UWAGA!

Hejt detoks w szkołach

 Elbląg, Hejt detoks w szkołach
(fot. Mikołaj Sobczak)

- Hejt bardzo często wynika z zazdrości i z kompleksów. Osoba, która hejtuje, sama ma jakieś problemy i niską samoocenę, przez co często wyżywa się na innych - mówiła Hania z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu podczas debaty zorganizowanej przez uczniów. Zobacz zdjęcia.

We wtorek w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyła się debata, zorganizowana przez uczniów we współpracy z Elbląskim Centrum Wolontariatu, na temat hejtu oraz tego, jak sobie z nim radzić. Gośćmi specjalnymi byli aspirant sztabowy Artur Bajorek, profilaktyk, terapeuta, specjalista ds. rozwiązywania trudności rodzinnych Marek Cieślak, psycholog, pedagog i psychoterapeuta Natalia Gładka oraz redaktor naczelny Gazety Internetowej portEl.pl Rafał Gruchalski.

Pierwsza część spotkania polegała na zadaniu gościom wcześniej przygotowanych pytań. Każdy z zaproszonych miał szansę wypowiedzieć się na temat hejtu oraz własnych doświadczeniach z nim związanych.

— Hejt w Internecie czy rzeczywistości? - spytał retorycznie psycholog Marek Cieślak. - Gdzie jest bardziej spotykany? A kto korzysta z Internetu? Wszyscy korzystamy, a więc hejt dotyka bezpośrednio każdego z nas. I boli dokładnie tak samo, niezależnie od formy. Jego konsekwencje też są takie same. W najgorszym wypadku u ofiar hejtu dochodzi do samobójstw. Najbardziej niebezpieczny jest jednak ten hejt internetowy, ze względu na to, że kiedy dotyka młodzieży, to rodzice często o nim nie wiedzą i dzieci są z nim same.

Gości specjalni, pracujący z młodzieżą i zajmujący się hejtem, są świadomi skali problemu oraz obszaru, w jakim hejt się rozprzestrzenia. Według nich, są to przede wszystkim media społecznościowe, różne grupy, na których użytkownicy komentują lub wymieniają się wiadomościami.

  Elbląg, Hejt detoks w szkołach
(fot. Mikołaj Sobczak)

Częścią debaty były również warsztaty. Uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe grupy, otrzymali zadania, w których na zmianę pomagali im goście debaty. Zastanawiali się nad profilem hejtera, nad jego motywacjami, nad tym, jak hejt wpływa na młode osoby, jak zmieniał się na przestrzeni lat oraz nad sposobami przeciwdziałania temu zjawisku. Na zakończenie każda grupa podsumowała swoje wnioski.

- Hejt bardzo często wynika z zazdrości i z kompleksów. Osoba, która hejtuje, sama ma jakieś problemy i niską samoocenę, przez co często wyżywa się na innych - powiedziała Hania, uczennica drugiej klasy III LO. - Jeżeli miałabym ocenić debatę, uważam ją za bardzo ciekawe doświadczenie. Taki event mógłby być organizowany częściej i jak najwięcej osób powinno brać w nim udział - dodała.

- Takie spotkania są bardzo uświadamiające - przyznała Wiktoria, uczennica drugiej klasy technikum. - Cieszę się, że mieliśmy możliwość porozmawiać o hejcie między sobą, w grupkach, a nie na forum. Super, że w tych rozmowach uczestniczyli też eksperci, że siadali z nami przy stoliku i mogliśmy mówić otwarcie swoimi słowami. Uważam, że takie spotkania mogłyby być nawet raz w miesiącu, bo są bardzo potrzebne.

Zamknięciem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na temat przeciwdziałania hejtowi. Został on zorganizowany dla uczniów elbląskich szkół, a jego celem było wyłonienie najlepszego projektu grafiki, który nie tylko poruszałby problem, jakim obecnie jest hejt, ale też zawierał informacje umożliwiające otrzymanie odpowiedniej pomocy. Spośród nadesłanych prac, komisja konkursowa wybrała projekt grafiki należący do Weroniki Haryńskiej - uczennicy Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Plakat z zaprojektowaną przez nią grafiką został wydrukowany i przekazany do znajdujących się w Elblągu oraz okolicach placówek, organizacji i instytucji, by nagłaśniać problem hejtu, a także zachęcać do reagowania i szukania pomocy.

 

Anna Malik

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zbyt dużo zawistnych ludzi ogląda tvpis. Zmiany w ich mózgach są nieodwracalne. Nienawiścią do Polaków pisiory karmią swoje potomstwo. Ciężko będzie zasypać podziały stworzone przez katopislamistow
 • Kraj katolickiej miłości. Od dwóch tysięcy lat ludzie o innych poglądach są nękani przez tzw wiernych
 • @Janko Rab tvp - Twój komentarz jest typowym przykładem hejtu i ksenofobii. Popracuj nad sobą a będziesz szczęśliwym człowiekiem. Zdrowia życzę.
 • A ci co hejtują i mobbingują w pracy ? Może im detoks potrzebny i parę ostrych słów w oczy ?
 • @Religia to zlo - Jest właśnie odwrotnie. Zobacz ile ludzi zginęło za wiarę. Ja nikogo nie szykanowałem a sam byłem narażony na szykany.
 • @Janko Rab tvp - To właśnie tvn i inne lewackie media zaimplementowały w ludziach tyle nienawiści. Widzę to mocno u siebie w pracy.
 • TV to jedno a charakter to drugie i wszystko wynosi się z domu i jezeli ktoś ma podły charakter, mściwy, zazdrosny, zawistny, brak empatii, wrażliwości to będzie zwykłą hieną ! Wystarczy rozejrzec się we wlasnym środowisku! Podły człowiek to podly człowiek, hejtuje w szkole a potem w pracy
 • Najwiekszy hejt jest w największych telewizjach tvp tvn i pochodzi od osób które rządzą nami więc nie rozumiem zdziwienia że przechodzi to na coraz młodszych Druga sprawa to wybiórcza bezkarności za klawiaturą, jedni mogą a drudzy już nie, w zależności od układów i ukladzikow wedle własnego interesu
 • @lucinda38 - Sama nie wierzysz w to co mówisz chyba albo z TVPiS właśnie zassałaś ten epitet "lewackie".... szczucie 24/7 w rządowej telewizji przez 8 lat. In vitro to zło, dzieci winne od maleńkości, młodzież nie fajna, kobiety szczekają a powinny siedzieć cicho jak Pan i władca nakazuje zakaz aborcji. Spokojnie to się odwróci. Każdy ze swoim sumieniem będzie się rozliczał sam.
 • Hejt był zawsze. Tylko nie nazywał się tak modnie z duchem czasu hejtem. Gruby, rudy, okularnik miał zawsze przerąbane w szkole. Nic fajnego jak rówieśnicy jadą z takim do spodu. Obecnie to jeszcze dochodzi cała otoczka LGBT, poszukiwanie tożsamości etc.
 • @Zielarski - czyli nie tvp ani tvn tylko klany z układami...
 • @Religia to zlo - Cała rewolucja francuska w imię wolności i miłości, ile zamordowali, więcej niż podczas świętej inkwizycji, która trwała dłużej niż rewolucja.
Reklama