UWAGA!

Chcesz płacić mniej za prąd? Masz czas do poniedziałku!

 
Elbląg, Chcesz płacić mniej za prąd? Masz czas do poniedziałku!
fot. sakulich/Pixabay

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą w II półroczu zapłacić niższe stawki za energię elektryczną, jeśli do poniedziałku złożą oświadczenie, że są odbiorcami końcowymi energii elektrycznej i są mikro- lub małym przedsiębiorcą.

Sprawa jest ważna, bo tylko w Elblągu dotyczy ponad 8 tys. osób. Z analiz wynika, że większość z nich – 4 do 6 tys. osób – nie zdąży złożyć oświadczenia w terminie i przez pół roku będzie skazana na płacenie wyższych o 30 do 70 procent rachunków za prąd.
      Termin składania oświadczeń upływa 27 lipca, ale ponieważ wypada to w sobotę, to na mocy art. 115 Kodeksu Cywilnego przedłużony jest do poniedziałku.
      Oświadczenie można wysłać na adres: Energa Obrót SA, ul. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk, mailem: firma@energa.pl lub osobiście w następujących punktach:
      Elbląg, ul. Hetmańska 12-14
      Bartoszyce, ul. Bohaterów Warszawy 89
      Lidzbark Warmiński, ul. Piłsudskiego 5a/8
      Te punkty będą czynne w sobotę i w niedzielę od godz. 9.00 do 14.00 i w poniedziałek od godz. 9.00 do 24.00 (w Elblągu od godz. 8.00).
      Firmy energetyczne deklarują, że będą honorowały datę stempla pocztowego. Radzę jednak wziąć pod uwagę, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie muszą tego robić, gdyż „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią”. Pewne ryzyko przy wysyłce pocztowej istnieje.
      Druk oświadczenia w załączeniu.
      - - -
      Problem jest ogólnopolski. Zamieszanie wokół podwyżek cen energii, sprzeczne komunikaty ministrów i premiera, dwukrotna zmiana przepisów, uspokajanie, że nikt „nie straci” spowodowały dzisiejszy bałagan.
      Odbiorców prądu ustawa traktuje w różny sposób. Osoby prywatne nie są objęte podwyżką. Małe firmy, szpitale i jednostki samorządowe muszą pisać oświadczenia. Duże firmy traktowane są zupełnie inaczej.
      W Polsce jest ok. 2 mln mikro i małych firm. Ostrożne szacunki wskazują, że co najmniej 400 tysięcy uprawnionych jest do płacenia niższych cen energii.
      Ale do piątku (26 lipca) złożono tylko ok. 20 tys. oświadczeń. Złożyły je instytucje publiczne, szpitale i samorządy i tylko nieliczni przedsiębiorcy.
      Oznacza to, że w przeddzień upływu terminu 95 procent uprawnionych nie złożyło oświadczenia. Specjaliści szacują, że oświadczenia „zdąży” złożyć 30-50 procent uprawnionych. Oznacza to, że co najmniej 200 tys. osób zapłaci więcej niż musi. W samym Elblągu „przepłacać” przez pół roku będzie 4-6 tys. mieszkańców. Mam nadzieję, że apel medialny zmniejszy liczbę ofiar tego zamieszania.
      Moim zdaniem to „zamieszanie” nie jest przypadkowe. Rząd od początku bronił się przed wprowadzaniem ulg, a gdy musiał ustąpić pod presją społeczną to zrobił to w tak karkołomny sposób, by były one jak najmniej czytelne. Wiadomo bowiem, że koszty produkcji prądu rosną i ktoś za to zapłacić musi.
      Rząd próbuje wszelkimi sposobami przerzucić na obywateli koszty złej polityki energetycznej: zatrzymania rozwoju energii odnawialnej i forsowania coraz droższej produkcji energii z węgla.

Jerzy Wcisła, senator RP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To jest cyrk, w dobie komputerów żeby pisać oświadczenia?
 • Czy to znaczy, że jeśli ktoś jest na samozatrudnieniu, czyli ma jednoosobową działalność, np. pielęgniarka, ratownik też będzie płacić wyższe rachunki za energię ?
 • mikro przedsiebiorca, czyli osoba zatrudniajaca mniej niz 10 osob
 • A będąc piguła prowadzisz działalność gdzie?
 • mikroprzedsiebiorca to tez podmiot ktory nie zatrudnia pracownikow. Czy prowadzac taka dzialalnosc gospodarcza na adres zamieszkania domowego - na co dzien mieszkanie 24h na dobe trzeba skladac oswiadczenie do Energa. Faktury za prad przychodza na gospodarstwo domowe, nie jest to faktura vat na firme. co w takiej sytuacji. Bo przeciez mozesz wykonywac uslugi np. w branzy budowlanej a zeby firme nawet jednoosobowa zarejestrowac to musisz podac jej adres - moze byc adres mieszkania. Co w takiej sytuacji?????
 • Będziesz płacił jeden z drugim za błędy popełnione przez ekipę Tuska.Każdy o tym powinien wiedzieć.Chociaż nie wszyscy chcą.
 • "błędy Tuska" jesteś zaślepiony propagandą, ich kłamstwami. 6 lat temu normalnie się handlowało energią, przedsiębiorcy mieli coraz to niższe rachunki aż tu pewnego dnia naród oszalał, wybrał co wybrał i właśnie po 4 latach są tego skutki. Z czegoś i komuś muszą zabrać aby dać 500+ dla szarej strefy, kolejne dopłaty a ty piszesz brednie że to "wina Tuska" jesteś po prostu ĆWIERĆINTELIGENTEM"!!!
 • przecież to jest ściema dla biedaków genialna operacja socjo-teczniczna : sami panowie zaprojektowali podwyżki prądu, ci sami panowie podsuną wam rozwiązania, ci sami panowie będą bić pianę w TV o tym jak pomogli społeczeństwu i jak dobrze rządzą oczywiście dla ich dobra, a głupcy na nich zagłosują żeby sie w papierach zgadzało, potem będzie inny problem i rozwiązanie i tak w kółko, a to wszystko napędzą konta bankowe tych złodziei co siedzą u władzy od 89' i tylko o to chodzi o tasowaniu się stołkami i szmal
 • Informacja w artykule jest niepełna i może wprowadzić niektóre firmy w błąd. Wszyscy co zmienili sprzedawcę z Energa Obrót SA na innego muszą oświadczenia wysłac do ich sprzedawcy np PGE Enea itd a nie do Energa Obrót SA. Czerwony
 • Druk oświadczenia /załącznik do ustawy/ też jest dziwny bo nie zawiera rubryki do wypełnienia informującej o nazwie aktualnego sprzedacy energii. Z samego załącznika nie wynika do kogo jest adresowany. Ten załącznik to gniot sprzyjający pomyłkom. Czerwony
 • Jeszcze jedna ważna informacja. Oświadczenian składają firmy, które w czerwcu 2018r rozliczane były wg cen niższych niż ceny stosowane w 2019r. Po prostu należy porównać ceny z faktury za czerwiec 2018r z cenami na ostatniej otrzymanej fakturze od sprzedawcy prądu. Jak ceny z ostatniej faktury są wyższe od cen z 2018r to składa się wniosek. Jak nie są, to wniosku się nie składa. Informacja banalna ale może pomocna. Czerwony
Reklama