodzony przez kadm. Cashmana Stały Zespół Okrętów NATO brał udział w zeszłotygodniowych manewrach na Morzu Bałtyckim.

Pobyt w Polsce był zatem doskonałą okazją do spotkania z żołnierzami natowskiej jednostki w Elblągu. Kontradmirała w progach Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód przywitał dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki.
       Wizyta w Dowództwie stanowiła doskonałą okazję do zapoznania ze strukturą oraz zadaniami dowództwa dywizji. Omówiono możliwe obszary współpracy między SNMG-1 i DWDP-W oraz wyzwania związane z interoperacyjnością w jednostkach NATO. - Mam nadzieję, iż dzisjesze spotkanie zaowocuje w przyszłości współpracą w ramach ćwiczeń NATO – podsumował spotkanie gen. dyw. Krzysztof Motacki.
      

  Elbląg, Amerykański śmigłowiec na elbląskim niebie
(fot. kpt. Paulina Montewka)


       Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. 
       Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.
      

kpt. Paulina Montewka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama