UWAGA!

25 rowerowych drezyn już w produkcji

 Elbląg, Torowisko Kolei Nadzalewowej,
Torowisko Kolei Nadzalewowej, fot. Mikołaj Sobczak

- Połowa pracy, aby uruchomić Nadzalewową Kolej Drezynową już za nami. Myślę, że maj, aby ruszyć z tym projektem jest jak najbardziej realnym terminem - mówi Mateusz Fliszkiewicz, ze spółki NKD. Firma od grudnia 2022 roku jest zarządcą części trasy Kolei Nadzalewowej.

Jak postępują prace przy uruchomieniu rowerowych drezyn na trasie Kolei Nadzalewowej? Jak podkreśla Mateusz Fliszkiewicz połowa z nich już została wykonana. - Zleciliśmy produkcję 25 drezyn rowerowych. Mają być gotowe do końca marca. W tym tygodniu pracujemy nad udrożnieniem przepustów oraz częściowym remontem torowiska, między innmi wymianą podkładów. Nadal było dużo pracy przy wycince krzewów i zarośli na tej trasie – mówi Mateusz Fliszkiewicz.

Podkreśla, że maj to realny termin, aby drezyny rowerowe zaczęły wozić turystów na tej trasie. Koszt produkcji jednej drezyny to około 25 tys. zł.

Przypomnijmy, że Spółka Nadzalewowa Kolej Drezynowa to Mateusz Fliszkiewicz i Tomasz Adamczyk, którzy są z zawodu inżynierami budownictwa. - Mieszkamy w Warszawie, ale w spółce NKD są również Rafał Lewandowski i Tomasz Kołakowski z Gdańska. Mają bardzo duże doświadczenie w realizacji projektów infrastrukturalnych, jak drogi, tunele, także tych kolejowych projektów. Są oni w zarządzie firmy Europrojekt Gdańsk, więc mówimy tu o bardzo dużym doświadczeniu. My wiemy z czym się tu mierzymy, mam na myśli inwestycję w Kolej Nadzalewową – mówi Mateusz Fliszkiewicz.

Przypomnijmy także, że spółka NKD w ubiegłym roku przejęła w zarząd część trasy Kolei Nadzalewowej. O tej sprawie pisaliśmy szczegółowo w tym artykule.

Jak będzie funkcjonowała Nadzalewowa Kolej Drezynowa? - W tym sezonie chcemy udostępnić 25 drezyn. Będą one jeździły w całym składzie, w tym sezonie nie będzie możliwości wypożyczenia pojedynczej drezyny. Będziemy jeździli grupą, czyli na trasie będzie zawsze 25 drezyn – wyjaśnia Mateusz Fliszkiewicz.

Ile będzie kosztowała taka przejażdżka? - Chcielibyśmy, aby każda rodzina z dziećmi mogła z tej atrakcji skorzystać. Koszt wypożyczenia drezyny będzie podobny do tego, jak w drezynach bieszczadzkich. Myślę, że będzie to ok. 120 zł za drezynę 5-osobową na trasie Tolkmicko-Frombork, czyli około 25 zł za osobę – mówi Fliszkiewicz.

Umowa z Polskimi Liniami Kolejowymi na dzierżawę części trasy nadzalewowej przez NDK została podpisania na razie za 3 lata, z możliwością przedłużenia.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super
 • A co zrobiły wladze Elbląga, żeby do łączyć do projektu i idei rewitalizacji w celach turystycznych? Szczególnie w dobie przekopu? Podpowiem wam - nic. Ba, jak tylko gminy nadzalewowe rzuciły pomysł to ten gnój, sołtys naszego miasta, od razu powiedział "nie" - on chyba ma taki odruch bezwarunkowy, gdy pojawia się jakaś inicajtywa oddolna. Dodatkowo wladze w panice sprzedały Dworzec Zdrój, w myśl zasady, zeby lepiej gnił niz byl wykorzystany. Nie wpominając już o inwestycjach okołoportowych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości w to, że wladze miasta celowo rzucają nam kłody pod nogi? O co tu chodzi? Z czyjego nadania działają? Nie wierzę, że można byc tak głupim, żeby uwalać i torpedować takie inicjatywy.
 • c. d.Jak to jest, że w takcih miasteczkach jakoś się "da", do tego Frombork w najlepsze rozbudowuje port, bez żadnych głupkowatych zgrzytów czy kłotni z rządem. A taki Wróbel przyjdzie i powie, że... "nie da się", "wszyscy się na mnie uwzieli, co jam am zrobić?". Wszystko byle coś uwalić i oddalić przerażajacą perspektywę atrakcji dla miasta. Czyzby Olszczyn aż tak groził paluszkiem? To jest jawne dzialanie na szkodę miasta. Kiedy drugie podejście do referendum?
 • A u nas za to sprzedaje sie dworzez Elblag - Zdroj. I co mamy? Fige z makiem.
 • Czy będzie zainstalowany silnik elektryczny, czy tylko "siła nóg" jak w rowerach wodnych? To nie lepiej i taniej byłoby wybudować kolejkę linową?
 • @Do_pomorskiego - Chłopie, jak jesteś taki kuźwa mądry to kandyduj na prezydenta Elbląga i zrealizuj wszystko to o czym piszesz. Najlepiej w ciągu 1 roku. No dalej, co cię powstrzymuje ?? Pokaż nam i udowodnij jakie to wszystko jest łatwe. Że wszystko to można zrobić z przysłowiowym palcem w du***e.
 • Łooooo już widzę jak grupy emerytów pedałują i ciągną 25 drezyn :))))))))) oni umrą na tej trasie.
 • @Do_pomorskiego - To nie Frombork rozbudowuje port, tylko Urząd Morski w Gdyni, także ten, nie kłam.
 • Zapamietajcie PO, PSL, SLD że to dzięki wam została zlikwidowana kolej nadzalewowa. Jeszcze trzeba podziękować marszałkowi i tym z olsztyna wy, ,, ,brak kulturalnych słów by pisać. Podziękujemy w Elblągu w wyborach.
 • Nadzalewowa Kolei Drezynowa być może ustanowi szlak wzdłuż zalewu by połączyc się z linią wąskotorową. Na pewno przyda im się praktyka na krótkim odcinku, który jest i aktualnie wolny.
 • Wróbel jest tu od blisko 8 lat, Miał sporo czasu na podejmowanie decyzji i tworzenie długofalowych planów rozwoju. Teraz pali głupa jakby wczoraj dowiedzial sie o przekopie. I co to za głupia gadka, ze jak "coś chcę to mam kandydować". To tak to ma dzialać? :) W takim razie od czego są ci, których wybeiramy? To dzięki nam są u wladzy i z naszych podatków maja wypłatę. Nie mamy nawet prawa ich krytykować i wytykać palcem? Widzę, że pojęcie demokaracji jest ci dalekie i bardziej oscylujesz w stronę dyktaury - tak jak słtys Wróblewski. Wróbel dal się poznać jako bezpłciowa, bełkocząca ciamajda, która swoimi świadomymi lub nieporadnymi czynami dziala na szkodę miasta, w tym jego reputację i wystawia nas na pośmiewisko, jako Elblążan. A tak się zarzekał, że jest specjalistą w pozyskiwaniu środków :) No to kiedy drugie podejście do referndum? Tylko tym razem z większym zaangażowaniem grupy referendalnej.
 • A te z wcześniejszego projektu w Tolmicku co gniją?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Kat_Na_Idiotów(2023-03-13)
Reklama