UWAGA!

Semestr letni również "hybrydowy"

 Elbląg, Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 w PWSZ.
Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 w PWSZ. Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Rektorzy szkół wyższych w Elblągu wydali zarządzenia dotyczące organizacji semestru letniego. Jak można się domyślić, będzie on przebiegał podobnie do poprzedniego, tzn. hybrydowo - oczywiście ze względu na trwającą pandemię.

"Wykłady, seminaria i wybrane ćwiczenia będą prowadzone na platformie MS Teams w trybie synchronicznym (komunikacja online - dwustronna komunikacja audio-wideo studentów z nauczycielem). Komunikacja asynchroniczna (offline), np. na platformie Moodle lub kanałach MS Teams, będzie wykorzystywana do udostępniania materiałów pomocniczych" – czytamy na stronie PWSZ w Elblągu. Według zarządzenia rektora, część zajęć może odbywać się stacjonarnie, co umożliwia rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotyczy to tych przedmiotów, w których nieodzowny jest kontakt z nauczycielem lub specjalne oprzyrządowanie. Takie zajęcia mają odbywać się w ściśle określonym reżimie sanitarnym.

"Organizacja zajęć dydaktycznych w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 może ulec zmianie w przypadku poprawienia się sytuacji epidemicznej" – czytamy w zarządzeniu rektora PWSZ.

Bardzo podobnie sytuacja przedstawia się w EUH-E. W zarządzeniu rektora czytamy też, że wybrane zajęcia na ostatnich semestrach studiów mogą być realizowane w grupach do 45 osób, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dopuszczono również możliwość stacjonarnego egzaminowania lub zaliczania zajęć, "gdy prowadzący ma poważne wątpliwości co do skuteczności weryfikacji wszystkich efektów kształcenia w formie zdalnej". W tym przypadku studenci mają być jednak dzieleni na mniejsze grupy. Zarządzenie informuje też, że przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa można stacjonarnie realizować egzaminy dyplomowe.

O wrażenia elbląskich studentów z dotychczasowego zdalnego nauczania pytaliśmy tutaj.

- Samo studiowanie zdalne jest przyjemne i przede wszystkim bardzo praktyczne – stwierdził jeden z nich. Studenci wskazywali też na minusy tego rozwiązania, m. in. brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi. - Jako student I roku nie zdążyłem poznać wielu ludzi "na żywo", co jest smutne. Człowiek w dobie pandemii zaczął tęsknić za obecnością drugiego człowieka. Internet tworzy jakąś więź, ale nie jest to to samo.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, na antenie Polskiego Radia 24 przed kilkoma dniami sugerował, że letnia sesja egzaminacyjna w szkołach wyższych mogłaby się odbyć stacjonarnie. Istnieje też prawdopodobieństwo, że na zajęcia stacjonarne wrócą studenci II roku studiów magisterskich – większość ich pobytu na studiach drugiego stopnia pokryła się bowiem z pandemią koronawirusa i związanym z nią e-learningiem. To, jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte, ma być uwarunkowane dalszym rozwojem pandemii.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • dla nich to Ameryka- i tak profesory zawsze jak mają coś ważniejszego niż wykład to lecą na fuszkę i "w dniu dzisiejszym wykład odwołany".
 • Już dajcie spokój i otwórzcie gospodarkę. .. bez pracy nie ma nic. Socjal to zło.
 • @misiek778 - Pielęgniarstwo - toć absolwentki z deficytem wiedzy i doświadczenia będą jak państwo doktorstwo nie będzie pojawiać się na wykładach bo zabiegi wypadają w tym czasie.
 • Się robi chora sytuacja powoli. .. .
 • dramat w kagańcach. .. do czegóż to można jeszcze zmusić owieczki?
 • #otwieraMY ! ! ! Góralskie VETO od Bałtyku do Tatr! Hashtagi: #otwieraMY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  TrzaskDudy(2021-02-09)
 • Super! tego covidowcy właśnie chcieliście ? tej nowej normalności ? popatrzcie na to zdjęcie i pomyślcie czy w takim świecie chcecie żyć. Filmy s-f nie poruszały takich absurdów jakie mamy teraz. Grypy w tym roku w ogóle nie ma, za to jest koronawirus, który jako powód śmierci wpisują osoby w zawansowanym nowotworem czy innymi poważnymi chorobami (tak, żeby statystyka lepiej wyglądała a szpitale dostawały dodatkowe pieniądze). Niestety rodziny nie mogą pożegnać wtedy umierających ani urządzić normalnego pogrzebu. Nie możemy się razem spotykać ani się do siebie uśmiechać bo trzeba nosić szmacianą maskę ratującą życie. Wciskają nam nieprzebadane szczepionki i każą się cieszyć i czuć się odpowiedzialnym za próbę powrotu do normalności, której już przez covidianie nie będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nostradamuuus(2021-02-09)
 • A wszystko to z powodu niewidzialnej pandemii jak w 2009r z H1N1.Zdiagnozowano od marca łącznie ca. 1 mln pozytywnych testów PCR (z których 94% to fałszywie dodatnie wyniki i mówi o tym sam Vice President Pfizera Mike Yadeon, co tłumaczy dlaczego nawet u Szumowskiego wyszła "dodatnia fałszywka"). Zwyczajnie zmienili nazwe grypie na covid, i zwyczajowe 4 mln zakażeń grypą sezonową w 95% zredukowane zostało a tak naprawde podciągnięte pod nową nazwę Covid. Potrzebny zabieg bo 20 letni patent na szczepionki na grype się skonczył więc pilnie potrzebna była nowa choroba. Farsa ale najlepsze w tym wszystkim to to co wyprawiają media od marca. .. Takiego siania histerii dzień w dzień, manipulowania statystykami, odwracania kota ogonem, gdy wygodnie to nagłaśnianie tylko trendu zakażeń, innym razem tylko trend smiertelności, przemilczanie dobrych statystyk i trendów a wszystko to po to aby nachalnie wciskać szczepionki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brak słów(2021-02-10)
 • Mam 1 pytanie - skoro ponoć "tłumy umierają, cieżarówki z trumnami w Bergamo nie nadążają"to powiedzcie mi o ile GUS skrócił w zw z Covidem długość życia Polaków do wyliczania emerytur???! Bo bajeczki można sobie opowiadać w TV ale w końcu chce zobaczyć jeden namacalny KONKRET by ocenić skalę pomoru tej "śmiercionośnej pandemii"- ile konkretnie lat skróciła się statystyczna długość życia Polaka ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dodam jeszcze(2021-02-10)
 • Taka hybryda, że w poprzednim semestrze zajęcia dla studentów zaocznych były zdalnie w pt (2h)a reszta weekendu po 8h na uczelni stacjonarnie. Nie wspomnę już o tym, ze przerwy pomiędzy zajęciami ma się kilka minut i cały dzień można nie mieć czasu nawet niczego zjeść. Organizacja na tej uczelni jest fatalna.
Reklama