UWAGA!

Rewolucja w miejskim sporcie

 Elbląg, W mieście ma powstać CEOS
W mieście ma powstać CEOS (fot. archiwum)

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3, IV Liceum Ogólnokształcące i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy zostaną połączone w jeden Centralny Ośrodek Edukacyjno - Sportowy. Duże zmiany będą także dotyczyć finansowania klubów sportowych – gros środków ma trafić na dyscypliny priorytetowe. To najnowsze plany władz miasta. 

CEOS

Na bazie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego prezydent chce stworzyć Centralny Ośrodek Edukacyjno – Sportowy (COES). Ma w nim funkcjonować system klas sportowych obejmujących dyscypliny priorytetowe. Obecnie w SSP nr 3 funkcjonują oddziały z następującymi dyscyplinami: piłka nożna, judo, łyżwiarstwo, pływanie, siatkówka oraz taniec. Od września 2021 r. planowane jest dołączenie piłki ręcznej oraz „sportów wody” w tym kajakarstwa. W IV LO funkcjonują klasy sportowe piłki ręcznej i piłki nożnej.

- W perspektywie mamy utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego – mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji podczas dzisiejszej zdalnej konferencji prasowej.

CEOS ma powstać od 1 września 2021 r. Uchwala w tej sprawie będzie procedowana na najbliższej sesji elbląskiej Rady Miejskiej. 

Miasto planuje też powrót do Szkolnych Klubów Sportowych w elbląskich szkołach. Dyrekcje szkół mogą występować do ratusza o pieniądze na dodatkowe 6 lub 8 godzin wychowania fizycznego (w zależności od wielkości szkoły) z przeznaczeniem na SKS-y.

 

Więcej pieniędzy na dyscypliny priorytetowe

W Elblągu funkcjonuje 41 klubów i stowarzyszeń sportowych, w których pod okiem prawie 198 szkoleniowców trenuje ok. 3,4 tys. dzieci w 34 dyscyplinach sportowych.

- W ubiegłym roku miasto Elbląg zajęło 35 miejsce na 919 gmin w systemie sportu młodzieżowego – poinformował Arkadiusz Kolpert, dyrektor Departamentu Sportu w elbląskim ratuszu.

Najwięcej punktów zdobyli zawodnicy short-tracku, łyżwiarstwa szybkiego, kajakarstwa, piłki ręcznej i judo. W 2017 r. miasto ustaliło listę dyscyplin priorytetowych: piłka nożna chłopców, piłka ręczna, judo, pływanie i łyżwiarstwo szybkie.

- Proponujemy, aby kwota dotacji przeznaczona na wspieranie sportu była dzielona w ten sposób: 80 proc. dla dyscyplin priorytetowych i 20 proc. na pozostałe – mówił Arkadiusz Kolpert na dzisiejszej konferencji prasowej. - Wysokość dotacji powinna być uzależniona od sukcesów wyrażonych w ilości punktów zdobywanych w systemie sportu młodzieżowego, liczby dzieci trenujących w klubie, a także wysokości środków własnych przeznaczonych przez klub na realizację powyższych zadań.

Kajakarstwo ma być dołączone do listy dyscyplin priorytetowych. Dyscypliny priorytetowe trenuje ok. 1900 młodych sportowców pod okiem 91 trenerów.

Ciekawostką jest fakt, że w sporcie seniorskim w Elblągu funkcjonuje 21 klubów sportowych, gdzie uprawia się... tylko 15 dyscyplin sportowych. Szkoleniem objętych jest 450 osób. - Miasto powinno wspierać dyscypliny priorytetowe. Proponujemy następujący podział dotacji: 90 proc. dla dyscyplin priorytetowych i 10 proc. dla pozostałych – mówił dyrektor Departamentu Sportu.

W ratuszu rozpoczęły się prace nad uchwałą Rady Miejskiej, która ma wprowadzić zmiany w określeniu warunków i finansowania sportu seniorskiego.

- Uchwała powinna określać dodatkowe kryteria podziału sportu jak: dyscypliny priorytetowe, możliwość ustalania celu sportowego w porozumieniu z klubami, liczbę wychowanków w danym klubie i wysokość środków własnych przeznaczonych przez klub na realizację zadania. Wśród wniosków proponujemy także opracowanie nowych zasad odpłatności, jeżeli chodzi o udostępnianie bazy sportowej w mieście uwzględniając sukcesy, jakie kluby odnoszą – wyjaśniał Arkadiusz Kolpert.

- Celem tego programu nie jest restrukturyzacja czy znalezienie oszczędności. Chcemy doprowadzić do powstania w Elblągu Szkoły Mistrzostwa Sportowego - podsumował Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A ile punktów zdobyli tancerze. .. Tylko Czyżyk wie. Hashtagi: #Mecenas1968
  • Zlikwidować rynek i postawić w tym miejscu albo Lidla albo niegroźnie. Nie chcemy sztucznych genetycznie zmodyfikowanych warzyw z rynku
  • Czyli jednak sp. 9 do zamknięcia
  • A gdzie wzmianka o Lekkoatletyce. Szkoła nr 3 z pięknymi tradycjami w tym kierunku. Widzę że całkowicie chce się usunąć ten sport z miasta. Najwyraźniej komuś nie jest po drodze pomimo bardzo wielu sukcesach w ostatnich latach.
  • kierunek bardzo dobry, tylko ciekawe jak bd wygladać wykonanie no i jak to w PL 90% tych ludzi niestety nie osiągnie sukcesów i nie zrobi kariery, ponieważ dziś w sporcie więcej jest propagandy i pseudo reklamy medialnej sponsoringu niż samego sportu, możesz być mistrzem świata w biegach będziesz znany w pewnych kręgach a będziesz w sumie nie znany co przekłada się na zarobki jak nie zrobią z ciebie "gwiazdy w TV", jest sport niszowy i sport medialny czyli ten gdzie są pieniądze - tenis, piłka nożna, wyścigi samochodowe, skoki narciarskie, siatkówka, bijatyki róznej maści, koszykówka, golf, polo, przykre ale prawdziwe ---- 007 na cenurce
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    2
    koalicja wiadomo jaka(2021-03-11)
  • RobertKoliński Elbląg miastem Rewolucji, hehe:)Wszystko ładnie, ale zabrakło mi podstawowej informacji nt. tego programu, którego "celem nie jest restrukturyzacja, znalezienie oszczędności", a mianowicie - ile nas to będzie wszystko kosztowało? Bowiem plany włodarzy odnośnie podziału dotacji w sposób "90 proc. dla dyscyplin priorytetowych i 10 proc. dla pozostałych"mimo tych pięknych deklaracji jednak niewiele mi w ten sposób mówią; PS. Czy ratusz i jego Włodarz zrezygnowali już z budowy poronionego pomnika za 160 tys. złotych w naszym mieście? To byłaby cenna deklaracja świadcząca o rozumie, odpowiedzialności i pro-społecznych intencjach tej władzy, przypominam, zaś za 160 tysia to można parę fajnych rzeczy w mieście zrobić:) Hashtagi: #samorzad, #pomnikoMania, #KolejNadzalewowa, #EgZdroj
  • Dlaczego Centralny? Powinien być Narodowy. .. inaczej nie wPISuje się w krajobraz i z kasą będzie miał pod górkę.
  • Bardzo lubię inteligentnych inaczej. .. Elbląg będzie inwestował w młodych sportowców a tymczasem reszta dzieci i młodzieży będzie popadała w stan lekkiej niepełnosprawności. .. BRAWO ! Sport wyczynowy to nawet ze zdrowiem nie daje się powiązać. .. chyba, że z jego utratą i GM w tym miejscu wcale nie pisze o braniu smacznego, zdrowego i pożywnego dopingu, ale o kontuzjach trapiących sportowców wyczynowych. Po prostu dzisiejszy sport to osiągnięcia z pogranicza ludzkich możliwości i uszkodzenia "maszyn"pracujących pod takim obciążeniem są na porządku dziennym. GM rozumie, że sukcesy w sporcie wyczynowym się dobrze sprzedają. .. ale miastu powinno zależeć na mieszkańcach i ich dzieciach, a nie na grupce wyścigowych chartów, która być może coś osiągnie. .. ale gwarancji nie ma. GM z radością napisze, że jest w błędzie jeśli UM zadeklaruje, że nakłady na kulturę fizyczną we wszystkich szkołach wzrosną z powodu tej śmiałej decyzji powołania CEOS.
  • a co z nagrodami dla dyrektorów? bardzo mało jak do tej pory podostawali nagród i to jest nie fer bo przecież wspierali pana prezydenta i coś im się nalezy, jest coraz drożej w sklepach a nagrody były już dawno i się piniądze już pokończyły, a nowych nagród nie ma, na co czeka pan prezydent? jak tak będzie się ociągał to dyrektorzy nie poprą wiencej już,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    1
    gdzie nagrody(2021-03-11)
  • Powoływanie wielkiego koncernu sportowego, to nic dobrego oczywiście dla uczniów i sportowców, bo jednak nie sport i wyniki są ważne dla pseudotrenerów i nauczycieli ale kasa wyłącznie dla nich i ich rodzin. Wystarczy spojrzeć na wyniki grup młodzieżowych, dramatu ciąg dalszy. .. ..
  • W piłce nożnej efektów nie ma a zakwalifikowany jako sport priorytetowy. .. O co tu chodzi? Od bardzo dawna pompujecie w piłkę nożną kupę kasy a efektów nie ma i nie będzie. Wypad z tymi lalusiami w rurkach.
  • Wiele lat temu w Elblągu nie było szkół sportowych ale były kluby i były sukcesy, np. Truso.
Reklama