UWAGA!

Miasto stawia też na żeglarzy

W sobotę, po ponad 20 latach, reaktywowano szkółkę żeglarską w Jachtklubie Elbląg. W pierwszych zajęciach na przystani przy ul. Radomskiej wzięło udział kilkanaścioro dzieci, które będą uczyć się żeglować na optymistach. Zobacz zdjęcia i film. 

Szkółka żeglarska to wspólna inicjatywa samorządu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jachtklubu i Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3. Na ogłoszenia o naborze, które były kolportowane w szkołach i mediach, odpowiedziało w sumie kilkanaścioro rodzin, które dzisiaj przyprowadziły swoje dzieci na pierwsze zajęcia na przystań przy ul. Radomskiej.

- Przyszłam z dwójką synów – Antkiem i Maćkiem. Mają 10 i 7 lat. Żeglowanie to nasza rodzinna tradycja i chcielibyśmy, żeby też złapali bakcyla. Żeglarstwo daje samodzielność i pasję – mówi pani Urszula, którą spotkaliśmy na przystani.

- To dla nas ogromne święto, bo wreszcie po tylu latach udało się rozpocząć szkolenie dzieci w klubie. W pierwszym etapie będą się szkolić na optymistach, od podstaw. To najbezpieczniejsza i najbardziej popularna na świecie klasa szkoleniowa dla najmłodszych. Z czasem łódek będzie więcej, nie tylko optymistów – mówi Adam Kapczyński, komandor Jachtklubu Elbląg. - Robimy to we współpracy z innymi, m.in. Urzędem Miejskim. MOSiR zapewnił nam RIB-a (łódź ratunkową - red.), myśmy kupili optymisty, przygotowaliśmy slip do wodowania, dwie sale szkoleniowe. Mam nadzieję, że pierwszy dzień pokaże, że to działa.

W sobotę na wodzie zadebiutowało kilkanaścioro dzieci, które na optymistach ćwiczyły m.in. posługiwanie się sterem pod czujnym okiem trenerów i ratowników WOPR.

  Elbląg, Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia na wodzie
Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia na wodzie (fot. Michał Skroboszewski)

- Nie założymy dzisiaj żagli, zejdziemy tylko z wiosełkiem, by dzieci oswoiły się z łódką. Będziemy pływali tutaj w środku w basenie jachtowym. Dzieci dowiedzą się, jak skręcać łódką, po co jest miecz, jak rozpocząć żeglugę pojedynczo, podwójnie – tłumaczył przed zajęciami trener Mariusz Kalinowski.

Zajęcia będą odbywały się przez cały rok, po lekcjach dwa razy w tygodniu, na terenie mariny Jachtklubu Elbląg, pływalni oraz sali sportowej. - Widać, że zainteresowanie jest spore, promowaliśmy tę ideę we wszystkich elbląskich szkołach. Mamy nadzieję na utworzenie w przyszłości w szkole klasy wodniackiej – żeglarsko-kajakarskiej. Mamy już klasę pływania. Chcemy szkolić przyszłych zawodników sportów wodnych, bo przecież Elbląg jest miastem wody – mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Elblągu.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszystko przed wyborami. A przez te lata to wszystko na olsztyn i mazury bo w Elblągu nie potrzebne nic???? W Elblągu teraz też są dzieci i też tu powinien trafić nowy sprzęt żeglarski dla dzieci. Jak długo kanalik w koło wyspy spichrzow będzie w takim zasyfialym stanie. Przecież to idealne miejsce rekreacji kajaków i innego sprzętu wodnego.
 • Elbląg miasto nad taka ilością wody a nie ma statków,wodolotow i innego sprzętu wodnego. Na rzece powinno.byc pełno łodzi, rowerów wodnych a tu cisza kaczki i zielicho płynie.
 • Klarek wciagnij brzuch
 • Nawet ten niby ''wojewoda'' zaszył się na tych szuwarach i bagnach. .Zapominając zupełnie o Elblągu - jeszcze w Elblągu to ja go nie widziałem !
 • " W sobotę, po ponad 20 latach " To akurat taki sam czas, jak Senator, jedyny z Elbląga, jak się reklamuje. Zajmuje się przekopem Mierzei Wiślanej i innymi tematami " wodnymi ". Przypadek ?? Może. .tak, a może nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Nie sądzę .(2019-09-14)
 • Tylko pani dyrektor zapomniała że latem jest brak odkrytego bezpiecznego kąpieliska/ tego z ul. Moniuszki/
 • Oby nie na Jurka motorówkę......
 • Szkoda, że nie w grudniu otworzyli tą szkołę. Przecież każdy myślący wie, że to tylko przed wyborcza ściema.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Anonimek1(2019-09-14)
 • Przypominam wszystkim, że Jachtklub Elbląg od 90 lat jest znany dla wszystkich elbląskich żeglarzy z faktu iż nie przepada za młodymi adeptami pływania. Przypomnę że wspólpraca jachtklubu z PWSZ i EUHE prawie skonczyla się w sądzie. Studenckie sekcje żeglarskie kupowały sprzęt do skompletowania jachtów a później było go widać tylko już na prywatnych łódkach członków zarządu jachtklubu . Na pytania czemu nasz sprzęt jest niedostępny dla studentów odpowiadali że oni kupili identyczne liny , czy bloczki czy nawet farbę do malowania dna a studenci pewnie pokradli..... takich akcji bylo 1000 . Ciągle nas obrażali albo robili problem z wydaniem klucza do szafki z naszym sprzetem. Ogolnie jako młodzi adepci byliśmy traktowani jak intruzi którzy tylko przeszkadzają i zadają niewygodne pytania. Teksty typu dziś i w tym tygodniu nie ma pływania bo zarząd klubu nie wie gdzie gdzie są żagle to był standard. W taki prosty sposób wszyscy po woli zrezygnowaliśmy z pływania i kursów stazowych w jachtklubie Elbląg. Chodziło tylko o kasę z sekcji żeglarskich i uczelni. Utrudnianie pływania , zakazy wydawania sprzętu , zgubiony kluczyk do szafki ze sprzętem to były ciągle odpowiedzi jachtklubu na nasze zainteresowanie i checi. Najczęściej poprostu siedzieliśmy na pomostach i zastanawialiśmy się dlaczego tu nikt nie lubi młodych żeglarzy, przecież my chcemy pomóc we wszystkim i się nauczyć pływać..... trudno ...ciesz się że w ogóle daliśmy wam łódkę do patrzenia ...komentowała często pani Wiesława M. z sekretariatu....uwaga na nią. Ona zabila w nas chęć do pływania i pracy społecznej razem z panem Adamem K. Śmiać mi się chce i płakać jak słyszę , że oni dalej w zarządzie i znów organizują sekcje. Rodzice i szkoły pilnować każdej złotówki a rozmowy z zarządem najlepiej nagrywać będziecie mieli śmieszne pamiątki lub memy do Internetu typu. Dziś wieje wiatr ale nie dla was... Jest jacht ale od pół roku nie można znaleźć żagli.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  3
  Mlody Pasjonat pływania (2019-09-15)
 • Zaraz, zaraz. MOSIR zapewnił RIBa. A na jakich zasadach? Kupił i przekazał? Wypożyczył i odstąpił? Jeśli MOSiR był i jest w posiadaniu RIBa, to dlaczego nie było żadnych imprez dla dzieci na wodzie podczas wakacji. Szanowna redakcjo, jak to jest z tym ribem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  rib???(2019-09-15)
 • No pięknie i co wy na t pazerne dziady na wypowiedź Młodego pasjonata pływania,zrobiliście sobie prywatny jachtklub dla starych zapleśniałych skorumpowanych dziadów z poparciem władz co wybudowała wam hangar,a wy do niczego młodzierzy nie dopuszczacie,ja bym rozpędził tą klikę niech sobie na pontonach pływają,a jeśli jurek w tym palce maczał to mu nie odpuszcze,tym powinny zająć się odpowiednie służby za niegospodarnoś i wykorzystywanie pieniędzy do prywatnych celów,będę to Monitorował,skończył się wasz czas,teraz Młodzierz.niech coś z tego ma....
 • Dlatego ten klub ma swoją inną nazwę znana wśród elbląskich wodniaków...KLUB PREZESOW. W Suchaczu Nadbrzeże - jest 50 razy lepiej przygotowany teren i sprzęt do nauki. Tu już widać po pierwszym spotkaniu .... 2 optymisty ...brawo zarząd ! Nic się u was nie zmieniło hahaha
Reklama