UWAGA!

Aleja Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 
Elbląg, Aleja Kardynała Stefana Wyszyńskiego
fot. AD

Odcinek dotychczasowej Alei Tysiąclecia – od skrzyżowania z ulicą Rycerską do ulicy Warszawskiej, łącznie z mostem na rzece Elbląg – nazywa się od dziś Aleją Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uchwałę w tej sprawie podjęli przed chwilą radni na sesji Rady Miejskiej.

Z taką inicjatywą wystąpił klub elbląski Stowarzyszenia „Rodzina Polska” jeszcze w 2001 r., ze wskazaniem na zmianę nazwy ul. Rycerskiej. Komisja ds. nadawania nazw, której przewodniczy radny Marek Pruszak, uznała ten wniosek za uzasadniony, proponując jednak nadać tę nazwę fragmentowi odcinka Alei Tysiąclecia od skrzyżowania z ulicą Rycerską do ulicy Warszawskiej (nie ma na tym odcinku numerów adresowych).
       W uzasadnieniu uchwały czytamy:
       Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) – arcybiskup warszawski i gnieźnieński, prymas Polski. Wytrwały obrońca wiary w czasach stalinizmu, represjonowany i aresztowany w latach 1953-1956. Twórca Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. W latach 1957-1966 przeprowadził obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. W czasie polskiego sierpnia 1980 roku wspierał „Solidarność” w rozmowach z władzami PRL. Miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża, cieszył się Jego wielkim szacunkiem. Jan Paweł II określił go mianem „Człowieka, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia”.
       Kardynał Wyszyński przebywał w Elblągu dwukrotnie – w 1949 i 1957 roku.
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zapytam prosto: po ch. j?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2011-09-02)
 • w katedrze na epitafium burmistrza Elbląga (zamalowując fundatora) namalowano biskupa Hozjusza, którego Elblążanie dwukrotnie wygonili z miasta - który konserwator na to pozwolił? Nie wspomnę o szacunku dla woli zmarłego burmistrza fundatora. .. :-( - do obejrzenia na ścianie przy wejściu do zakrystii
 • Brawo radni. Bardzo wazna postac w walce z komunistyczna czerwona holota. tak trzymac!
 • a ja mieszkam w Elblagu 57 lat i tez czekam na swoja ulice. najlepsza bylaby najdluzsza. !!!
 • Obrady RM w Elblagu na zywo ,zobacz: www.tv.elblag.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  TELEWIZOR(2011-09-02)
 • Hołota jest hołotą bez barw. Menelstwo widać w Elblągu, a alkoholizm dotyka także i Radnych Wysokiej Rady. Radził bym się tak nie ekscytować Panie Radny! Walka o prymat między Kardynałem, a I Sekretarzem w Elblągu też przyniosła efekty. Nie odbieram nikom załug, ale chamstwo wdeptywania w błoto kogo popadnie nie jest godne wywyższenia. Może zaznaczmy iz chodzi Nam o coś dobrego bez opluwania! Dziś są imieniny Stefana i to też jest ważne! Każdy dobry uczynek i gest jest ważny, i myślę iż Władysława też uczcimy należycie. Jak przystało na dydaktyka myślę iż kinderszuba się przydaje Panie Marku!
 • oo to bardzo wązny społęczny problem. .. .BRAVO RADNI BEZRADNI. piątka. .. a co tam szóstka za kreatywność. tak na marginesie to 12-go lutego proponuję przemianować na ulicę o nazwie - BEZROBOTNI 2011.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miernota(2011-09-02)
 • Tematy zastępcze. Będzie lepiej jak siądziecie Panowie i porozmawiacie o tworzeniu nowych miejsc pracy. Gadajcie o Gospodarce - po to Was wybieramy !. Za to Wam płacimy.
 • niech sie radni lepiej zajma naprawa ulicy Nowowiejskiej a nie glupotami!!!
 • Nudzi im się? Ważniejsze problemy tego świata leżą odłogiem i czekają na rozwiązanie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nie głosuję(2011-09-02)
 • nie znając własnej historii skazujemy się na jej powtarzanie. Nadawanie nazw ulicom służy podtrzymywaniu pamięci o nas samych. Tylko człek prosty martwi się o chleb i wodę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jądruś kiełbaska(2011-09-02)
 • a nie pomyśleli, że teraz wszystkie GPSy zaczną wariowaćpo tych zmianach ??? W większości GPSów nawet nowej 7-mki nie ma, czy 3-Maja, a co dopiero jakieś lokalne zabawy (bez)radnych i szastanie nazwami - to jakaśtradycja ma być, że co roku (???) dla zmyłki jakieś ulice w mieście się będzie zmieniać - wielkie zmiany były po roku '89,i na tym pora zakończyć mieszanie na mapach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gełometra(2011-09-02)
Reklama