UWAGA!

Badaj się i kochaj życie!

 Elbląg, Marsz Kocham Cię Życie,
Marsz Kocham Cię Życie, fot. Anna Dembińska

W sobotę (22 października) w Elblągu po raz dwudziesty odbył się marsz amazonek "Kocham Cię Życie". Wydarzenie ma na celu m.in. zachęcenie do badań profilaktycznych, kluczowych w przeciwdziałaniu nowotworom piersi. Zobacz zdjęcia.

- Nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystkich ludzi uszczęśliwię. Tylko daj mi Panie proszę skrawek nieba. I nic więcej mi nie trzeba - hymn elbląskich amazonek rozpoczął dwudziesty już marsz "Kocham Cię życia" ulicami miasta. Przypomnijmy, że w tym roku elbląskie amazonki obchodzą swój srebrny jubileusz. Od 25 lat przełamują one stereotyp myślenia związanego z rakiem piersi. Są nadzieją dla kobiet i udowodniają, że są nieustraszonymi wojowniczkami w walce o swoje życie i zdrowie.

- Spotykamy się na kolejnym marszu i wszystkie one były i będą bardzo ważne. Cieszę się, że w tym roku jeszcze więcej szkół odpowiedziało na nasz apel zachęcający do udziału w nim. Niestety, zachorowalność na raka piersi bardzo wzrasta, mimo, że mówi się o nim coraz więcej. Moim zdaniem, oprócz innych czynników, ważny jest też styl życia. Żyjemy w szalonym tempie, w ciągłym stresie. Nie umiemy sobie poradzić ze stresem, zapominamy, że aby być zdrowym, ważne jest to, co jemy, ale też jak żyjemy. Oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka - mówi Danuta Tchorowaska, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Marsz "Kocham Cię Życie" odbywa się w październiku, gdyż jest on miesiącem profilaktyki raka piersi. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Profilaktyka nowotworów piersi opiera się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ograniczeniu spożycia alkoholu, unikaniu tytoniu oraz ograniczeniu stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Fundamentalną rolę odgrywa także regularne badanie piersi w celu wykrycia choroby na wczesnym etapie zaawansowania. Guz piersi jest możliwy do wykrycia podczas samobadania piersi, w badaniu palpacyjnym wykonanym przez lekarza lub w badaniu obrazowym (mammografia, badanie USG, rezonans magnetyczny).”

 

 

-

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wybierz Życie bądź PRO LIFE !!!
 • parcie na szklo
 • Szanownym Amazonkom zdrowia i szacun ! Ale tylko Amazonkom!
 • kpiną to jest twój głupi komentarz
 • Faceci jak grupa traktowana w tym społecznym układzie jako podludzie, badajcie swoje prostaty, nie dajcie się gnoić psycjopatkom udającym partnerki życiowe, zamiast linki dzwońcie na telefony zaufania, walczcie o swoje życie jest tak samo cenne jak życie kobiet
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  Ujbcx(2022-10-22)
 • Takie katolickie, śmierć innym niż ty
 • Jak odkryłeś, że pisał to katolik. Geniusz albo lewak
 • Te klapki będziecie pamiętać i wypinać chyba do końca świata. Szkoda, że nie piszecie, że ta Kobieta robi wszystko, aby szpital był coraz bardziej przyjazny pacjentom. Byłam pod wrażeniem kiedy poinformowano mnie, że rezonans mogę mieć wykonany za dwa dni. Skąd taka zmiana? Mamy już drugi, bardzo nowoczesny aparat. Więc więcej szacunku dla p. Dyrektor. To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu.
 • Medium Nadmienię w tym miejscu, że we wczesnych latach 90-tych moją wówczas 70-letnią mamę z wycieku z sutka wyleczono w białostockiej klinice BEZ UŻYCIA SKALPELA. Zmarła kilkanaście lat później z przyczyn całkiem nienowotworowych. No jeszcze pytanie: dlaczego zaniechano powszechnego regularnego prześwietlenia klatki piersiowej? Wszak to z przyczyn płucnych straciliśmy w ostatnie lata sporo ludzi, a nie z powodu raka piersi. Ja się nie badam, mammografia jest upokarzająca, raz mi wystarczyło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Medium(2022-10-22)
 • Ach te znikające komentarze! Pelna profeska
 • O jakim badaniu państwo mówicie kiedy kobieta która ukończyła 69 lat przestała być kobietą za co ma się badać prywatnie za groszowa emeryturę która nie raz nie starcza na życie po 69 roku zycia niech poprostu umiera a wy kazecie się badać gdzie. Człowiek swoją godność zachowuje do końca życia a nie do 69 lat kto wymyśla takie bzdury zeby tak upokarzać kobiety. Pomyślcie trochę zanim zaczniecie pisać.
 • Jak się badać skoro pis notorycznie ogranicza dostępność świadczeń? Ograniczają wydatki na zdrowie by dać klerowi na... Chory kraj
Reklama