Sukces elbląskiego tenisisty stołowego

Elbląg, Ryszrad Grzelak
Ryszrad Grzelak (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Ryszard Grzelak z Elbląga wygrał zawody Grand Prix Polski weteranów w tenisie stołowym. Elblążanin przez całe zawody oddał rywalom tylko cztery sety.

W weekend w Makowie odbyły się zawody z cyklu Grand Prix Weteranów w tenisie stołowym. Elbląg reprezentował doświadczony Ryszard Grzelak, wychowanek Mlexera, aktualnie członek sztabu szkoleniowego kadry narodowej tenisistów stołowych z niepełnosprawnościami. Elblążanin startował w kategorii 50 – 59 lat.

Napisać, że zawody przeszedł jak burza, to nic nie napisać. Już w pojedynkach grupowych wszystkich swoich rywali pokonał nie oddając im seta. Cztery pierwsze pojedynki w fazie pucharowej również wygrał do zera.

- Pojedynki grupowe i pierwsze mecze fazy pucharowej są zawsze łatwiejsze. Na tym etapie żaden z rywali nie sprawił mi większych problemów. – mówił Ryszard Grzelak.

Emocje zaczęły się w półfinale. Naprzeciwko Ryszarda Grzelaka stanął Roman Piechnik z Lublina. Pierwszą partię elblążanin przegrał do dziewięciu. W drugiej doszło do pojedynku na przewagi, więcej zimnej krwi zachował Ryszard Grzelak i wygrał do jedenastu. Trzeci set bez historii: gładkie zwycięstwo do pięciu. W czwartym do głosu dochodzi Roman Piechnik, który doprowadza do remisu wygrywając seta do ośmiu. O wszystkim decyduje piąty set. Tu już nie ma miejsca na błędy. Ryszard Grzelak wygrywa w emocjonującym pojedynku do ośmiu i awansuje do ścisłego finału.

- W piątym secie przegrywałem już 3:7 i udało mi się odwrócić losy całego spotkania – wspomina Ryszard Grzelak.

W finale czekał już stary znajomy elblążanina z pojedynków w „młodszych” kategoriach wiekowych – Artur Szołtysek. Mecz finałowy był ozdobą turnieju. Zapowiadało się, że elblążanin będzie musiał zadowolić się srebrnym medalem. Przegrywał już 1:2 w setach, a w czwartym rywal prowadził 10:8. I... kolejne piłki meczowe obronione, set wygrany do 10. W piątym elblążanin „na fali” wygrał do sześciu i zwyciężył w całym turnieju.