UWAGA!

Aquapark zamiast kąpieli?

 
Elbląg, Basen przy Moniuszki jest dla wielu mieszkańców, dla dzieci jedynym miejscem, gdzie latem mogą wypoczywać
Basen przy Moniuszki jest dla wielu mieszkańców, dla dzieci jedynym miejscem, gdzie latem mogą wypoczywać (fot.AD)

Jerzy Wilk nie wierzy, że znajdzie się inwestor, który zechce wybudować w Elblągu aquapark, a jeśli weźmie się za to miasto, może je to zrujnować. Zamiast śnić o aquaparku, lepiej odnowić niewielkim kosztem kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej, by latem można było z niego korzystać.

– Wydaje mi się, że wszystkie te działania związane z aquaparkiem są niespójne, to takie rzucanie się od ściany do ściany – mówi Jerzy Wilk, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w elbląskiej Radzie Miejskiej. – Najpierw było poszukiwanie inwestora, co trwało cały rok. Teraz powołujemy spółkę i tracimy kolejne 500 tysięcy zł, bo już dokapitalizowano ją taką kwotą na ten rok.
       Wilk dostrzega w tym postępowaniu pewne analogie do losów stadionu piłkarskiego.
       – 2010 rok, wygrane wybory przez pana prezydenta Grzegorza Nowaczyka i od razu decyzja – projekt modernizacji stadionu przy ul. Agrykola idzie do kosza, budujemy stadion przy ul. Wschodniej – mówi szef klubu radnych PiS. – Przeznaczono na to milion zł w budżecie miasta, na opracowania i ekspertyzy. Potem władze doszły do wniosku, że należy przenieść lokalizację na ulicę Okólnik, kolejne analizy i ekspertyzy. Na to wszystko straciliśmy półtora roku i milion złotych, żeby w końcu wrócić do modernizacji stadionu przy Agrykola. Być może gdyby nie to szukanie lokalizacji po całym mieście, w tej chwili stadion przy Agrykola byśmy teraz kończyli. Podejrzewam, że sprawa aquaparku tak samo się skończy – stracimy pieniądze, stracimy czas, a aquaparku nie będzie. Chciałbym podkreślić, że my nie jesteśmy przeciwni budowie aquaparku, tylko miasto nie powinno być inwestorem, budowniczym. To zadanie przy poparciu miasta powinien realizować prywatny inwestor. Miasto powinno wspierać go finansowo, dofinansowując korzystanie z aquaparku przez dzieci, natomiast samą budową na pewno nie powinno się zajmować. Budżet miasta nie zdzierży takiej budowy, to jest koszt od 50 do 70 mln zł.
       Jerzy Wilk uważa też, że miasto nie powinno swoim majątkiem gwarantować kredytów zaciąganych na budowę aquaparku. Jego zdaniem, budowa aquaparku w formie, jaka ostatnio została zaprezentowana przez elbląskie władze, jest nierealna.
       – Pracuję w komisji budżetowej, wiem, jak wyglądają finanse miasta, jak trudno jest z finansowaniem niektórych inwestycji – przestrzega Jerzy Wilk, dodając, że na zbudowaniu aquaparku kłopoty miasta wcale by się nie skończyły. – A kto będzie później z niego korzystał? Wszyscy mówią, że aquaparki w całym kraju przynoszą straty. A w Elblągu? Elbląg jest miastem dość ubogim. Ci dobrze sytuowani to jest najwyżej 10 procent mieszkańców miasta. Większości elblążan nie będzie stać, żeby chodzić z całą rodziną do aquaparku.
       Jeśli nie aquapark, to co? Czy jest możliwe, żeby Rada Miasta wymogła na prezydencie, by do lata doprowadzić do stanu używalności kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej? – zapytaliśmy wiceprzewodniczącego RM.
       – Ja to już wielokrotnie mówiłem – odparł Jerzy Wilk. – Basen przy Spacerowej jest dla wielu mieszkańców, dla dzieci jedynym miejscem, gdzie latem mogą wypoczywać. Nawet jak ta woda nie była najwyższej jakości, to był ratownik, było bezpiecznie. Obawiam się, że teraz takim miejscem letniego wypoczynku stanie się rzeka Elbląg, bo nie ma nic w zamian. A za niewielkie pieniądze można przeprowadzić remont tego basenu. On nie będzie luksusowy, ale można wyremontować nieckę, poprawić uzdatnianie wody.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Odnowić basen i pobierać opłaty a nie aqua park!!!
 • w końcu jakiś rozsądny głos.
 • Odnowa tej ruiny to koszt zbliżony do budowy Aquaparku. Dlaczego z Aquaparku mają korzystać tylko mieszkańcy miasta? Z Góry Chrobrego tez korzystają tylko mieszkańcy? Jakie obietnice ma PIS dla Elbląga? Może dłużej jak dwa lata wytrzyma? Społeczeństwo obywatelskie - czynsze w dół, opłaty w dół, parkowanie za darmo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Edek_park(2013-02-18)
 • Komu ten stary basen przeszkadzał, ile by kosztowało przywrócenie go do życia!Aquapark swoją drogą, kogo będzie stać wiemy, raz w miesiącu każdego pod warunkiem że pracują!Jest jedno ale jak mają postawić Aquapark taki jak nowy stadion to ja dziękuje krytą pływalnie już mamy!Pewnie odnowić to co mamy i wstęp płatny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wolna Palestyna(2013-02-18)
 • Panie Wilk a może tak naprawdę chodzi Panu o przedterminowe wybory? Trzeba ludziom polizać wiadomo co żeby wkraść się w łaski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wypięty i gotowy(2013-02-18)
 • MY TU DEBATUJEMY NAD SENSEM BUDOWY AQUA PARKU W NASZYM MIEŚCIE A POD NOSEM NIE PRÓŻNUJĄ. wiadomosci.onet.pl Jak tak dalej pójdzie to Elbląg będziemy porównywać z inwestycjami w Jegłowniku lub w Nowym Stawie (nie obrażając mieszkańców tych miejscowości)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniecEl(2013-02-18)
 • aż nie mogę uwierzyć, że Durlu/kiewicz, pisze w tak ciepłych słowach o kimś z PISu. Nooo to Gregori stracił ostatni bastion.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  normalnie__hehehe(2013-02-18)
 • następny naobiecuje i g. .no będzie, a basen dziękuje nie chodzę raz byłam i gówno pływa dosłownie
 • Przestańcie Polacy nie liczy się przynależność partia, liczy się człowiek!Jakoś temu Wilkowi udaje się prowadzić ElSIN, a chińskie pędzle są tańsze, a on nie utonął z tą firmą!Ile gówien jest w zalewie to Mendelejew nie wymyślił!Następny orzeł nie chodziłem na basen i chodzić nie będę to po kiego grzyba zabierasz głos w sprawie, która Ci lata!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wolna Palestyna(2013-02-18)
 • Jest basen przeciwpożarówy nie używany przy szpitalu miejskim ul. Żeromskiego. Postawić blaszanke lub dmuchany namiot o brać opłaty za wstęp. I kolejny basen jest?Jest.
 • Co zrobił Nowaczyk z 1.000.000zł na koncepcje stadionu, ktorego nie bedzie bo wygrała koncepcja Słoniny czyli remont starego przy ul. Agrykola? (Alojzy)
 • Panie Wilk, bardzo rozsądnie Pan mówi. Widac ze marwi sie Pan o finanse Elbląga, nie to co obecna ekipa PO wydająca lekką rękąnaszeą kasę i zadłuzająca do biebotycznej kwoty Elblag na wieki.
Reklama