UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Brytyjczycy w Elblągu

 
Elbląg, Spotkanie ponad granicami
Spotkanie ponad granicami (fot. WS)

– Najbardziej podoba mi się polskie…śniadanie, które bardzo różni się od naszego. U nas zazwyczaj rano jemy płatki albo tosty, a tutaj jest inaczej. Są różne wędliny, salami, szynka, ale także warzywa i to mi się bardzo podoba. Jeszcze bardziej lubię to, że przez takie projekty zdobywamy nowych, zagranicznych przyjaciół – opowiadała Kira, uczennica z hrabstwa Lincolnshire. Zobacz zdjęcia.

W ramach projektu „Blue and Green – Education outside the classroom” Elbląg odwiedzili brytyjscy uczniowie z hrabstwa Lincolnshire. W dwuletnim projekcie (2010-2012), który odbywa się w zakresie programu „Comenius Regio”, bierze udział trzynastu partnerów. Współpraca opiera się na działaniu dwóch regionów. Stronę brytyjską reprezentują miasta hrabstwa Lincolnshire, zaś strona polska reprezentowana jest przez Elbląg, czyli jako województwo warmińsko- mazurskie. Celem projektu jest poznanie, a co za tym idzie zrozumienie środowiska naturalnego przez uczniów poprzez bezpośredni kontakt i działania poza tzw. „klasą szkolną”. Innym kluczowym elementem jest wypracowanie materiałów szkoleniowych i narzędzi, które będą mogły być wykorzystane zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów w Polsce, a także w Wielkiej Brytanii. Jest to także doskonała okazja do wzajemnego uczenia się, wymiany praktyk oraz rozwijania współpracy międzynarodowej.
       – Jako, że jest to projekt dotyczący ekologii za słowem „Blue” w nazwie kryje się woda, zaś „Green” oznacza naturę. Od początku zamysł był taki, by przyglądać się, jak wygląda edukacja realizowana poza klasą szkolną. Naszą główną „bazą” w tym zakresie był Ośrodek Edukacyjny w Piaskach, zaś ze strony brytyjskiej było to Freiston Centre.– opowiada Mariola Chodakowska z Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który jest jednym z partnerów projektu. – Jednym z efektów tego przedsięwzięcia jest zawiązanie kooperacji pomiędzy szkołami. Taki też był tego cel, by jak najwięcej elbląskich i brytyjskich placówek mogło podjąć wzajemną współpracę. Przykładem może być brytyjska Tower Road i Szkoła Podstawowa nr 18, które coraz bardziej współdziałają ze sobą. Wiem, że w planach jest złożenie wniosku aplikacyjnego do projektu „Comenius – Partnerskie Projekty Szkół”.
       Podczas dzisiejszego spotkania (30 maja), które odbyło się w ramach pięciodniowej (28 maja – 1 czerwca) wizyty studyjnej, zarówno brytyjscy, jak i elbląscy uczniowie mieli szansę zaprezentować różne skecze, wiersze i prezentacje. Pierwsi wystąpili goście, którzy przedstawili krótką inscenizację dotyczącą Mikołaja Kopernika, a następnie pokazali prezentację o ich szkole. Z kolei elbląscy uczniowie opowiedzieli w języku angielskim o naturze. Jednak najbardziej emocjonującą częścią była rozmowa dotycząca wzajemnych doświadczeń.
      

 


       – Podczas takich projektów możemy się wiele nauczyć. Na przykład im spodobał się nasz szkolny ogródek, a może nam spodoba się coś, co będzie warto „ściągnąć” do nas ? Poza tym to dobra okazja żeby się poznać, możemy potem wysyłać im listy. Angielskiego uczę się od zerówki i jest to mój ulubiony język – opowiadała Oliwia.
       – Najbardziej cieszę się z tego, że miałam odwagę, by mówić po angielsku – mówiła wzruszona Martyna.
       – Chciałbym w przyszłości pojechać do Anglii na dłużej, cieszę się, że miałem okazję poznać tych uczniów. Uczę się angielskiego od pięciu lat w szkole i chodzę na dodatkowe zajęcia poza szkołą. Najbardziej w języku angielskim podoba mi się jego wymowa, melodyjność. Na przykład jak byliśmy na wycieczce w Berlinie przydał nam się angielski – wyjaśniał Oskar.
       – Podoba mi się sposób mówienia po angielsku naszych polskich kolegów, mogą wiele zrozumieć i przetłumaczyć, nawet jeśli nie rozumieją jakiejś części. Poza tym są bardzo przyjacielscy i pomocni, pomogli nam na przykład podczas wspólnych gier. Fajnie być tutaj razem – opowiadały Heather i Vicky.
       – Bardzo podobał nam się zamek we Fromborku, ale także cała historia związana z Mikołajem Kopernikiem. Poza tym podobały nam się Piaski, byliśmy także na gdańskiej starówce – wspominały Shannon i Kira.
       Brytyjscy partnerzy projektu to: Lincolnshire County Council, 4 szkoły, Freiston Centre of Environmental Education oraz The Royal Society for the Protection of Birds. Ze strony Elbląga są to takie placówki jak: Urząd Miasta w Elblągu, Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach oraz dwie elbląskie szkoły – Szkoła Podstawowa nr 18 oraz Gimnazjum nr 2.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama