UWAGA!

Całodobowe rolnicze protesty na węźle S7

 Elbląg, Ostatni protest na obwodnicy Elbląga.
Ostatni protest na obwodnicy Elbląga. Fot. anna Dembińska, arch. portEl.pl

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim, na trasie S-7 do 10 marca dalsze protesty rolników w powiecie nowodworskim będą miały wymiar całodobowy.

O wyjeździe rolników z okolic Elbląga i województwa warmińsko-mazurskiego na dzisiejszy (27 lutego) protest w Warszawie pisaliśmy tutaj, przypominając m. in., jakie są postulaty strajkujących.

Trwające protesty na wysokości Kmiecina w powiecie nowodworskim rozszerzają natomiast swoją formułę. Dlaczego?

- Bo nas denerwują (decydenci - red.), nikt nas nie szanuje, mają nas głęboko gdzieś, postanowiliśmy więc z naszym komitetem, że będziemy teraz protestować na ostro - mówi Andrzej Sobociński, rolnik z Żuław, członek zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. - Stąd decyzja, że do 10 marca protestujemy całodobowo. Dziś 50-osobowa delegacja pojechała od nas protestować w Warszawie. Nasze postulaty pozostają takie same, śledzimy poczynania naszego ministra rolnictwa, który chyba powinien być douczony i chyba nie rozumie polskiego języka - komentuje kwestie "zielonego ładu" czy wymogu ugorowania gruntów nasz rozmówca.

Co skłoniłoby protestujących, żeby zakończyć blokadę wcześniej? - Musi stać się to, że pojedziemy do Warszawy i podpiszemy takie porozumienie, które będzie nas satysfakcjonować - przyznaje rolnik.

Takie satysfakcjonujące porozumienie jest wg niego możliwe, np. wielu rolników ma wyrażać chęć realizacji kwestii dotyczących EFA (ang. ecological focus area) dotyczących zazielenienia. - To też była ochrona klimatu, a to, co jest w tej chwili, jest po prostu nie do przyjęcia - mówi o stawianych rolnikom wymogach Andrzej Sobociński.

Jak reagują na działalność strajkujących ci, którzy natrafiają na blokadę? Według rolnika, 27 lutego, kiedy rozmawialiśmy, zatrzymało się tam kilkanaście aut ciężarowych, "14 kierowców było nastawionych pozytywnie, 2 bez reakcji".

"Na trasie S-7 do 10 marca planowany jest protest rolników, podczas którego nastąpi całodobowa blokada drogi trasy S-7 przy wiadukcie w miejscowości Kmiecin. Apelujemy do kierowców i podróżnych o cierpliwość i stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, którzy będą kierowali na objazdy. Zachęcamy do monitorowania komunikatów policyjnych oraz lokalnych mediów, aby być na bieżąco z sytuacją. Ponadto do szukania alternatywnych tras oraz unikanie podróży, gdy nie jest to konieczne. Dzięki temu można będzie uniknąć ewentualnych utrudnień" - informują nowodworscy policjanci.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kaczyński niech Zomo swoje tam wyśle.
 • Czy normalni ludzie mogą w ramach protestu do protestu rozgonić to towarzystwo z drogi? No bo co ja im zrobiłem :(( chleb kupuje za 12 zl, jablka za 7 zl, pomidor i ogorek za 30 zl - wciąż za tanio?
 • Ludzie się w końcu wkurzą i was "rolnicy pis" wygonią w podskokach. jeszcze trochę.
 • Jak z Chin masowo sprowadza się odzież i inne artykuły chłopki siedzą cicho. Zlikwidować im KRUS i siądą od razu na zadek. Przeważnie całe chłopskie rodziny buja się na śmiesznie niskim KRUZIE. Zapomnieli że jest kapitalizm i jeżeli się nie opłaca to trzeba zmienić albo profil produkcji albo zatrudnić się w budżetówce. Hashtagi: #Leon
 • Czy ten protest, bo już wychodzi jaki PIS był i ile nakombinował sobie, a to dopiero początek. Po to ten protest? W solidarności z cwaniakami z PIS?
 • Rolnicy weźcie się za robotę to na głupoty czasu nie będzie
 • Jak tak może być, że garstka w swoich pięknych ciągnikach za miliny blokuje krajową drogę i reszta ludzi na tym cierpi i ponosi wymierne koszty. Niewytłumaczalne !!!!! Gdzie są służby, rozgonić z drogi. Niech w czasie żniw sobie elewatory blokują !!!!!
 • PiS przy pomocy ciemnego ludu destabilizuje Polskę! Obudzić się nim będzie za późno Hashtagi: #P.S.
 • Jestem pamiętliwy. Wezmę odwet
 • I bardzo dobrze. zablokować wszystkie drogi puki rząd nic nie zrobi. !!
 • Do chłopstwa nie dociera że w Polsce jest gospodarka rynkowa. Decydują ceny surowców na ŚWIATOWYCH RYNKACH. Nie da się tego zmienić. Można za to ZLIKWIDOWAĆ KRUS który drenuje kieszenie ludzi pracy. Koniec utrzymywania chłopstwa przez resztę społeczeństwa. Hashtagi: #Leon
 • Teraz tupią nóżkami, ale jakoś od 1,5 roku nie było żadnych protestów. Wszystko im pasowało. Nie wiem czy to wina zaślepienia, nieświadomości czy wcześniejszej TVP w której wszystkiemu winna jest UE i Tusk. Jak Morawiecki podpisywał Zielony ład to nikt nie protestował, wszystko im pasowało. Teraz nagle chcą, żeby w 5 minut ktoś posprzątał śmietnik, który PiSowcy po sobie zostawili. Ręce opadają.
Reklama