UWAGA!

Ceramiczne domy Edmunda Szweda

 Elbląg, Edmund Szwed mówił o komunalnym programie mieszkaniowym
Edmund Szwed mówił o komunalnym programie mieszkaniowym (fot. RG)

Stefan Żeromski pisał o szklanych domach, kandydat na prezydenta Elbląga Edmund Szwed obiecuje budowę domów ceramicznych na Modrzewinie. Mają być receptą na problemy mieszkaniowe elblążan. - Te domy są tanie, ekologiczne i powstają z użyciem najnowszej technologii – mówił dzisiaj Edmund Szwed, prezentując jeden z punktów swojego wyborczego programu.

- Poprzedni prezydenci: Henryk Słonina i Grzegorz Nowaczyk, jak i obecny Jerzy Wilk mówili, że nie da się zbudować tanich mieszkań komunalnych dla mieszkańców. Właśnie że się da, elblążanie nie będą musieli czekać latami – mówił Edmund Szwed podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami.
       Jak to możliwe? Zdaniem kandydata na prezydenta z listy Obywatelskiego Elbląga, miasto powinno utworzyć spółkę celową, w której swoje udziały miałby samorząd, firma budująca tanie domy, która jest właścicielem technologii, inwestor zwany obilgatariuszem oraz bank.
       - To jest rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym pieniądze na sfinansowanie budowy domów pochodzą z obligacji. Ale nie komunalnych, które obciążają dług miasta, ale przychodowych. Bank jest tutaj potrzebny, by zorganizować emisję obligacji – tłumaczył Edmund Szwed.
       Kandydat na prezydenta chciałby takie domy budować na Modrzewinie Północ, na powierzchni 5 hektarów. Cena – do 2 tysięcy złotych za metr powierzchni. W każdym miałyby się znaleźć cztery mieszkania. - To mieszkania dla każdego elblążanina, będzie ja można wykupić po kilkunastu latach – obiecuje Edmund Szwed.
       Skąd taka niska cena? Jak zapewnia kandydat na prezydenta, jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, którą opracowała jedna z warszawskich firm.
       - Stworzyliśmy nowatorski system konstrukcji budynków z prefabrykatów, powstających z perlitu, ceramicznego materiału nowej generacji o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych – tłumaczył zebranym Andrzej Haintze, prezes warszawskiej firmy. - Łączenie poszczególnych elementów odbywa się bez użycia wody i zapraw, dzięki tej technologii można zbudować dom w stanie deweloperskim w ciągu 27 dni. Nasz pomysł otrzymał nagrodę w VI Konkursie Innowator Mazowsza, organizowanym przez tamtejszy Urząd Marszałkowski. W przyszłym roku uruchamiamy fabrykę prefabrykatów, dostaliśmy na wdrożenie projektu dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  Elbląg, Andrzej i Jerzy Haintze, twórcy technologii budowy tanich domów z prefabrykatów
Andrzej i Jerzy Haintze, twórcy technologii budowy tanich domów z prefabrykatów (fot. RG)


       System finansowania inwestycji poprzez emisję obligacji przychodowych jako pierwszy w kraju wprowadził Lublin. Za 40 milionów powstanie tam zespół krytych pływalni, w tym basen o wymiarach olimpijskich i trybuny na ponad 2 tysiące widzów. Spłata obligacji nastąpi z przychodów, jakie będzie generował nowy obiekt. Nikt jednak wcześniej nie finansował w ten sposób budownictwa komunalnego.
      
      

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ale ma jazdy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  6
  rufioo(2014-10-16)
 • Niech Edmund Szwed wygra! Wszyscy będą mieć pacę, mieszkanie i wszyscy będą szczęśliwi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  14
  kropkanadu(2014-10-16)
 • Boże chroń nas!
 • Mieszkania komunalne generuja tylko staraty i dlugi. Jaki bank to sfinansuje skoro spalata obligacji ma pochodzic od przychodow?????Nie trzeba byc ekonomista i bankowcem zeby takie rzeczy wiedziec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  7
  misiorysiopysio(2014-10-16)
 • czy ktoś wie czym na co dzień zajmuje się ten pan?
 • Normalnie geniusz.
 • Już jeden szwed nas uszczęśliwił - nazywał sie Karol Gustav; )
 • - ten pan Szwed buja w obłokach ? - a może myśli że jest w Szwecji ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  8
  ratatata(2014-10-16)
 • a jak przyjdzie co do czego to Pan Szwed powie, że niestety nic z tego nie będzie ponieważ żaden bank nie zdecydował się współfinansować tego projektu i że On bardzo chciał ale wyszło jak wyszło. Kiełbacha wyborcza Panie Szwed.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  4
  MakrelaMan(2014-10-16)
 • proponuję budowę domów z bali słomy, glinobitki ze słomą oraz desek nieokorowanych - coś na kształt stajenki z Betlejem - dla wszystkich elblążan - ale tylko mnie wybierzcie na prezydęta - później was i tak wydymam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  3
  cieślazBetlejem(2014-10-16)
 • Kolejny socjalista-populista. Miasto nie powinno partycypować w takich pomysłach, zresztą nie ma już czym bo zadłużone po uszy. Lepiej niech powie jak ma zamiar oddłużyć miasto, poprzednicy wyprzedawali co popadnie i nic to nie dało. Chyba że ma zamiar obniżyć ceny gruntu na Modrzewinie do rozsądnych cen by konkurowały z cenami elbląskich partyjniaków sprzedających przy Fromborskiej. Osiedle tam zaplanowane jest od wielu lat.
 • Tak jak poprzednik nigdzie nie moge znalezc informacji jaka dzialalnosc prowadzi p. Szwed?Dom Inwestycyjny o ktorym nic nie mozna znalezc w internecie, moze ma tez pralnie(pieniedzy)?
Reklama