UWAGA!

Brakowało karetek, pomogli strażacy

 Elbląg, Brakowało karetek, pomogli strażacy
fot.Michał Skroboszewski

Dziś (4 listopada) przed godz. 13 na rogu ul. Pionierskiej z ul. Płk. Dąbka doszło do zatrzymania krążenia u około 80-letniej kobiety. Świadkowie zdarzenia podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Na miejsce zostali zadysponowani strażacy, bo na terenie Elbląga nie było wolnych karetek. Zobacz zdjęcia.

- Po przyjeździe na miejsce strażacy zastali nieprzytomną kobietę w wieku około 80 lat. Została podjęta resuscytacja krążeniowo-oddechowa przez przychodniów, następnie przejęli to oczywiście strażacy, następnie przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego, który przejął działania medyczne i wspólnie prowadziliśmy prace przywrócenia funkcji życiowych tej kobiety – mówi kpt. Patryk Jarocki, dowódca JRG nr 2 PSP w Elblągu.

Kilkanaście minut później strażacy zostali zadysponowani na ul. Teatralną, gdzie jeden z przechodniów doznał napadu drgawek. Jak informują strażacy, w Elblągu nie było wolnych karetek pogotowia. Do tego zdarzenia przyjechał zespół ratowników z Pasłęka.

Przed godziną 14 sytuacja z brakiem karetek w Elblągu powtórzyła się. Na ul. Leśmiana kobiecie, która spadła ze schodów, pomogli strażacy. - Osoba poszkodowana z urazem barku, podejrzenie złamania kończyny górnej. Brak wolnego ZRM na terenie Elbląga. Zadysponowano zastęp z JRG nr 2 – informują strażacy.

Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Jedną z przyczyn jest pandemia. - Wiele zespołów wyjeżdża do pacjentów covidowych, którzy są transportowani często do szpitali w Ostródzie czy Nidzicy, a to wydłuża czas dojazdu. Dlatego dyspozytorzy mają obowiązek w przypadku braku karetki wzywać zespoły strażaków, którzy są przeszkoleni w pomocy medycznej, wielu z nich ma też uprawnienia ratowników medycznych. Zawsze lepiej wykonać jeden telefon więcej, wysłać szybko strażaków, niż czekać z pomocą dla osoby poszkodowanej aż przyjedzie karetka - wyjaśnia Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. - Szukamy funduszy na zwiększenie liczby zespołów ratowniczych. W Olsztynie z funduszy covidowych już działa dodatkowy zespół. W szczycie trzeciej fali w całym województwie takich dodatkowych zespołów było 10. Na bieżąco monitorujemy sytuację, mając też wsparcie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, która jest częścią systemu zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańcom regionu.

ms, RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama