[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Biegli twierdzą, że to było pobicie

Elbląg, Biegli twierdzą, że to było pobicie
(fot. AD)

Kobieta siedziała w fotelu. Miała liczne rany tłuczone na twarzy, spuchniętą powiekę, posiniaczone ciało. Wstępnie przyjąłem, że przyczyną śmierci mógł być uraz głowy odniesiony w wyniku pobicia. Tak zeznał lekarz, który stwierdził zgon Janiny H. Tego samego zdania jest biegły patolog. Natomiast oskarżony o pobicie konkubiny Jan G. nadal utrzymuje, że przewróciła się ona w łazience i stąd te obrażenia.

57-letni Jan G. został oskarżony o znęcanie się nad swoją konkubiną oraz o jej pobicie, w wyniku którego kobieta zmarła [30 kwietnia 2009 r. – red.]. Mężczyzna najpierw przyznał się do winy i poprosił sąd o możliwość dobrowolnego poddania się karze więzienia. Jednak po odczytaniu jego zeznań z wcześniejszego postępowania, zmienił zdanie. Teraz twierdzi, że jest niewinny. - Nigdy jej nie uderzyłem, no, raz, wtedy w kwietniu, ale to i tak tylko ręką na odlew. Jak wychodziłem rano do pracy to ona żyła – przekonywał sąd podczas pierwszej rozprawy w grudniu ubiegłego roku.
       Dziś (15 lutego) w sądzie wypowiadali się biegli lekarze z zakresu medycyny sądowej oraz psychiatrii.
       - Kobieta miała liczne sińce na głowie i twarzy, obrzęk powieki, spuchniętą wargę. Miała też krwiaka po prawej stronie mózgu, który powodował uciśnięcie tkanki mózgowej, stwierdziłem też obrzęk mózgu – mówił Zygmunt Gidzgier, lekarz z Olsztyna, który przeprowadził sekcję zwłok Janiny H. – Przyczyną zgonu były rozległe obrażenia wewnątrzczaszkowe. Powstały one na kilka, może kilkanaście godzin wcześniej w skutek działania narzędziem twardym, tępym o małej powierzchni, jak pięść godząca wielokrotnie z dużą lub niezbyt dużą siłą. Charakter obrażeń i ich lokalizacja przemawiają jednoznacznie za działaniem tzw. obcej ręki.
       Biegły przyznał też, że kobieta miała inne obrażenia na ciele, które były starsze i już się goiły. Te jednak nie miały wpływu na jej śmierć.
       Sędzia Elżbieta Kosecka-Sobczak chciała wiedzieć, czy jeśli pomoc medyczna nadeszłaby szybko, Janina H. miała szansę na przeżycie?
       - Najczęściej osoby z takimi obrażeniami nie przeżywają – stwierdził biegły patolog. – Już pojedynczy uraz zadany w głowę może spowodować śmierć. A tu była taka mnogość urazów, a co za tym idzie obrażeń, że śmierć była wręcz nieunikniona.
       Biegły przyznał, że kobieta po doznanych urazach głowy mogła się samodzielnie przemieszczać przez pewien czas, aż do utraty przytomności. – To charakterystyczne dla krwiaka śródczaszkowego – dodał.
       Oskarżony Jan G. twierdzi, że jego konkubina chorowała na cukrzycę i często się przewracała. Wieczorem się pokłócili, a nad ranem miał zauważyć w łazience urwaną słuchawkę prysznicową oraz wodę na podłodze. Twierdził, że Janina na pewno znowu się tam przewracała i uderzyła o wannę.
       - Opis powstałych obrażeń w wyniku upadku podany przez oskarżonego nie odpowiada ilości śladów stwierdzonych na ciele kobiety w czasie sekcji – odpowiadał biegły. – Uderzenie o wannę, cóż, byłyby to wówczas rany tłuczone, a nawet złamanie pokrywy czaszki. Nie sądzę, że obrażenia ujawnione u Janiny H. powstały w ten sposób. Wyjaśnienia oskarżonego a te obrażenia pozostają w dużej dysproporcji.
       Tego samego zdania jest lekarz, który stwierdził zgon Janiny H.
       - Było po godz. 22. Kobieta siedziała w fotelu – mówił dziś w sądzie lekarz Krzysztof Paluszkiewicz. – Miała liczne rany tłuczone na twarzy, spuchnięte oko, sińce na nogach. Miała plamy opadowe, wystąpiło stężenie pośmiertne. Nie żyła od około 8 godzin. Wstępnie przyjąłem, że przyczyną śmierci mógł być uraz głowy powstały w wyniku pobicia. Raczej jest to niemożliwe, by do takich obrażeń doszło w wyniku samoistnego przewrócenia się pokrzywdzonej – dodał lekarz.
       W sądzie wypowiedziały się dziś także biegłe z zakresu psychiatrii.
       - Naszym zdaniem oskarżony ma zaburzenia osobowości, ale nie jest to choroba psychiczna – mówiła lek. Bożena Piaścik-Zambrowska. – Nie jest upośledzony umysłowo. Nasze badanie wykazało u niego niewykształconą uczuciowość wyższą i bezkrytycyzm. Oskarżony nadużywa alkoholu w sposób szkodliwy – kontynuowała biegła. - Jednak nie miał on żadnego wpływu na jego zachowanie podczas zdarzenia. Logicznie i zbornie odpowiadał na pytania. Relacjonował też przebieg zdarzenia dość dokładnie – kto wchodził do mieszkania, kto z niego wychodził, która była godzina. Stwierdził, że teraz śpi spokojnie, ma dobry apetyt, bo wie, że jest niewinny.
      
       Zobacz też
       Awantury, wyzwiska i limo pod okiem
       Dramat bez świadków
      

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Będę bił, aż zabije i też niech biegli powiedzą, że to było pobicie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sąsiad(2010-02-15)
 • nad pierwszą i drugą żoną się znęcał fizycznie a teraz biegli twierdzą, że to było pobicie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jarecki48(2010-02-15)
 • widać, dobrze bić, aż zabić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sąsiad(2010-02-15)
 • wy chorzy ludzie. teraz wam przydalby sie dobry wpie. .. l az do zabicia !!!!, sa nienormalni ich to bawi aspoleczne menty albo mendy, -jak kto woli. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oburzony(2010-02-16)
 • zabić drania i tyle powiesić dekla po co ma jeszcze siedzieć na nasz koszt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wk...ny(2010-02-17)
 • popchnac goscia w lazience i zobaczyc jakie bedzie mial obrazenia, jak nijakie to mu wj. .. .. ac tak az mu zwieracze puszcza i tak srednio raz w tygodniu az do skutku. i w kryminale rozglosic ze pedofil, uciech sto by mial zapewnione dopoki by sie kolesiom nie wytlumaczyl.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-19)
 • Zastanawia mnie tylko jedno. Ile będzie jeszcze rozpraw zanim sąd się przekona, że ten biedak jest niczemu niewinny, mówi prawdę, to porządny obywatel, płaci podatki, nigdy nie zalegał z rachunkami, a teraz ktoś go chce wplątać w jakąś aferę, pff też mi coś, PRZECIEŻ TO SKANDAL, wystarczy na niego spojrzeć, żeby się przekonać, że on z tym nie miał nic wspólnego, a że w mieszkaniu w którym nawet nie jest zameldowany, w którym od lat dochodziło do meliniarskich spotkań z samym marginesem społecznym, to że ka, cha, hu słyszało się codziennie, to, że codziennie przewracały się meble, to że każda kobieta która tam egzystowała, w zimę chodziła w okularach słonecznych, to przecież tylko przypadek. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ~observer~(2010-02-23)
Reklama