UWAGA!

Akcja zima w Elblągu

 Elbląg, Akcja zima w Elblągu
fot. Anna Dembińska

Jak do akcji zima są przygotowan miejskie służby? Kto odpowiada za odśnieżanie poszczególnych fragmentów miasta? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje i wykaz numerów telefonów

W Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem w zimie objęte są: drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania (Departament Zarząd Dróg), budynki komunalne wraz z terenami przyległymi (Zarząd Budynków Komunalnych), parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych (Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu), placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodki szkolno-wychowawcze (Departament Edukacji), kryta pływalnia przy ul. Robotniczej, CRW Dolinka, kryte lodowisko, przystań kajakowa przy ul. Radomskiej, obiekt noclegowy przy ul. Brzeskiej, hala CSB, Atletikon oraz Stadion Miejski przy ul. Agrykola, stadiony przy ul. Krakusa i ul. Skrzydlatej (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji) a także torowiska tramwajowe (Tramwaje Elbląskie).


       Zimowe utrzymanie tych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy do
       - dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, przy ul. Szańcowej 1,
       - dla pozostałych wymienionych terenów miejskich: parków, cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DE, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.

 

Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:
       - drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej: 602-655-659, 232-64-08 w. 9,
       - od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu, tel. 239-32-43,
       - całodobowo Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 239-30-40,41,
       - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu
       - parki, skwery i zieleńce - dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 1, 2
       - tereny cmentarzy komunalnych - dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 4, 5
       - szkoły, przedszkola żłobki - Departament Edukacji tel. 602-784-682
       - obiekty użyteczności publicznej - MOSiR, tel. 661-240-113
       -Tramwaje Elbląskie całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08

 

Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na dwie kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard i pierwsza kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska oraz na drogach o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej.

 

Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do drugiej kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do trzeciej kolejności utrzymania zimowego i będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości na podstawie zgłoszeń mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.

 

Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego. W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwania skutków w godzinach rannych: od godz. 5 do godz. 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.

  Elbląg, Akcja zima w Elblągu
fot. Anna Dembińska


       Sprzęt jakim dysponują wykonawcy to:
       - w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparki-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
       - w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 5 ciągników z pługiem i przyczepą, 2 miniciągniki, 2 samochody do przewozu pracowników oraz 5 samochodów skrzyniowych.
       - ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie, z częściowym wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
      
       - Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków, firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych. Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu - informuje Urząd Miejski w Elblągu.

oprac. daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Komeńskiego, Bema, Rawska, dziś tuż przed 9 - dramat. Możeby tę gotowość zmienić w działanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  ulalalalal(2021-12-10)
 • Cała forsa idzie na promocje zastrzyków zakrzepowych: loterie, pensje celebrytów, Jand Pazur Gutow Simonow Hoorbanow, zmasowana kampania w kazdej stacji TV, reklama w prasie, radio, wydzwaniajaca armia telemarketerów wciskajacych te g. .. , podwojne pensje dla lekarzy ktorzy bedą walczyc z ludzmi w obronie pandemii. .. cały budzet na szczeblu panstwa i samorzadow przep. .jest tylko na te G. .. a ułomy później płączą skad inflacja
 • Sniezy 2 tydzień. Oni teraz chwala sie, ze sa gotowi do walki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Chwdww(2021-12-12)
 • Chyba mam zły kalendarz bo u mnie już styczeń, a to prawie środek zimy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  emeryt 2018(2022-01-07)
 • Do autora. Zima w Polsce zaczyna się co roku 22 grudnia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  :-))))(2022-01-07)
 • Niektórzy nawet trawę zimą koszą
 • Kalendarz dla zaszczepionych jest inny? "Kalendarzowa zima już za kilka dni, ale w Elblągu. .. "żałosny poziom pismaczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Emilia PL(2022-01-07)
 • Nowogródzka zapraszamy - ślizgawka, nawet piasku z solą żałujecie. .. .. bida aż piszczy
 • Kalendarzowa zima za kilka dni. .. .. buahahahahaha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Czaskowski(2022-01-07)
 • Zzm to kpina jakaś brak starego dyrektora nowa pani nie daje rady i się do tego nie nadaje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Kosiarz(2022-01-07)
 • Odśnieżanie miasta przecież to idealna praca dla elbląskiego lewaka K(i)lińskiego cały czas chłopina narzeka na brak kasy że mało zarabia bo pracodawcą burżuj nie chce dać więcej tak utalentowanemu socjaliście. Chłop miałby na codzień kontakt z ludźmi jako wielki zwolennik proletariatu pokazałby że żadna praca nie hańbi. Panie lewaku kończyny z obijaniem się do roboty
 • pani kierowniczko jest zinno bo jest zina ale bez jaj z odsnierzanien chodnikow takiej nasakry jeszcze nie bylo
Reklama