UWAGA!

Bez dymu do celu

Elbląg, Bez dymu do celu

Na tylnym siedzeniu dwoje małych dzieci a za kierownicą mama z papierosem – to niestety częsty widok na naszych ulicach. Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa prowadzona będzie akcja informacyjna mająca na celu uświadomienie kierowcom szkodliwości palenia podczas jazdy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje,
       że 31 maja 2010 r. jest ogłoszony przez WHO „Światowym Dniem bez Papierosa”. Ponieważ palenie tytoniu, poza powszechnie znanym negatywnym wpływem na zdrowie człowieka, że także stanowić zagrożenie w ruchu drogowym, w okresie od 31 maja do 6 czerwca będzie prowadzona akcja „Bez Dymu do Celu”. Akcja ta, ma charakter informacyjny, jest skierowana do kierowców i pasażerów samochodów poruszających się po drogach naszego województwa. Należy bowiem pamiętać, że paląc w samochodzie, w małym wnętrzu, gdzie gromadzi się znacznie więcej dymu tytoniowego, kierowca narażony jest na zawroty głowy, osłabienie koncentracji i niepohamowaną senność.
       Skutki takie są efektem działania jednego z najniebezpieczniejszych składników dymu tytoniowego, jakim jest tlenek węgla, który powoduje niedotlenienie wszystkich tkanek, a zwłaszcza tkanki nerwowej centralnego układu nerwowego – mózgu. Skoncentrowany dym papierosowy działa niekorzystnie na kierowców, istotnie obniżając bezpieczeństwo jazdy, ale także niekorzystnie wpływa na pasażerów w tym dzieci.
       Dym papierosowy tworzy mgłę wewnątrz samochodu, tym samym ogranicza widoczność, powoduje łzawienie oczu. „Zadymiony” kierowca szybko się męczy, ma duże trudności ze skupieniem uwagi, popełnia błędy, np. podczas manewrowania.
       Dodatkowe czynności podczas jazdy: wyjęcie papierosa z paczki, zapalenie, trzymanie go w ręce podczas jazdy, kierowanie jedną ręką, strzepywanie popiołu, upadek papierosa – niejednokrotnie kończą się tragicznie.
      
       Przyczyną wielu wypadków drogowych są kierowcy, którzy tracą kontrolę nad samochodem, zapalając papierosa podczas jazdy.
      
       Apelujemy:
       Dołącz do grona niepalących kierowców – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów.
      
       Organizatorem akcji jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, Komenda Wojewódzka Policji, Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
       Akcja będzie polegała na wręczaniu ulotek informacyjnych przez policjantów w trakcie rutynowych kontroli drogowych.
oprac. MW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Paleni papierosów w samochodzie przy dzieciach to robią buraki i kmioty którzy chcą być miastowymi. Ale najgorsze jest to że pracownicy przedszkoli palą papierosy przy dzieciach. Mówią o tym dzieci i zapach odzieży petami świadczy o tym pora nauczyć palaczy że miejsce gówna jest w WC a nie w ustach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    meloman(2010-06-01)
Reklama