UWAGA!

Całkiem „Trzeźwy poranek”

 Elbląg, Całkiem „Trzeźwy poranek”

Ponad 150 skontrolowanych kierowców, w tym wszyscy przebadani pod kątem trzeźwości. Tak wyglądała dzisiejsza (26 września) akcja policji o nazwie „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch kierujących po alkoholu. Tego typu działania będą kontynuowane.

Policyjny „Trzeźwy poranek” trwał 3 godziny, a rozpoczął się już o godzinie 6 rano. Policyjne patrole ruchu drogowego można było spotkać m.in. na drodze wiodącej do podelbląskich Markus. Policjanci przebadali łącznie 158 kierujących. U dwóch z nich urządzenia pokazały zawartość alkoholu w organizmie. I tak na przykład 42-letni rowerzysta miał 1,2 promila alkoholu. Z kolei kierujący vw golfem 48-letni mężczyzna miał 0,3 promila alkoholu w organizmie. Teraz obaj odpowiedzą za jazdę w stanie nietrzeźwości i po spożyciu alkoholu. W obydwu przypadkach kierowcy stracą prawo jazdy, a za jazdę w stanie nietrzeźwym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
       Pomimo, że dzisiejszy poranek był spokojny i nie odnotowano znacznej liczby nietrzeźwych „za kółkiem” podobne akcje są jak najbardziej potrzebne. Wskazują na to dane chociażby z minionego weekendu, gdzie funkcjonariusze zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierowców. Rekordzistą okazał się 48-letni mieszkaniec Pasłęka, który przy ulicy Krakusa w Elblągu dostawczym fiatem ducato spowodował kolizję drogową mając 3 promile alkoholu w organizmie. Z kolei patrol straży granicznej w Tolkmicku zatrzymał do kontroli daewoo lanosa. 52-letni kierowca miał również blisko 3 promile alkoholu.
      
       Policjanci przypominają!
       Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
       Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama