UWAGA!

16. Dywizja gotowa do działania. W Olsztynie

 Elbląg, Dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie
Dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie (fot. por. Karol Frankowski)

Z Białobrzegów do Olsztyna. We wrześniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o przeprowadzce dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej, a 12 grudnia gen. dyw. Krzysztof Radomski powiadomił o wykonaniu zadania. - Zostało zrealizowane bez zakłóceń, w nakazanym terminie, tak jak to przystało na żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej - zapewnił podczas uroczystego apelu. Tak zakończyły się marzenia o powrocie dowództwa do Elbląga.

Przypomnijmy, że sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej został przeniesiony w 2017 r. z Elbląga do Białobrzegów pod Warszawą, by ustąpić miejsca dowództwu Międzynarodowej Dywizji Północny-Wschód. Dowództwo 16. PDZ stacjonowało w Elblągu od 1949 roku, ale musiało się przeprowadzić. Czas pokazał, że nie po raz ostatni.

- Dowództwo 16. Dywizji wróci do woj. warmińsko-mazurskiego, bo tu jest jej miejsce. Do końca tego roku ten proces zostanie wypełniony i w Olsztynie, w stolicy woj. warmińsko-mazurskiego będzie funkcjonowało dowództwo 16. Dywizji - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas obchodów 100. rocznicy utworzenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Kazimierza Jagiellończyka.

- To już w ogóle jest niezrozumiałe - komentował sytuację prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Niezrozumienie na piśmie skierowanym do szefa MON wyraził senator PO Jerzy Wcisła.

Decyzja okazała się jednak ostateczna i zadanie miało zostać wykonane. 12 grudnia dowódca 16. Dywizji gen. dyw. Krzysztof Radomski potwierdził gotowość do działania w nowej lokalizacji.

W uroczystym apelu w kompleksie koszarowym w Olsztynie uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także dowódcy i szefowie jednostek wojskowych oraz komendanci służb mundurowych garnizonu Olsztyn i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Elbląg reprezentował płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego, który wchodzi w skład 16. DZ.

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ech. .. Olsztyn
 • Teraz to już nie pomorska tylko bagienno-szuwarowa
 • Dawno nie było imprezki w wojsku. Ostatnia chyba z tydzień temu.
 • Za parę lat przyjdą zmienią się głowy państw, przeniosą bazę NATO do innego kraju, a w Elblągu zostaną już tylko puste koszary.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  2
  fhjgkh(2019-12-13)
 • To po co taka inwestycja w koszary na Łęczyckiej jak tam teraz głucho, nawet flagi pozabierali.
 • Zawsze mnie zdumiewa jak to możliwe aby o obronności kraju decydował jakiś polityk-minister, który zapewne nawet nie odbył służby wojskowej albo co najwyżej był szeregowym za komuny. Przecież obroną narodową powinien zarządzać ktoś na poziomie generała Romana Polko.
 • RobertKoliński @sdfghjk - Totalna nieświadomość - w kraju demokratycznym armią nie powinien zarządzać mundurowy, z kilku powodów. Siły zbrojne to organizacja hierarchiczna, zdyscyplinowana, o silnym poczuciu misji i ducha (w stopniu niespotykanym w innych działach machiny państwowej), przejawiająca skłonność do alarmizmu, nacjonalizmu, czasem autorytaryzmu. Wojskowi często mają poczucie wyższości nad resztą obywateli, zwłaszcza polityków. Często nie dostrzegają innych potrzeb społecznych, niż militarne; mają skłonności do demagogii, przesady i wyolbrzymiania zagrożeń. Wszystkie te cechy sprawiają, iż - zwłaszcza, gdy państwo przeżywa problemy - armia ma skłonność do interweniowania i przejmowania władzy. A najczęściej ich (wojskowych)zdolności intelektualne pozostawiają wiele do życzenia, bo jak ktoś jest nauczony bezmyślnego działania na rozkaz i niekwestionowania "prawd objawionych", no to jaki z tej mąki może być chleb? I tu np. ob. gen. Polko jest jednym z takich właśnie przykładów. Cieszę się, że mogłem pomóc; )Powyższe argumenty nie są też moim wymysłem, żeby nie było, iż znów nie cierpię mundurowych; ) Hashtagi: #RznijKarabinemWbrukUlicy,#FoodNotBombs
 • @RobertKoliński - Odezwał się i nasz wszechwiedzący z Portelu. Pan to zdaje się robi tutaj za eksperta we wszystkich dziedzinach.
 • RobertKoliński @sdfghjk - Etam, bez przesady, nie wszystkich - tylko tych które mnie interesują i o których coś tam wiem; jak jest okazja, to jednak staram się słuchać mądrzejszych; )
 • Widać w Olsztynie są skuteczniejsi. Może najwyższy czas przestać narzekać i marudzić, a zacząć się od nich uczyć jak skutecznie dbać o interesy miasta Maxi58
 • Robert Koliński wyrocznia ,i mistrz świata kopiuj wklej kończ waść i zacznij szukać pracy.
 • Wyrazy najwyższego uznania, za ogromny wkład w rozwój Elbląga i jego mieszkańców składam dwóm elbląskim parlamentarzystom : Jerzemu Wilkowi i Leonardowi Krasulskiemu. Ci dwaj wybitni intelektualiści, myśliciele swoją ciężką pracą powodują, że Elbląg stale się dynamicznie rozwija a mieszkańcom żyje się coraz lepiej.
Reklama