UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

1 maja woda pójdzie w górę

 
Elbląg, Fontanna przy ul. 1 Maja ma być gotowa do pracy 1 maja
Fontanna przy ul. 1 Maja ma być gotowa do pracy 1 maja (fot. Anna Dembińska)

Urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy, czyli po prostu fontanna. Zimą wyciszona, ale gdy tylko śniegi stopnieją i słońce mocniej przygrzeje cieszy swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Elbląskie fontanny przygotowywane są do nowego sezonu i do pracy powinny być gotowe 1 maja.

Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, miasto prosi jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów).
       - W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp - wskazuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Oczywiście, w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
       Fontanna posadzkowa jest czynna sezonowo: od pn. do czw. w godz. 9 - 22, od pt. do. ndz. w godz. 9- 24, godz. 9-17 - praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą), godz. 17-22 (od pn. do czw.) - praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie), godz. 17-24 (od pt. do ndz.) - praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie).
       - Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy: dzienne o godz. 12.30 i 16 i nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19 i 21.30 - zapowiada Łukasz Mierzejewski.
       Muzyki do pokazów wodnych miasto nie planuje.
       Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim.
       - W roku 2016, aby poprawić bezpieczeństwo osób wchodzących na fontannę zostały zabezpieczone schody - informuje Łukasz Mierzejewski. - Zakres prac obejmował m.in. wstępne oczyszczenie powierzchni (przygotowanie podłoża), uzupełnienie zaprawą połączeń między kamieniami, uzupełnienie zaprawą ubytków w kamieniach oraz hydrofobizacja fug.
       Zamontowane w zabytkowej fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
       Niedaleko od Placu Słowiańskiego, bo przy ul. 1 Maja zlokalizowana jest kolejna fontanna. Z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK.
       - Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny - wymienia Łukasz Mierzejewski. - Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli - zaznacza miejski urzędnik. - Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących się kąpać.

  Elbląg, Fontanna na Placu Słowiańskim
Fontanna na Placu Słowiańskim (fot. MS)


       Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
       W upalne dni zbawienne może okazać się poidełko umieszczone na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary. Dwa lata temu zostało ono wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę. Jest ono czynne sezonowo, od początku maja do końca września.
       - Zachęcamy do rozsądnego korzystania z wody pitnej w poidełku, dzięki któremu w upalne dni elblążanie i turyści będą mogli ugasić pragnienie -kończy Łukasz Mierzejewski.
      

przyg. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama