UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

16. Dywizja gotowa do działania. W Olsztynie

 
Elbląg, Dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie
Dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie (fot. por. Karol Frankowski)
Reklama

Z Białobrzegów do Olsztyna. We wrześniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o przeprowadzce dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej, a 12 grudnia gen. dyw. Krzysztof Radomski powiadomił o wykonaniu zadania. - Zostało zrealizowane bez zakłóceń, w nakazanym terminie, tak jak to przystało na żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej - zapewnił podczas uroczystego apelu. Tak zakończyły się marzenia o powrocie dowództwa do Elbląga.

Przypomnijmy, że sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej został przeniesiony w 2017 r. z Elbląga do Białobrzegów pod Warszawą, by ustąpić miejsca dowództwu Międzynarodowej Dywizji Północny-Wschód. Dowództwo 16. PDZ stacjonowało w Elblągu od 1949 roku, ale musiało się przeprowadzić. Czas pokazał, że nie po raz ostatni.

- Dowództwo 16. Dywizji wróci do woj. warmińsko-mazurskiego, bo tu jest jej miejsce. Do końca tego roku ten proces zostanie wypełniony i w Olsztynie, w stolicy woj. warmińsko-mazurskiego będzie funkcjonowało dowództwo 16. Dywizji - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas obchodów 100. rocznicy utworzenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Kazimierza Jagiellończyka.

- To już w ogóle jest niezrozumiałe - komentował sytuację prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Niezrozumienie na piśmie skierowanym do szefa MON wyraził senator PO Jerzy Wcisła.

Decyzja okazała się jednak ostateczna i zadanie miało zostać wykonane. 12 grudnia dowódca 16. Dywizji gen. dyw. Krzysztof Radomski potwierdził gotowość do działania w nowej lokalizacji.

W uroczystym apelu w kompleksie koszarowym w Olsztynie uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także dowódcy i szefowie jednostek wojskowych oraz komendanci służb mundurowych garnizonu Olsztyn i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Elbląg reprezentował płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego, który wchodzi w skład 16. DZ.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ech. .. Olsztyn
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  (2019-12-13)
 • Teraz to już nie pomorska tylko bagienno-szuwarowa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 3
  (2019-12-13)
 • Dawno nie było imprezki w wojsku. Ostatnia chyba z tydzień temu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 9
  (2019-12-13)
 • Za parę lat przyjdą zmienią się głowy państw, przeniosą bazę NATO do innego kraju, a w Elblągu zostaną już tylko puste koszary.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  fhjgkh(2019-12-13)
 • To po co taka inwestycja w koszary na Łęczyckiej jak tam teraz głucho, nawet flagi pozabierali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  (2019-12-13)
 • Zawsze mnie zdumiewa jak to możliwe aby o obronności kraju decydował jakiś polityk-minister, który zapewne nawet nie odbył służby wojskowej albo co najwyżej był szeregowym za komuny. Przecież obroną narodową powinien zarządzać ktoś na poziomie generała Romana Polko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 3
  sdfghjk(2019-12-13)
 • RobertKoliński @sdfghjk - Totalna nieświadomość - w kraju demokratycznym armią nie powinien zarządzać mundurowy, z kilku powodów. Siły zbrojne to organizacja hierarchiczna, zdyscyplinowana, o silnym poczuciu misji i ducha (w stopniu niespotykanym w innych działach machiny państwowej), przejawiająca skłonność do alarmizmu, nacjonalizmu, czasem autorytaryzmu. Wojskowi często mają poczucie wyższości nad resztą obywateli, zwłaszcza polityków. Często nie dostrzegają innych potrzeb społecznych, niż militarne; mają skłonności do demagogii, przesady i wyolbrzymiania zagrożeń. Wszystkie te cechy sprawiają, iż - zwłaszcza, gdy państwo przeżywa problemy - armia ma skłonność do interweniowania i przejmowania władzy. A najczęściej ich (wojskowych)zdolności intelektualne pozostawiają wiele do życzenia, bo jak ktoś jest nauczony bezmyślnego działania na rozkaz i niekwestionowania "prawd objawionych", no to jaki z tej mąki może być chleb? I tu np. ob. gen. Polko jest jednym z takich właśnie przykładów. Cieszę się, że mogłem pomóc; )Powyższe argumenty nie są też moim wymysłem, żeby nie było, iż znów nie cierpię mundurowych; ) Hashtagi: #RznijKarabinemWbrukUlicy, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 19
  RobertKoliński(2019-12-13)
 • @RobertKoliński - Odezwał się i nasz wszechwiedzący z Portelu. Pan to zdaje się robi tutaj za eksperta we wszystkich dziedzinach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 1
  sdfghjk(2019-12-13)
 • RobertKoliński @sdfghjk - Etam, bez przesady, nie wszystkich - tylko tych które mnie interesują i o których coś tam wiem; jak jest okazja, to jednak staram się słuchać mądrzejszych; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 13
  RobertKoliński(2019-12-13)
 • Widać w Olsztynie są skuteczniejsi. Może najwyższy czas przestać narzekać i marudzić, a zacząć się od nich uczyć jak skutecznie dbać o interesy miasta Maxi58
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 9
  (2019-12-13)
 • Robert Koliński wyrocznia ,i mistrz świata kopiuj wklej kończ waść i zacznij szukać pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 0
  Klf(2019-12-13)
 • Wyrazy najwyższego uznania, za ogromny wkład w rozwój Elbląga i jego mieszkańców składam dwóm elbląskim parlamentarzystom : Jerzemu Wilkowi i Leonardowi Krasulskiemu. Ci dwaj wybitni intelektualiści, myśliciele swoją ciężką pracą powodują, że Elbląg stale się dynamicznie rozwija a mieszkańcom żyje się coraz lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 3
  dyzio(2019-12-13)
Reklama