UWAGA!

By turysta chciał przyjechać i się nie nudził

 Elbląg, W Bramie Targowej będzie można odbyć podróż do przeszłości
W Bramie Targowej będzie można odbyć podróż do przeszłości (fot. arch. WS)

Reklamy na Mierzei Wiślanej, na Półwyspie Helskim, przy krajowej "siódemce" mają zachęcić turystów do przyjazdu do Elbląga. Ci, którzy już do nas trafią, na temat zabytków czy atrakcji mogą zasięgnąć języka w Ratuszu Staromiejskim, w Bramie Targowej czy w retro tramwaju, a w sierpniu być może z wirtualnego świata "wyjdzie" ścieżka Piekarczyka.

W trosce o turystów miasto uruchomiło na sezon wakacyjny trzy punkty informacyjne: w Ratuszu Staromiejskim, w Bramie Targowej i w zabytkowym tramwaju.
       - Można tam zasięgnąć informacji, pobrać bezpłatne foldery, a w Ratuszu Staromiejskim i w bramie nabyć także lokalne gadżety – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt , dyrektor Biura Prezydenta Miasta. - Codziennie w godz. od 10 do 18.
       Zabytkowy tramwaj stanął na Starym Rynku 9 czerwca i będzie cieszył oko turystów i mieszkańców do końca września. Na całoroczną ekspozycję wagonu 5N miasta, niestety, nie stać.
       - To koszt opłacenia czterech etatów, bo tramwaj musi być chroniony – uzupełnia dyrektor biura prezydenta.
       Podczas wakacji "ożyje" Brama Targowa. W zabytkowych murach odbywać się będą, wzorem roku ubiegłego, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych prowadzone przez elbląskich muzealników.
       - Od 1 lipca, w godz. 10-14 animatorzy opowiadać będą o historii miasta, oczywiście również legendę o piekarczyku – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt. - Będą też gry i zabawy edukacyjne, do udziału w których zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Bezpłatnie.
       Z okazji 777. urodzin miasta, w okrągłym oknie Bramy Targowej pojawił się podświetlany plafon, są dostępne również okolicznościowe pocztówki, albumy i foldery. Tych jednak jest za mało.
       - Na miejskie gadżety w budżecie na ten rok przeznaczono 30 tys. zł, a zapotrzebowanie tygodniowe opiewa na 5 tys. zł – wskazuje dyrektor biura prezydenta miasta. - A gadżety nie są tylko sprzedawane. Obdarowujemy nimi też naszych specjalnych gości, nierzadko zagranicznych.
       Ale wracając do atrakcji na Starym Mieście. Aplikacja Piekarczyka powstała po to, by każdy turysta wyposażony w nowoczesny sprzęt – smartfon lub tablet – mógł zwiedzić miasto, przejść trasą oznaczoną miniaturowymi łopatkami, skanować kody QR oraz zostać zwiadowcą historii. Za tę nowoczesność zapłacono 16 tys. zł. Za nowoczesność, która miała łączyć się z rzeczywistością. Miała, ale wszystko zawisło w wirtualnej przestrzeni. Na drodze stanął brak pieniędzy, a także fakt, że na "wtopienie" łopatek w trakt zgody nie dał miejski konserwator zabytków. Będzie jednak inne rozwiązanie.
       - Na słupach latarni zamontowane zostaną podświetlane, ledowe tabliczki, a na nich strzałeczki i kody do zeskanowania – zapowiada Hanna Laska-Kleinszmidt. - Mamy na to zagwarantowane środki w budżecie i być może w sierpniu uda się tę inwestycję sfinalizować.
       Miasto kusi też turystów ofertą kulturalną. W lipcu Jazzbląg, w sierpniu Elbląskie Noce oraz Święto Chleba. W "Pytaniu na śniadanie" zapraszał do Elbląga prezydent Jerzy Wilk.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ledowe tabliczki a nie leadowe. Chyba, że faktycznie mają być ołowiane.
 • No widzę, że korekta zadziałała błyskawicznie :) Tak trzymać!
 • kody QR, laminowany druk + klej montażowy i gotowe, tanio i szybko, a tam zaraz milionowe inwestycje na lata, jak to miasto prędzej wymrze z braku kasy na te inwestycje :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  xcbxcbxbxcbxcbxcbxb(2014-06-25)
 • Rząd premiera Tuska wg ostatnich nagrań ma w d. .. rozwój Polski wschodniej, ciężko zatem będzie zdobywać turystów. .Dla mnie fantastycznym pomysłem dla Elbląga byłoby znalezienie inwestora i stworzenie kolejki linowej przez Zalew do Krynicy Morskiej!!!!! Inwestycja z pewnością ogromna i kosztowna, ale jeśli chodzi o rozwój miasta, także turystyczny, to strzał w dziesiątkę!!!!! Jeśli nie, to wątpie żeby turyści zamiast jechać nad morze, do Gdańska, wpadali do nas oglądać tramwaj na starówce. ..
 • Największą i niezapomnianą atrakcją Elbląga jest szukanie toalety!
 • Elbląg to nie tylko starówka, chyba że ktoś ją odgrodzi płotem. .. w Bażantarni na Górze Chrobrego kolejny 3 sezon brak letnich atrakcji- a miało być tak pięknie. .. jezioro Drużno nadal niedostępne do zwiedzania, odpoczynku czy kontrolowanego wędkowania-choć przy niewielkim nakładzie kosztów byłoby ogromną atrakcją. Na Placu Jagiellończyka stoi smutne popiersie króla, zamazane jest białą olejnicą- taki rys historyczny elbląskiego placu na którym parkują autobusy. .. Poza tym tramwaj retro nie wyruszy w miasto, a do brudnych, często obskurnych tramwajów elbląskich lepiej aby turysta nie wsiadał, to dopiero egzotyka. .. przystanki bez rozkładów jazdy, koszy na śmieci, ławek. A można ten stan rzeczy zmienić szybko, skutecznie i tanio.
 • i bez przetargów. .. wystarczy tylko zmobilizować kilka instytucji i spółek do wykazania należytej staranności, systematyki w dbałości o powierzone mienie miejskie.
 • brak publikacji i pocztówek w bramie targowej ? To wystarczy się zaopatrzyć w wydawnictwie URAN których jest pod dostatkiem i to bardzo wysokiej jakości realizacji. Mamy się czym pochwalić na szczęście.
 • WItam! Taka mała dygresja na temat turystyki w Elblągu. Tak się złożyło, że od 20 lat nie mieszkam już w Elblągu ale cięgle jestem tam myślami, tu mieszka moja mama. Odwiedzam czasami to miasto i nasunęło mi się kilka uwag. Chciałem kupić dzieciakom jakieś " gażdzety" z Elbląga, magnesiki, figurkę Piekarczyka, naklejkę lub coś podobnego - mizeria. W niedalekim Toruniu stragan za straganem. Chciałem obejrzeć podnoszenie mostu, na tablicy informacyjnej były godziny otwarcia, wiem, że jak nie płynie statek to po co otwierać ale w wielu miastach nie ma czegoś takiego jak most zwodzony. W Krakowie o 12 jest hejnał, w Poznaniu trykają się koziołki a może w Elblągu o dwunastej jako atrakcja turystyczna mogłyby się otwierać mosty. To że nie ma wielkiego przemysłu i wielu młodych pouciekało to nie oznacza, że nie można mieć pomysłu na turystykę. Jest tu bardzo wiele fajnych rzeczy, które można pokazać i " sprzedać" . Niedługo będzie taras widokowy na katedrze, a gdzie są organy i słynne koncerty? Jest piękne nabrzeże, gdzie są statki, żaglówki itd, itd. Więcej wiary we własne możliwości bo ludzie chcą tu przyjeżdżać. Po co spać nad morzem, a może w Elblągu i na plażę do Krynicy dopływać tramwajem wodnym. .
 • Bardzo fajne pomysły, szczególnie ten z tramwajem wodnym z Nadbrzeża! kolej linowa przez zatokę też byłaby świetną atrakcją, i być może całoroczną. Kiedyś był już ten pomysł rozważany, tylko z Fromborka do Krynicy, ale dla Elbląga linia Nadbrzeże (15 km od miasta) Krynica Morska byłaby znakomitą ofertą dla mieszkańców i turystów
 • Ale to wszystko za trudne do zrealizowania !
 • dla chcącego nic trudnego. .trzeba stawiać poprzeczkę wysoko, żeby kamieni kupa nie została z tego miasta
Reklama